Aktiivsusmonitorid on popid ning leidnud tee päris paljude inimeste randmele. Olenevalt mudelist võimaldavad need kas lihtsalt mõõta päeva jooksul astutud samme ja läbitud teepikkust või asendada juba poolenisti spordikella ning olla samal ajal ühenduses ka kasutaja telefoniga.

 

Seega pole nende seadmete populaarsuses midagi imekspandavat. Aga suure menu tõttu on aktiivsusmonitoride valik väga lai ja pilt selles osas päris kirju. Seega vaatamegi, mida ühe või teise hinnaklassi seadmed üldises plaanis teha oskavad ning teeme ka lühiülevaate mõnest konkreetsest seadmest. Loodetavasti aitab see neil, kel aktiivsusmonitori veel ei ole, kuid selle soetamine meeles mõlgub, pilti klaarimaks saada ning valikut lihtsamaks teha.

 

Hinnaklass kuni 100 eurot

 

Lihtsamad, kuni 100 eurot maksvad aktiivsusmonitorid teevad täpselt seda, mida nende nimi ütleb ehk mõõdavad kasutaja aktiivsust. See tähendab, et seadet kandes loeb see kokku päeva jooksul tehtud sammud, läbitud teepikkuse ning kulutatud kalorid. Tavaliselt on olemas ka kellaaja näit. Enamikku neist saab ka ööseks käele jätta ning lasta magamise ajal une kvaliteeti mõõta. Mõned mudelid saavad ise aru, kui kasutaja magama läheb, teistel tuleb eraldi unerežiim aktiveerida. Reeglina selle hinnaklassi seadmed ise pulssi mõõta ei oska ning telefoniga ühenduses samuti ei ole. Osal juhtudel on küll toetatud eraldi pulsivööd ja märguanded, kui telefoni peaks sõnum vms saabuma.

Ostmisel tasuks mõelda, millistes olukordades aktiivsusmonitori peamiselt kandma hakatakse ning kas see peaks kuvama kellaaega ja olema veekindel. Üldiselt võib öelda, et selle grupi seadmed on soodsad ning neid on lihtne kasutada. Konkreetsetest tootjatest ja mudelitest võib esile tuua Garmin Vivofiti ning Polar Loopi.

Vivofit 3 eelisteks on väikesed mõõtmed ja äärmiselt pikk, kuni ühe aasta pikkune, patareide kestvus. Kasutamisel kuvab Garmin oma mustvalgel ekraanil kellaaega, samme, kaloreid ja läbitud teepikkust ning huvitava lisana ka “aktiivsusriba”. See on ekraani ülaosas asuv punane kriips, mis pikeneb, kui kasutaja liiga kauaks istuma jääb. Juhul kui kriips on teatud pikkuseni veninud, annab Vivofit sellest teada ja ärgitab oma peremeest liikuma. Magama minnes aga on võimalik aktiveerida öörežiim ning lasta oma und mõõta. Vivofit on ka veekindel ning toetab lisana Ant+ standardi pulsivööd. Seadistamine ja kõikide mõõdetud tulemuste põhjalikum jälgimine toimub Garmin Connecti rakenduse abil. Aktiivsusmonitori enda kasutamine aga ainult ühe nupu abil. Garmini puhul tuleks välja tuua ka lastele mõeldud Vivofit jr seeria. See on Vivofiti spetsiaalselt lastele mõeldud versioon, mis on lõbusa välimuse ja väikestele kandjatele mõeldud suurusega.

