Allikas: Shutterstock

Miks su iPhone’is vähe ruumi on ja mida selle vastu ette võtta?

#äpid #icloud #telefoni mälu

Niisiis on sul 16 GB mahuga iPhone ja sa vaevled pidavas ruumihädas. Lahendus on ehk lihtsam, kui sa arvata võid – ruumipuuduses on süüdi rakendused. Ilmselt mängib oma osa ka telefoni sikutatud muusika ja tehtud fotod-videod, kuid ka rakenduste maht kasvab kiirelt ning vähimagi mõõdutundeta. Just nimelt, rakenduste maht, aga mitte nende arv sinu telefonis. Näiteks kümne Apple’i rakendustepoe populaarseima rakenduse kogumaht on nelja aasta jooksul kasvanud 164 MB pealt 1,9 GB-ni. See tähendab, et mahu kasv on olnud 1100%!

 

Rekordimees rakenduste seas on Snapchat, mis on algse 4 MB pealt kosunud 203 MB-ni ehk siis 51 korda. Aga papist poisid pole ka teised rakendused. Nii näiteks on sama aja, see tähendab nelja viimase aasta jooksul kasvanud Uber 22 korda, Gmail 20 korda, Facebook Messenger 15 ja Facebook ise 12 korda. Facebook on ka rakenduste seas mahukaim ligi 400 MB-ga.

Suure tõenäosusega on ka kõik ülejäänud rakendused oma mahtu nuumanud, et pakkuda kasutajatele üha enam vilesid ja kellasid. Lisaks armastavad rakendused koguda aja jooksul märkimisväärse hulga infot vahemällu. Koos arvukate fotode ja videotega põhjustavad need telefoni mälule karmi koormuse.

Kuidas telefonis ruumi juurde saada?

 

iPhone’i vaba ruumi tekitamiseks on paar päris lihtsat võimalust. Alati aitab väike rookimine. Leia aega ja vaata üle oma fotod ja videod. Kindlasti on nende seas materjali, mis on targem saata ajaloo prügikasti. Seda enam, et kui su foto- ja videostriim on sünkroniseeritud Apple’i pilveteenusega iCloud, jääb su audiovisuaalne looming alles ka siis, kui selle telefonist eemaldad. Kui su pilveruum on aga täis, siis soovitan soojalt seda juurde osta, sest kõigest 0,99 sendi eest kuus saad sa 5 GB tasuta pilveruumile lisaks 50 GB mälumahtu. Kui raatsid välja käia aga tervelt 2,99 eurot, siis suureneb maht 200 GB-ni. Muuseas, hea uudis harrastuspiltnikele – sügisel toob Apple välja uue versiooni oma nutiseadmete operatsioonisüsteemist iOS11, mis muudab tehtavad fotod ja video mahult väiksemaks, kuid kvaliteetsemaks.

Lisaks pildikataloogile võid sa soovida harvendada telefoni tõmmatud muusikat. Nii Apple Music kui ka Spotify võimaldavad sikutada telefoni lõputus koguses muusikat võrguvabaks kuulamiseks. Kindlasti leiad ka nende seast juba läbileierdatud lugusid, mida võid ehk alles aastakümneid hiljem puhtast nostalgiast uuesti kuulata. Praegu aga võid need oma telefonist rahuliku südamega nelja tuule poole saata, et muudeks tegevusteks ruumi juurde saada.

Kui muusika-, pildi- ja videokataloog on korralikult puhtaks roogitud, siis järgmine samm on asuda rakenduste kallale. Mine oma iPhone’i sätetes Settings>General>Storage>Manage storage ja vaata sealt, millised rakendused kõige rohkem ruumi võtavad. Kui sul neid vaja ei lähe, siis viska need südamerahuga minema. Vajadusel saad need alati App Store’ist uuesti telefoni tõmmata. Kui aga ruumi on ikkagi veel vähe, siis on soovitav telefonist eemaldada ka vajalikud rakendused, eriti juhul, kui nende Documents & Data (näed seda ikka ülalmainitud Manage Storage alt) ületab 500 MB. Seejärel aga installeeri need rakendused oma telefoni tagasi ja sa näed, et nende maht on muutunud märgatavalt väiksemaks. Kui aga ruumiga endiselt mingil põhjusel kitsas on, siis eemalda näiteks Facebook ja teised sotsiaalmeedia rakendused täielikult ning kasuta oma telefonis nende veebiversiooni.

Teine, veelgi radikaalsem ja lihtsam võimalus ruumi juurde saada on osta endale lihtsalt suurema mälumahuga telefon. Olles ise suhteliselt laisavõitu ning pigem organiseerimatu kodanik, on erinevate kataloogide pidev rookimine mulle füsioloogiliselt võõras ning seetõttu olen ma algusest peale eelistanud vähemalt 64 GB mahuga iPhone’e. Sama soovitan kõigile teilegi.

 

Igaks juhuks teen veel kord puust ja punaseks, mida iPhone’iga ette võtta, kui selles ruumi nappima kipub:

 

  • Tee suurpuhastus oma muusika-, foto- ja videokataloogides. Vajadusel suurenda oma iCloud-pilveteenuse mahtu.
  • Eemalda telefonist ebavajalikud rakendused.
  • Kui rakenduse maht ületab 500 MB piiri, siis eemalda see oma telefonist ning installi seejärel uuesti.
  • Kasuta näiteks Facebooki rakenduse asemel selle veebiversiooni.
  • Osta endale suurema mälumahuga telefon.

 

Selge see, et koristamine ei meeldi eriti kellelegi peale väheste puhtusefriikide. Ometi on oma telefoni puhastamine tänuväärne töö, mis aitab meid ümbritsevasse kaosesse veidigi korda lisada. Ning kindlasti pole selleks paremat aega kui mõni külm või vihmane puhkusepäev. Mina igatahes annan lubaduse selle puhkuse jooksul oma 25 GB fotovaramus päris põhjalik puhastustöö ette võtta.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid