Esimese mobiiltelefoni soetamine lapsele eeldab põhjalikku eeltööd – läbi tuleb mõelda mitmed asjaolud.

Kuna esimese mobiiliga kipub ka hoolsatel lastel siiski äpardusi juhtuma, võiks nii nupu- kui nutitelefoni puhul alustada soodsama hinnaga telefonidest.
Kuna esimese mobiiliga kipub ka hoolsatel lastel siiski äpardusi juhtuma, võiks nii nupu- kui nutitelefoni puhul alustada soodsama hinnaga telefonidest.

Nutitelefon on justkui väike arvuti ja võimaldab enamvähem samu tegevusi, mida tavaline arvuti – surfata internetis, vaadata videoid, laadida alla erinevaid mänge, rakendusi jne. Nutitelefoni tööd juhib operatsioonisüsteem, millest levinuimad on Android, iOS ja Windows Phone.

Tavalise mobiiltelefoni omadused:

  • funktsionaalsus on piiratum
  • võimaldab peamiselt helistada ja sõnumeid saata
  • aku kestvus on reeglina parem kui nutitelefonil
  • tüdinedes hakkab laps suure tõenäosusega nutitelefoni tahtma

Kuna esimese mobiiliga kipub ka hoolsatel lastel siiski äpardusi juhtuma, võiks nii nupu- kui nutitelefoni puhul alustada soodsama hinnaga telefonidest. Hinnavahe soodsamate nutitelefonide ja tavatelefonide vahel on tänapäeval üsna väike, kuid tavatelefon on siiski veel pisut odavam. Lihtsamad nutitelefonid algavad hinnaklassist 49 eurot, tavatelefonid 35 eurot. Kindlasti tasub aga jälgida kampaaniapakkumisi, mida ka spetsiaalselt lastele mõeldud mobiiltelefonidele tehakse.

Üha enam ostetakse ka lapsele nutitelefone – kui mitte päris esimeseks telefoniks (esimese telefoni saab laps üha sagedamini juba lasteaiaealisena), siis kooli minnes küll.

Populaarsed mudelid on näiteks

LG Optimus L4 II

LG Optimus L4 II

Nokia Lumia 520

Nokia Lumia 520

Viimast on ka testides kiidetud ja näiteks Digi ajakirjas parimaks odavaks nutitelefoniks hinnatud.

Tänapäeva nutitelefonid toetavad juba kõik ka A-GPSi, millega saab lapse telefoni asukohta kas südamerahu huvides või telefoni kaotsiminekul positsioneerimisteenuse abil teada saada (kuni 20 m täpsusega).

Lõpliku valiku tava- või nutitelefoni vahel soovitame lapsevanematel teha lähtudes eelkõige oma lapsest. Mõni väike mobiilisaaja on juba väga kogenud nutitelefoni kasutaja, teine eakaaslane aga mitte. Juhul, kui vanemad ise ei ole nutitelefoni kasutanud, võiks ka lapse esimeseks telefoniks võtta siiski pigem tavatelefoni, et last oma kogemuste baasil juhendada.

Kuna lastel on vajadus ja soov mängude ning meelelahutuse järele, võib ühe kombinatsioonina kaaluda näiteks nuputelefoni ja tahvelarvutit. Telefon oleks hea koolis kaasas kanda, sest ei ole liiga kallis ega sega ka õppetööd, samas saaks tahvelarvutiga kodus muud huvid rahuldatud ning ka vanematel on lihtsam nii internetikasutust kontrolli all hoida.

Autor: Heiko Sõro  – Seadmete jaemüügi grupi juht

ehk Rainu, Digitarga pere pesamuna soetas oma esimese 465 Microlinki arvuti siis, kui oli alles 15 ja Eestis laiatarbe personaalarvutitest veel vaid unistati – alles esimesed katsejänesed suutsid ja soovisid sellise koletisega nagu koduarvuti toona tegeleda. Ei läinud aga aastatki, kui Rainu leidis üles ka telefoniliini ja ühendas arvuti dial-up-ühendusega algelisse internetti. Nii see digitarklus hoo sisse sai, aga õpib ja katsetab ta läbi argikogemuste ja töö digitarkusi muidugi senini.

Kommentaarid