Polar Loop 2 on Garminist pisut suurem ja välimuselt silmapaistvam. Sõltuvalt seadme värvusest (must või valge) on Polari Ledidest koosnev ekraan kas punast või valget tooni ning näeb lahe välja. Ka Loop oskab lugeda samme, kaloreid ja näidata kellaaega ning on veekindel. Lisaks suhtleb Polar ka kandja telefoniga ning annab märku sinna saabuvatest kõnedest ning sõnumitest. Aku kestab umbes nädal ja laadimine käib läbi kaasasoleva USB kaabli. Selle kaabli abil saab Polari ka arvutiga ühendada, et Flow rakenduse kaudu aktiivsusmonitor töövalmis seada ja mõõdetud infot täpsemalt uurida. Mis puudutab Loopi kasutuselevõttu, siis tasub veel teada, et selle rihm tuleb kasutaja käe järgi parajaks lõigata. See tagab küll kena disaini, kuid liiga julgelt naksates tagasiteed enam pole ning rihm võib liialt lühike jääda. Konkureerivate tootjate rihma suuruse ütleb tavaliselt seadme nimes olev täht S, L jne.

 

Hinnaklass 100 kuni 200 eurot

 

Selles hinnavahemikus pakutavad seadmed teevad kõike, mida nende odavamad suguvennadki, kuid reeglina on neil suurem ja informatiivsem ekraan ja lisatud on ka optiline pulsimõõtja (aktiivsusmonitor oskab kasutaja randmelt jooksvalt pulssi lugeda), pluss veel erinevaid oskusi, mis küll suuresti sõltuvad konkreetsest seadmest. Näiteks võib siin tuua treeningute mõõtmise või päeva jooksul läbitud korruste arvu lugemise. Seega rohkem makstes saab rohkem funktsioone ning enamikul juhtudel ka ühenduse nutiseadmega sinna saabuvate teavituste randmel kuvamiseks. Tootjatest võiks siin Garmini kõrval välja tuua Fitbiti ja ka näiteks Samsungi.

Garmin Vivosmart 3 on suhteliselt õhuke “peidetud” ekraaniga aktiivsusmonitor. Ehk ekraan on peidetud rihma alla ning on tavaolekus diskreetselt kustunud, teavituste saabumisel või treeningul aga seevastu väga selge ning hästi loetav. Funktsionaalsuselt on võrreldes Vivofitiga lisandunud veel mitmeid omadusi. Üheks näiteks on sportimise mõõtmine, mis koostöös pulsilugejaga võimaldab saada ülevaate treeningute kestusest ja efektiivsusest. Jooksvalt kuvatakse sportimise ajal ekraanile pulss ning tehtavate korduste (näiteks tõstmine vms) arv. Hiljem saab aga Connecti rakendusest juba täpsemalt läbitud treeningu kulgu ning efektiivsust vaadata-analüüsida. Lisaks päeva jooksul mõõdetavale üldisele aktiivsusele näitab Vivosmart ka kasutaja stressitaset ja heaolu. Kui asi on halb, saab seadme abil teha hingamis- ja lõõgastumispause. Veel oskab Garmin kuvada näiteks ilmateadet ning telefonile saabunud sõnumeid ja muid teavitusi.

Fitbit Alta on rõhutatult minimalistliku disainiga ning sobib seega väga hästi neile, kes soovivad, et aktiivsusmonitor oleks pigem tagasihoidlik. Hoolimata tagasihoidlikust suurusest aga mahutab Alta ekraan küllalt palju infot ning on hea loetavusega. Olles aktiivsusmonitor, ärgitab Fitbit oma kandjat päeva jooksul pidevalt liikuma ning loeb kokku kõik sammud ja muud liigutused. Ka see seade oskab randmelt pulssi lugeda ning seda jooksvalt ekraanil kuvada. Lisatud on veel automaatne treeningute tuvastamise ja mõõtmise funktsioon, et võimalikult lihtsa vaevaga saaks kõik tegevused salvestatud. Hiljem saab loomulikult talletatud infot vastavas rakenduses vaadata, analüüsida ning eelnevate perioodidega võrrelda. Veel võimaldab Alta mõõta une pikkust, selle kvaliteeti ning olemas on ka äratusfunktsioon. Ühendust peetakse ka kasutaja telefoniga ning saabunud sõnumite sisu ja muud teavitused kuvatakse otse randmele.  Fitbiti rihm on vahetatav ja aku kestvuseks umbes nädal.

