Aina enam muudab nutitelefon seda, kuidas me suhtleme ja emotsioone jäädvustame ning lähedastega neid jagame. Foto: TeliaSonera

Igapäevaselt nutitelefoni kasutades ei süvene me tihti sellesse, miks see aja möödudes üha aeglasemaks muutub. On aga tõsi, et mõtlematult tegutsedes aitame ise kaasa telefoni mälumahu täitumisele ning seeläbi nutiseadme funktsioonide mittetoimimisele.

Nagu iga asjaga, tuleb ka tõik, et nutiseadme nupud ei toimi või reageerivad puudutusele aeglaselt ning funktsioonide kasutamiseks peab varuma suuremas koguses kannatust, kasutajale üllatusena. Siis on aeg vaadata kiiremas korras kriitilise pilguga üle kõik, mis aja jooksul telefoni ladustatud, ja leida variant, kuidas üleliigne võimalikult hõlpsalt ning lihtsalt koomale tõmmata.

Fotod, uued programmid ja rämpsinfo

Üheks põhjuseks, miks telefon aja jooksul aeglaseks muutub, on liigsed fotod. Selleks ei peagi fotograafiahuviline olema, aga kui teed aeg-ajalt oma telefoniga pilte, siis on ilmselge, et mitut kaadrit klõpsides tuleks telefoni puhtana hoidmiseks kohe kustutada need, mis ehk ei õnnestunud. Samuti ei ole mõistlik muuta telefoni isiklikuks fotoalbumiks, kuna juhul kui telefoniga juhtub midagi, on ka fotod igavikuteed läinud.

Lae alla Suhtlus.ee Pilv – hoiustada ja jaga kõiki oma olulisi faile turvaliselt.
Laadi alla Suhtlus.ee Pilv – hoiusta ja jaga kõiki oma olulisi faile turvaliselt.

Kuidas ikkagi fotode arvelt telefoni mälu vabastada ning milline on kõige hõlpsam viis fotode ladustamiseks? Sarnaste fotode eemaldamiseks telefonist või nende ladustamiseks on parim võimalus pilveteenus, kuhu neid kohe paigutades hoiad kokku oma telefoni mälumahtu.

Kui teed aeg-ajalt oma telefoniga pilte, siis on ilmselge, et mitut kaadrit klõpsides tuleks telefoni puhtana hoidmiseks kohe kustutada need, mis ehk ei õnnestunud.

Lisaks fotodele saab telefoni mälu täis ka muude tegevuste tagajärjel: ehk oled tõmmanud telefoni liialt äppe, teinud videoid või on sinna pugenud mõni viirus või kogunenud liiga palju rämpsinfot. Alati peab paika ütlus, et vähem on parem.

Uute rakendustega tutvumisel ei peaks neid kohe telefonimällu salvestama, samuti on hea viis telefoni mälu suurendamiseks kasutada mälukaarti. Nõnda on ka telefoni purunemisel suure tõenäosusega mälukaart terve ning andmeid on võimalik kopeerida.

Hoolitse telefoni eest regulaarselt

Telefoni mälu tasub puhastada regulaarselt. Nõnda on kogu aeg olemas ülevaade sellest, mida telefon sisaldab – Clean Masteri äpp annab telefoni unarusse jättes ise teatud aja tagant märku, et nüüd oleks õige aeg oma telefon üle vaadata ja sealt üht-teist kustutada või ladustada.

Nii saab ühtlasi teabe sellest, kas telefonil on turvariske, kas sinna on kogunenud rämpsu ning kui täis telefoni mälu ikkagi on. Siis on võimalik üleliigsed fotod kustutada või ladustada, teha sama ka muu üleliigse materjaliga telefonis ning kontrollida viiruste olemasolu võimalust.

Telefon on ajutine infokogum, kuid lõplik fotode, dokumentide, videote ja muu materjali ladustamine peaks toimuma mujal – hoiate kokku nii oma närve kui ka telefoni mälu.

Telefoni sattuvate viiruste ennetamiseks tasub kasutada viirusetõrjet. Valikuvõimalusi on palju, näiteks Avast. Tähele tasub panna ka seda, et mõned internetisaidid võivad olla tohutud vahemälusöödikud, eriti kui kuvatakse ka reklaami ja lubatakse hüpikaknaid.

Neid kinni keerates – kasutades selleks näiteks Plusi – paraneb lehe laadimise kiirus kohe märgatavalt ning interneti mahukasutus väheneb tublisti. Ühe ekstreemsema variandina – kui tõesti enam muud üle ei jää – tasub äärmiselt aeglase telefoni puhul mõelda tehaseseadmete taastamise peale.

Kindlasti tagab optimaalse kiiruse ja aitab telefoni aeglustumise vastu selle regulaarne kontrollimine, tühjendamine ning seal asuva materjali sorteerimine. Pane tähele: telefon ei ole koht, kuhu paigutada väärtuslik info, mälestused või mahukad materjalid.

On loomulik, et iga telefoni kasutusaeg on piiratud – sellega tasub telefoni soetades arvestada. Telefon on ajutine infokogum, kuid lõplik fotode, dokumentide, videote ja muu materjali ladustamine peaks toimuma mujal – hoiate kokku nii oma närve kui ka telefoni mälu.

ehk Digituuseldis usub, et digitehnoloogia areng viib meid edasi paremasse tulevikku, lähendab inimesi ning annab võimaluse nii era- kui tööelus saavutada senisest enam. Tema argipäeva püha kolmainsus koosneb nutitelefonist, iPad-ist ja iPod-ist. "Kõiki neid jagan oma teismeliste lastega, kes on suuremad asjatundjad kui mina – muna õpetab kana!" Oma päris esimese mobiiltelefoni sa Digituuseldis endale peale keskkooli lõppu 1999. aastal. "Tänapäevane tehnika on imbunud minu ellu üha enam tänu 13-aastasele pojale ja 10-aastasele tütrele, kes oskavad tahta ning panevad mind hoidma end kursis uuemate arengutega digitehnoloogia valdkonnas." Ta usub, et selliste uuenduste vastu ei saa. "Seega on parem nendega kaasa minna ja võtta omaks kõik, millega tõtt vaatama peame," räägbi Digituuseldis. Tema sõnul harjub inimene kõige uuega ülikiiresti ja on tegelikult hämmastav, kui kiiresti unustame aja, mil üht või teist digiuuendust meie elus igapäevaselt polnud.

Kommentaarid