2015. aasta on tunnistajaks olnud tervele reale uutele ja põnevatele nutiseadmetele, millest aasta tagasi veel unistadagi ei osanud. Teiste seas nägi ilmavalgust ikooniline iPhone 6s, stiilne disainitelefon Samsung S6 Edge ning lõbusate värvidega Sony Z5 ja selle väikeveli Z5 Compact.

Uue telefoni soetamine on tihtipeale tülikas, tüütu ja ajamahukas töö – mudelivalik on tohutult lai ning kõiki neid gigahertse ja megapiksleid võrdlusesse pannes võib vilunumalgi nutisõbral silme eest kirjuks lüüa. Mille järgi tuleks endale telefoni valida ja mis on need punktid, mida arvesse võtta?

Mõõdud

Esimene asi, millele telefoni valides peaks mõtlema, on selle suurus ning tulevase telefoni mõõdud olenevad jällegi otseselt sellega tehtavatest tegevustest. Kui telefoni soetamise üheks mõtteks on meilide saatmine või videote vaatamine, oleks mõistlik valida mudel, mille ekraanimõõt oleks piisavalt mugav, et kirjutades klaviatuurile pihta saaks ja videote vaatamisel silmi pingutama ei peaks.  Sellisteks tegevusteks sobivad suurepäraselt kõik mudelid, mille mõõt on ca 5” (mida suurem, seda mugavam).

Kui telefonil kirjutamine ja filmide vaatamine ei ole prioriteet, võib alati valida väiksema telefoni, mis nuputelefoniga sarnaselt ka taskusse ära mahub. Väiksemate nutitelefonide mõõdud jäävad umbes 4” kanti, kuid võib juhtuda, et tulevasele endisele nuputelefoniomanikule võib isegi see 4” käes kohatult suurena tunduda. Üldiselt kaob esmane ehmatus kiiresti ning varsti on raske mõista, kuidas üldse vana telefoni väikeselt ekraanilt midagi lugeda sai.

Kaamera

Telefonide kaamerad muutuvad iga aastaga järjest paremaks ning kindlasti on paljud meist avastanud, et suur ja kallis peegelkaamera on tihtipeale jäänud koju ning kõik kaunid loodusvaated ja sõbrapildid on jäädvustatud hoopis telefoniga. Suuremad fotogurmaanid oma peegelkaamerat kindlasti nutikaga veel ei asendaks, kuid meie, kes me pilti tehes väga kompositsioonile, valgusele jmt ei keskendu, tõenäoliselt silmaga pildil suurt kvaliteedivahet ei tuvasta. Nutikaga tehtud pilte fototapeediks ei suurenda, kuid praegusel ajal ei tee suurem osa meist ilmselt isegi fotoalbumeid ning vaatab pilte pigem telefonist või arvutist.

Jõudlus

Võimalused seadme ostmiseks

Olgu telefoni eesmärgiks helistamine, pildistamine, mängimine või sõnumite saatmine, vajab iga tegevus ressurssi telefoni käitavalt protsessorilt. Õnneks on müügilt kadumas väga väikese jõudlusega telefonid, millega isegi helistamine nõudis ahvikannatust, interneti kasutamisest või mängimisest rääkimata. Üldiselt võib öelda, et mida rohkem “tuumasid” on telefoni protsessoril, seda võimsam ta ka on. Kui mõni aasta tagasi olid enamik telefonidest kahetuumalised ja võimsamad mudelid neljatuumalised, siis nüüdseks on tootjate tippmudelite seas tavalised ka kuue- ja kaheksatuumaliste protsessoritega telefonid. Selliste mudelitega saab kasutada kõike, mida nutimaailm pakub, alustades multitaskimisest (rööprähklemine) ja lõpetades suuremahuliste mängude mängimisega. Tavapäraste tegevuste jaoks nagu helistamine, internetis surfamine ja pildistamine ei ole õnneks kuigi palju võimsust vaja ja levinud neljatuumalised telefonid on kasutamisel väga kärmed ja mugavad.

Disain

Telefoni füüsiline välimus on olulisem kui kunagi varem. Isegi ikoonistaatuses olnud nuppudega Nokiate puhul pandi rõhku välimusele – tehti liugklappe, mis avanesid küll ühte- küll teistpidi, kuid uued materjalid ja tehnoloogiad on nutitelefonide disainikeelt märgatavalt mitmekesisemaks muutnud. Müügil on nii plastmassist, alumiiniumist kui ka klaasist telefone. Muretseda võib seadmeid nii nahksete elementide kui ka kaarduvate ekraanidega. Leidub isegi telefone, mis painduvad!

Innovaatilisus

Iga järgmine telefon tehakse eelmisest parem nii pildikvaliteedi, jõudluse kui ka akupidavuse poolest, kuid aeg-ajalt mõtleb keegi välja midagi, mis kogu nutimaailma raputab ja teatud suunas kallutab. Üheks heaks näiteks on Apple’i poolt iPhone 5s’ga tutvustatud näpujäljelugeja, mis kaitseb telefoni sisu võõraste pilkude eest, kuid võimaldab selle omanikul end ka rakenduste poes poodlemisel tuvastada. Tehnoloogia, mis algul tekitas palju kära, on aegamisi leidnud tee iga endast lugupidava telefonitootja tippmudelitesse.

Samasuguseks uuenduslikkuseks võib lugeda LG painduvad mudelid, Samsungi kaarduva ekraaniga telefonid ning taas Apple’i tutvustatud rõhutundlikkuse funktsiooni, mis kõik annavad kasutajale uusi võimalusi oma telefoni kasutamiseks. Rõhutundlikkus on praegu küll ainult uusimal iPhone 6s’il ja suuremal 6s Plus’il, kuid ilmselt on ka teised ettevõtted sarnaste lahenduste peale mõtlemas.

Soovitused kingikotti

Mobiiltelefon Apple iPhone 6s 16GB hõbedane eestvaatest3iPhone 6s – väga hea kaameraga, kvaliteetsest alumiiniumist telefon, mille kasutamise saab kiirelt selgeks ka nutimaailmas esimesi samme tegev kasutaja. Mugav 4.7” ekraan on parasjagu suur nii videote vaatamiseks kui ka meilide kirjutamiseks ning piisavalt suurte tähevahedega klaviatuur muudab tähtede tabamise kergeks. Rõhutundlik ekraan saab aru erineva tugevusega vajutusest ning annab sellega kasutajale rohkem võimalusi telefoniga töötamiseks ning “elavad” fotod näitavad lisaks pildile veel liikuvaid hetki pildistamise momendist. Keelevalikus puudub küll eesti keel, kuid inglise ja vene keelt kõnelevatele kasutajatele see telefoni käsitsemist keerulisemaks ei muuda.

Sony Z5 Compact – mõnusasti nii peopessa kui ka taskusse istuv telefon on suurepärane kaaslane nii igapäevastes toimetustes kui ka käe külge seotuna hommikusel jooksuringil. Telefon on vee- ja tolmukindel, mis pakub meelerahu sportides ning suvemõnusid nautides. Erinevad kirevad värvid pakuvad valikuvõimalusi igale kasutajale ning suurepärane kaamera suudab lisaks 4K videotele erinevate animatsioonide abil igapäevastesse stseenidesse jäädvustada kasvõi dinosauruseid.

Sony Xperia Z5 Compact mobiiltelefon punane küljelt

Samsung Galaxy A5 mobiiltelefon eestvaade v mustSamsung Galaxy A5 – suurepärane telefon lapsele või endale esimeseks nutikaks, kuna kuulub Samsungi kindlustusprogrammi Galaxy Care, mis purunenud ekraani terve aasta jooksul väikese omavastutusega ära parandab. Piisavalt võimas protsessor tagab, et telefon ei jääks aeglaseks ka mänge mängides ning väga hea esikaamera tagab hea selfide kvaliteedi Instagrami riputamiseks.

Mobiiltelefon Marshall London külgvaatestMarshall London –  kõikidele melomaanidele mõeldud muusikatööstuse ühele tuntumale brändile omase disainikeelega muusikatelefon, mis ei jäta külmaks ka muusikast kaugemal olevaid inimesi. Mõnus kummine materjal tagab kindla haarde telefoni  ümber ning kaks kõrvaklapipesa telefoni ülaosas laseb täiesti eraldi kõrvaklapipaarist muusikat jagada ka sõbrale. Mis iganes muusika kiireks peale- ja mahakerimiseks on telefonil mitte nupp, vaid ratas, mis heli sekundiga miinimumist maksimumi viib.

Samsung Galaxy S6 Edge mobiiltelefon roheline vasakult külgvaatestSamsung Galaxy S6 Edge – uudsele servadest kaarduvale ekraanile saab kiireks ligipääsuks salvestada nii oma lemmikkontaktid kui ka kuvada märguanded. Läikiv telefon näeb suurepärane välja nii käes kui laua peal ning välja võttes paneb pilku pöörama nii mõnedki pead. Telefonil on väga hea kaamera, võimas sisu nii mängimiseks kui ka niisama surfamiseks ning näpujäljelugeja privaatse sisu kaitsmiseks.

LG Wine Smart avatult paremalt külgvaatest punaneLG Wine Smart – kui vana ja armas nuputelefon näitab väsimuse märke, kuid ka kõige pisemad nutitelefonid on siiski hirmutavalt suured, siis esimesteks nutisammudeks väga heaks valikuks on telefon, millel on tuttavlik klapp ekraani peitmiseks, kuid samas ka puutetundlik ekraan nutiasjade proovimiseks. Telefonil on kõik tuttavad nupud numbrite valimiseks, helistamiseks ja katkestamiseks, kuid lisaks saab kõiki tegevusi teha ka puutetundlikku ekraani kasutades. Väikese kaameraga saab teha pilte, mida seejärel hõlpsalt kasvõi Facebooki jagada.

Samsung Gear S –  kui telefon on olemas, kuid midagi on puudu. Nutikellad kujutavad endast suurepärast käepikendust olukordadeks, mil telefon on eemal või sügaval talvejope põuetaskus. Randmel istuv kell kuvab kõik elutähtsad teavitused, näitab, kes helistab või on helistanud, ning vajadusel helistab ka ise või võtab kõnesid vastu. Lisaks mõõdab ta une kvaliteeti, kiidab, kui kõnnid täis päevase sammude eesmärgi, tuletab meelde, kui oled pikalt istuma jäänud, ning näitab isegi aega.

Akupangad / kaitseümbrised. Akude ja põrutuste suhtes on nutiseadmed veel lapsekingades ning selleks, et oma kallist investeeringut võimalikult hästi kaitsta, tuleks talle oma elutempot ja päevatoimetuste iseloomu arvestades valida ka sobiv lisavarustus. Kasutaja jaoks, kelle päev kujutab telefonile ohtu kukkumise või vette sattumise näol, võiks telefonile valida ümber tugevama vee- ja tolmukindla ümbrise, ning kasutajale, kes ei püsi vooluvõrkude läheduses, võiks ühenduses püsimiseks välja vaadata paraja akupanga. Mida suurema mahtuvusega, seda pikemalt saab telefoni laadida. Vaata kindlasti ka teisi häid pakkumisi meie e-poest.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid