Reisimine eeldab planeerimist ja korraldamist nii reisi ajal kui ka reisieelsel perioodil, olgu selleks majutuse leidmine, transpordi valik, reisikindlustuse sõlmimine või asjade pakkimine. Alati tekib küsimus, kas oled ikka kõigele mõelnud. Kuna tänapäeva töö käib suures mahus läbi arvuti või nutiseadmete, on tööreisidel oluline olla ka turvaliselt internetiühenduses. Mida on oluline teada kõnede ja internetiühenduse kohta välismaal, räägib täpsemalt Telia Eesti rändlusteenuse juht Helve Rammul.

 

Rääkides tööreisist, tekib esimesena küsimus, millised seadmed võivad reisil vajalikuks osutuda. Seega tuleb enne reisi läbi mõelda, kas piisab vaid nutitelefonist või on sul vaja töövahendiks tahvel- või sülearvutit? Seejärel tuleb loomulikult vastata küsimusele, kuidas olla mobiiltelefoni ja arvutiga internetiühenduses turvaliselt ning seejuures hiljem üüratuid arveid saamata. Samuti võivad palju kõnemahtu kulutada pikad nõupidamised või kolleegide juhendamine telefonitsi. Euroopas reisides me harilikult sellele ei mõtle, aga mida teha näiteks Venemaal?

 

Andmeside rändlusteenus võimaldab muretut tööreisi kõikjal

 

Veel praegugi pelgavad inimesed Euroopa Liidust välja reisides andmesiderändlust sisse lülitada ja lükkavad ka pikemate kõnede tegemise edasi aega, mil ollakse tagasi Eestis. Tänapäeval on võimalik hoiduda lähetuses tekkivatest üllatusarvetest lihtsalt. Tutvu enne reisi mobiilse interneti pakettidega ning vali sobiv lahendus välja. Telia pakub esimese kohaliku operaatorina mobiilse interneti Päeva- ja Nädalapakette üle terve maailma. Päeva- ja Nädalapaketid aitavad hoida oma sidekulud kontrolli all, sest andmeside on konkreetse hinna ja mahuga piiratud. Päeva- ja Nädalapakette saab kasutada enam kui 100 maailma riigis ning pakettide hind algab 12 eurost päevas.

Loe rohkem Mobiilse interneti kohta välismaal.

 

Kas ja miks vältida välismaal kohalike WiFi võrkude kasutamist?

 

Pole midagi parata, kuid tavapärane töö arvutiga vajab sageli ka internetiühendust. Samuti võib reisil olla vajalik laadida nutiseadmesse kaardirakendusi või kasutada takso tellimise rakendust. Kas kasutada tasuta avalikke võrke või oma operaatori pakutavat andmesidemahtu?
Avalik traadita internetivõrk ehk WiFi on küll väga levinud viis välismaal internetis käia, kuid paraku ei tea seda kasutades kunagi, kes su liiklust võib jälgida, kas kohalik ruuter on ikka turvaline või äkki on nakatunud viirusega mõni teine samas võrgus olev arvuti. Ainult WiFi peale lootes tekib mure ka siis, kui internetti on vaja kasutada olenemata asukohast klientidega või tööpartneriga kohtudes või ringi liikudes. Kui sul on ikkagi plaanis internetti kasutada WiFi-võrgu kaudu, on turvalisuse huvides mõistlik luua WiFi võrku ühendumisel krüpteeritud VPN-ühendus, mis tekitab võrguga turvalise ja anonüümse ühenduse.

 

Mis võib välisreisil olles kulutada soovimatult palju internetimahtu?

 

Nii telefon kui ka arvuti teevad aeg-ajalt automaatseid tarkvaravärskendusi, sünkroniseerivad andmeid ja laadivad pilveserverisse fotosid ja videoid.  Üheks suureks andmemahusööjaks on Youtube, nii et ka videovaatamise reisil võiks pigem edasi lükata. Välismaal olles on mõistlik need teenused ajutiselt sulgeda. Sest kui Eestis on internetis surfamise teenus paketi hinnas, siis teatud riikides on pakettidel piirangud ja pole mõtet oma Päevapaketti kulutada programmi uuendamisele. Oluline on jälgida, millised rakendused on telefoniekraani taustal avatud ja “vaikimisi” juba Päevapaketi internetimahtu kasutavad.

 

Kuidas käituda riiki sisenemisel saadetud SMS-idega – kas sealne info on mulle vajalik?

 

Teadlikkus teenuste kasutamisel kasvab oma kogemustega ja mobiilsidefirmalt saadud informatsiooniga. Seega on vaja lugeda saadetud sõnumeid, mis annavad teada internetivõimalustest ja -hindadest. Samuti saadetakse lühisõnumiga Päevapaketi 75% täitumise ja mahu täitumise teave. Sõnumite lugemine tagab rahuliku olemise, sest teenuste kasutamine on sinu kontrolli all.

 

ehk Gerka soovitab kõigile: «Ära näpi tehnikat, mida ei tunne.» Ja julgustab samas kõiki saama digitargemaks, sest tehnikat, mis väärib näppimist ja lausa kasutamist, tuleb iga päev uksest ja aknast juurde. «Pole mõtet jalgratast leiutada, kui on olemas inimesed, kellelt abipalumine on oluliselt kiirem tee sihtmärgini jõuda. Mulle ei meeldi kulutada oma aega katsetuste ja proovimiste peale, ideaalis sooviksin ilmselt kõike lennult osata :-),» arutleb ta digitarkluse tagamaade ja olulisuse üle. «Mida vähem tarkvarauuendusi, seda lihtsam on elu. Kõige enam ärritab, kui telefonis või meiliprogrammis tekivad uuendused iseenesest, sest need leiavad aset tavaliselt kõige kiiremal hetkel ning ma pean oma rutiinist välja tulema ja katsetamistega tegelema hakkama,» itsitab ta. Ajaviiteks soovitab ta lugeda Ljapunovi 1954. aasta raamatut «Võitlus kiiruse eest» (ja soovitab samas väga «punaseid» kohti mõõduka huumoriga võtta). «Kuid see ei tähenda, et ma ise tahaksin füüsikalisi ja keemilisi katseid teha ning juhtmeid ühendada. Restart aitab 99% juhtudest hädast välja,» jagab ta kogemustepõhist julgustust. Oluliseks tehnoloogiaks enda ümber peab ta rüperaali ja internetti, mis on vajalikud nii tema töös kui ka suhtlemises sõprade ja perega. «Muide, ilma nutitelefonita saab täiesti elada – hetkel on mu telefon olnud nädal aega remondis ning harjutan näppu vana nuppudega Nokiaga. See on isegi omamoodi kasulik: bussipeatuses on aega inimesi jälgida, poeskäigud lähevad kiiremini ning juuksuris on mahti ajakirju lugeda. Kõik on hästi, kuid telefoniarve on tõenäoliselt meeletu, sest enamik pisemaid teateid ja jutuajamisi olen harjunud Viberi teel tasuta korda ajama.» Igasugused äpid meeldivad talle üldse väga, sest need on ta enda sõnul just temasuguse veidi kärsitu inimese jaoks tehtud – lihtsalt käsitletavad, kiirelt omandatavad ja elu kergendavad. «Mulle meeldivad veel igasugused toredad elektroonilised ja tehnilised «vidinaid», alates kiivri sidesüsteemist ja sõidukite GPS-seadmetest kuni selleni, et tänapäeval saab otse telekaekraanil netis surfata ning nutitelefoniga netivõrku «ehitada»,» loetleb ta oma nutielu rohkeid ja uhkeid võimalusi.

Kommentaarid