Fitbit Charge 2. See Fitbiti mudel on suure ja selge ekraaniga ning mõõdetud saab sellega muidugi kogu päeva aktiivsus koos astutud sammude ja läbitud vahemaa ning kulutatud kaloritega. Nagu eeldada võib, saab jälgida ka une kvaliteeti ning pulssi. Mis väärib aga esile tõstmist, on spordikelladele omaste funktsioonide lisamine. Nii oskab Charge automaatselt tuvastada, mis sporti parajasti tehakse ning selle käigu koos pulsi ja muude oluliste andmetega salvestada. Muidugi saab seadmele ka ise öelda, et nüüd on näiteks jooksma minek ja aeg treeningu käiku jälgima asuda. Veel juhendab Fitbit Charge 2 kasutajat vajadusel rahustavate hingamisharjutuste tegemisel ning on ühenduses omaniku nutitelefoniga. Rihmad on vahetatavad ning peamine abimees seadistamisel ja mõõdetud andmete analüüsimisel on vastav rakendus.

Samsung Gear Fit 2 Pro on välimuselt mõneti nutikella meenutava suure pikliku AMOLED ekraaniga seade. See veekindel aktiivsusmonitor on eriline selle poolest, et sellesse saab muusikat salvestada ja seda siis näiteks sportimise ajal mugavalt kõrvaklappidest kuulata. Veel on Samsungi ekraan puutetundlik ning seega on selle kasutamiskogemus kõige lähemal nutikella omale. Kõikide omaduste kasutamiseks ongi tegelikult vajalik ka telefoni vastava rakenduse paigaldamine. See tagab kella ja telefoni veatu suhtlemise ning võimaldab ka randmelt sõnumeid saata ning näha sissetulevate kõnede infot. Aku kestab Samsungil mõne päeva ja selle laadimine käib üsna mugava juhtmevaba laadija abil. See aktiivsusmonitor mõõdab kasutaja sammud, kalorid ja märgib sisseehitatud GPS-i abil läbitud teepikkuse ka kaardile. Loomulikult saab kasutada erinevaid treenigrežiime ning hiljem mõõdetud andmeid vaadata. Nii et Samsungi puhul on tegu seadmega, mis paigutub aktiivsusmonitori ja nutikella vahepeale.

 

Hinnaklass üle 200 euro

 

Aktiivsusmonitorid hinnaga 200 eurot ja rohkem ei olegi tegelikult vast enam lihtsalt aktiivsusmonitorid. Pigem on tegemist lihtsamat sorti spordikelladega. Siin on oluline suur ekraan, liikumise ja treeningu täpsem jälgimine ning hilisem analüüs. Enamasti omavad selle klassi seadmed sisseehitud GPS-i, mille abil märgitakse läbitud teekond kaardile. Veekindlus ja pulsimõõtmine on samuti elementaarsed. Seega, kuna pakutavaid võimalusi on rohkem, siis tasuks enne selle hinnaklassi seadme ostmist konkreetse mudeli omadustesse rohkem süveneda, et aru saada, kas pakutav on piisav või on seda liigagi palju.

 

Kokkuvõtteks

 

Kuigi aktiivsusmonitore on müügil palju ning hinnadki varieeruvad suuresti, kehtib ikkagi vana tõde: mida rohkem maksad, seda parema ja võimalusterohkema seadme saad. Kes soovib lihtsalt oma sammud ja kalorid kokku lugeda, võib piirduda odavama-lihtsama aparaadiga ehk jääda hinnaklassi kuni 100 eurot. Kes tahab pisut targemat ja rohkemat pakkuvat seadet, võiks arvestada hinnaga üle saja ning tõsisemad huvilised võiks kiigata juba 200 ja rohkem eurot maksvate aktiivsusmonitoride poole.

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid