Allikas: Shutterstock

Droonid on viimasel ajal palju populaarsust võitnud seadmed ning küllap leidus õnnelikke, kes ka möödunud pühade ajal mõne sellise oma kingikotist leidsid. Kindlasti on aga ka palju neid, kes alles peavad plaani endale droon soetada, kuid ei tea veel päris täpselt, millist valida või mida drooni ostmisel jälgida. Loodetavasti on alljärgnev selles osas abiks.

 

Eelkõige tuleb loomulikult mõelda sellele, milleks drooni kasutama hakatakse. Kui mõttes on soetada esimene seda laadi aparaat ja esialgne soov on sellega niisama lõbutseda ja mõned lennukatsetused teha, siis sobib kindlasti ka odavam ja lihtsam seade. Need aga, kes soovivad drooni tõsisemalt kasutada ja ka korralikku videopilti toota, peavad paraku suurema summa välja käima. Seega, vaatamegi nüüd pisut erinevaid drooni tüüpe lähemalt.

 

Mikrodroonid

 

Kõige lihtsamad ja soodsamad lennumasinad jäävad hinnaklassilt saja euro ümbrusesse ning tinglikult võiks neid nimetada ka mänguasjadeks.

Mikrodroon

Oma mõõtmetelt on need pisikesed ning suhteliselt väikese võimsusega ehk teisisõnu aeglased ja ei lenda väga kõrgele. See aga teeb need ka võrdlemisi ohutuks ja vaikseks, nii et  neid on mõnel juhul võimalik lennutada isegi siseruumides. Lühikene on ka nende lennuaeg, jäädes reeglina alla 10 minuti, enne kui pisike aku tühjaks saab ja lisavoolu nõuab. Tavaliselt toimub selliste droonide juhtimine nutitelefoni või tahvelarvuti abil vastavat äppi kasutades, kuigi leidub ka mudeleid, millel on komplektis lihtsakoeline juhtpult. Kaamera on sellistel droonidel vahel küll olemas, kuid see on pigem kehva pildiga ning drooni sisemälu on samuti väike, mistõttu palju ja häid pilte paraku teha ei saa. Aga see ei ole ka nende seadmete eesmärk. Selleks on pigem mõnus ajaviide ja niisama mängimine ning lendama õppimine.

Nii võikski öelda, et esimese kogemuse saamiseks on seda tüüpi seadmed küllaltki lõbusad ja head, kas või seetõttu, et katkimineku puhul pole kahju väga suur. Aga katki ühel algajal üks droon varem või hiljem paraku läheb.

 

Algtase

 

Seejärel tulevad juba suuremad, aga ka pisut kallimad seadmed. Need jäävad hinna poolest mõnesajast kuni viiesaja euroni.

AlgtaseOma mõõtmetelt on need juba suuremad ja pakuvad rohkem päris drooni tunnet. Seda seetõttu, et nende lennukaugus ja lennukiirus ning ka lendamisel tekitatav heli on oluliselt suuremad, võrreldes eelmise grupi droonidega. Lisaks on nende kaamerad olenevalt seadmest juba tuntavalt paremad ning võimaldavad heades oludes üsna head videopilti. Samuti saab lisada mälukaardi. Mitmetel selle klassi droonidel on juba ka oskus ennast ise teatud kõrgusel hoida ning võimekus osava piloodi käes ka küllalt hästi manööverdada. Nii mõnelegi seadmele pakutakse ka lisavarustusena akusid ning tiivikuid: need lisavõimalused võivad teatud oludes suureks abiks olla.

Seega, juhul kui kallist seadet osta ei soovita, kuid päris mänguasjaga ka leppida ei taheta, tulekski just selle hinnaklassi poole vaadata. Algaja saab kindlasti kätt harjutada ning tekib arusaam, kas drooniga lendamine on midagi tema jaoks või mitte.

 

Keskklass

 

Edasi võiks seadmed omaduste ja hinna poolest tinglikult paigutada keskklassi. Eurodes tähendab see arvu, mis jääb viiesaja ja tuhande, või pisut üle selle, vahele.

Keskklass

Olemuselt ja omadustelt on sellised seadmed vast kõige mitmekülgsemad ning ka päris populaarsed, kuna sobivad nii algajale kui ka edasijõudnule. Nagu eeldada võib, lendavad sellised droonid võrreldes eelnevatega kiiremini, pikemat aega ning ka kaugemale. Kui kaugele ja kui kiiresti täpselt, see sõltub muidugi konkreetsest mudelist ja hinnast, kuid parematel mudelitel ulatub lennukiirus isegi kuni 50 km/h ning lennukaugus lennutajast paari kilomeetrini. Seadmete juhtimiseks kasutatakse siin tavaliselt pulti, mille külge ühendatakse nutiseade, mille ekraanilt omakorda näeb reaalajas drooni kaamera pilti. Samas leidub ka variante, millel on puldi peal oma ekraan. Kaamera aga kõlbab sellise hinnaklassi droonidel tavaliselt juba arvestatava kvaliteediga videote filmimiseks, kuna on piisavalt hea sensoriga ning täiendavalt stabiliseeritud. Sageli leiab selliste droonide pardalt ka erinevaid sensoreid ja tarkvaralisi täiendusi, et seadme oskuste pagas laiem oleks. Näiteks aku tühjenemisel koju naasmise funktsioon, takistuste automaatne vältimine või erinevad piloodi poolt seatavad piirangud lennukaugusele või -kõrgusele. Kindlasti võiks selle hinnaklassi seadmetel vaadata tootja kodulehel pakutavat infot ning võimalusel erinevaid videoid, mis on tehtud nii drooni tutvustamiseks kui ka drooni endaga. Ka sellistel seadmetel saab vahetada erinevaid osi nagu akud ja tiivikud. Lisavarustuse väljatoomine on samuti oluline, sest iga asi kulub ning juhtuda võib ka õnnetusi. Seega on hea, kui katkiläinud tiiviku lihtsa vaevaga asendada saab. Väga huvitav selle klassi esindaja on see viibete abil juhitav droon.

 

Suured droonid

 

Hinnaklassilt tuhande ja kahe tuhande vahele jäävad “suured” droonid.

Suur droon

Nende puhul on sihtgrupiks peamiselt edasijõudnud kasutajad ja nemad tavaliselt juba teavad, mida nad ostavad. Kuid olgu lühidalt öeldud, et sellistel seadmetel on suurt rõhku pandud kvaliteetsele ja stabiilsele kaamerale, nii et võimalik oleks toota juba väga arvestatava kvaliteediga videomaterjali. Samuti ei ole selle klassi droonid ilma suhtes nii tundlikud ning taluvad seega paremini tuult ja sademeid ja lendavad mitme kilomeetri kaugusele. Loomulikult on neile lisatud veelgi rohkem erinevaid andureid ja vidinaid, nagu näiteks asukoha määramiseks ja takistuste vältimiseks, lisaks tarkvaralisi oskusi huvitavamate videote tegemiseks. Nii oskavad sellised aparaadid pilooti ise “jälitada”, lennata mööda eelprogrammeeritud teekonda, reageerida kasutaja käeviibutustele jms. Veel võiks selle klassi masinate puhul välja tuua suurt hulka erinevat lisavarustust – alates akudest kuni pultide, kohvrite ja lennuprillideni välja. Kokkuvõttes võib öelda, et sellised seadmed on kallid, aga pakuvad kasutajale palju. Hea näitena võiks siin ülemise otsa droonidest välja tuua selle.

Tõe huvides tuleb muidugi öelda, et olemas on veel eraldi droonid võistlemiseks ja päris kallid profiseadmed, mis on mõeldud nii filmimiseks kui ka valveks, kuid nende omaduste ja eripärade väljatoomine ei ole selle artikli eesmärk.

 

drooni lennutamise reeglid

 

Tähelepanu tasub aga juhtida sellele, et mitte igal pool ja igal ajal ei tohi oma suva järgi drooniga lennata. Eestis on loodud erinevad lennutsoonid ja mõnes neist tuleb lendamiseks ka eelnevalt luba küsida. Lähem sellekohane info on kättesaadav siin lehel ning see tuleb igal drooniomanikul kindlasti üle vaadata.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõtteks võib öelda, et droonide valik on lai ning kindlasti leidub igaühele midagi. Oluline on vaid enda oskuste hindamine ning ettevaatlik alustamine. Päris algajal ei ole kohe mõtet lihtsalt proovimiseks kallist seadet osta. Samas võiks tõsisem huviline kõige odavama seadme soetamata jätta, kuna sellega hakkab tal õige pea lihtsalt igav.

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid