Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Artikkel sai alguse teemast, kui lugesin Facebookis #kogumispäeviku gruppi.  Nimelt, selles grupis hakkasid inimesed arutlema, miks osa saab ja osa ei saa alla laadida rakendust Sale – Säästa Nutikalt (Android; iOS), mis korjab kokku kõikide toidupoodide kampaanialehed ja paneb need enda rakendusse. Pika arutelu käigus jõudsid inimesed siiski arusaamisele, et telefon on ostetud ammu ja see ongi peamine põhjus, miks nende telefonis osa rakendusi ei toimi. Selle artikli idee on soov selgitada, miks see ikkagi nii on.

 

Tarkvara on nutitelefoni süda

 

Iga nutitelefoni sees paikneb tarkvara, mille abil telefon toimib. Nutitelefonid on oma olemuselt sarnased lauaarvutitega, mille peal jookseb samuti tarkvara. Tarkvara versiooni on kõige lihtsam seletada Windowsi näitel. Mäletate veel aega, kui arvutites oli Windows XP ja mõned aastad hiljem räägiti kõikjal ajalehtedes ja televiisoris, et nüüd peaksid enda arvutisse installeerima Windows 7.

 

Kõik toimis ju ometi hästi, miks see uus versioon nüüd välja tuli?

 

Kogu see protsess ühelt tarkvaralt teisele minemiseks oligi tarkvara uuendus. See protsess muutis arvutid kiiremaks ja lisas olulisi asju arendajate jaoks, et uute ja uhkete rakendustega kaasas käia.

Tuues nüüd paralleeli Androidi ja iOS-i maailmas, siis teate samuti, kuidas telefon viskab vahepeal ette teate, et nüüd on uus uuendus saadaval ja kasutaja peaks selle alla laadima. Uuenduste abil lisatakse uusi funktsioone, parandatakse turvaauke ja muudetakse ideaalis telefon kiiremaks, kuid see võib ka teisiti lõppeda.

Androidi ja iOS-i versioonid muutuvad pea igal aastal, kuid kõik nutitelefonid kahjuks uute uuendustega kaasa minna ei saa, kuna tehnoloogia telefoni sees on liiga vana. Kogu riistvara (tehnoloogia telefoni sees) ei suudaks jooksutada uut Androidi või iOS-i versiooni piisavalt kiiresti ja sujuvalt ning seetõttu jätavadki telefonide maaletoojad (Sony, Huawei, Samsung) kasutajad vana versiooni peale.

See tekitab nüüd probleemi arendajatele, kuna nemad sooviksid kasutada uusi ja huvitavaid lisasid, mis uue Androidi või iOS-i versiooniga kaasa tuleb, kuid osa inimesi kasutab endiselt vana versiooni. Paraku peavad arendajad arvestama turuolukorraga ja seetõttu otsustavadki nad enamasti uuendada enda rakendust, et see sobiks uue Androidi või iOS-i versiooniga. Kogu protsessi juures ei saa kahjuks vanemad nutitelefonid enam ligi uutele rakendustele Google Play poes ja App Store’is.

 

Miks minu sõbranna kolme aasta vanune õunatelefon siiski jooksutab uusi rakendusi? 

 

Apple’i nutiseadmed on kaitstud päris mitu aastat alates ajast, kui tarkvara arendajad enam nende telefonidesse uusi rakendusi ei saada. Kahjuks käib see Androidi telefonidel teistmoodi. Nimelt, Apple toodab aastas tavaliselt 2–3 mudelit, millele nad peavad hakkama sobitama uut tarkvara ning see on võimalik, kuna mudeleid pole nii palju. Androidi maailmas on asjalood teisiti, sest tootjad võivad luua üle 10 mudeli aastas ning iga telefoni sobitumine uue tarkavaraga nõuab teatavat ressurssi (aega ja raha) ning seetõttu võivad paljud telefonid pärast kahte aastat “hapuks” minna.

 

 

 

Uurides kahte erinevat graafikut, on selgesti näha, et 76% kogu iOS-i seadmetest jooksutab uut tarkvara, võrreldes segase olukorraga Androidi turul.

 

Kuidas saaksin osta endale telefoni, mis toimib pärast kahte aastat ideaalselt?

 

Tegelikult sellele ei olegi mingit valemit. Tuleb küsida abi mobiilioperaatori klienditeenindajate käest, sest nemad on oma ala professionaalid. Kuid samuti soovitan teha kodus vajalik turu-uuring telefonitootja tarkvarauuenduste kohta. Kui soovite, et tooksime välja telefonid, mis on “tulevikukindlad”, siis kirjutage sellest kommentaariumis ja saaksite vaadata järgmises artiklis, kas teie telefon sobitub uue Androidi versiooniga. Kõige kindlam on soetada endale kallis lipulaev, mida tavaliselt igal aastal uuendatakse: praegu on need näiteks Samsung S9; iPhone X; Huawei P20. Seniks soovitan kõigile hoida pea külm ja mitte liiga kiiresti pahaseks saada, kui 2012. aastal ostetud rakendust Google Play poest üles ei leia.

Põhjus võib olla ka see, et rakenduse tootja on avalikustanud enda rakenduse ainult osas riikides nagu USA, Kanada või mingi muu. Sellest piirangust on võimalik läbi saada, kui registreerida enda App Store’i kasutaja USA turule. Seda varianti ma isiklikult siiski väga ei soovita, sest siis jääb osa rakendusi, mis piiratakse ainult Eesti turule, kättesaadamatuks.

Allikas: avg.com

 

ehk Wise Gadgets on tehnoloogiahuviline, kelle elu eesmärgiks on ühendada kõik vanaemad võrku. Pole möödunud päeva, kus tehnika-laadset vidinat pole katsunud. "2012. aastal hakkasin filmima videoid YouTube'i portaali ning praeguseks hetkeks olen vaadatud tehnikapersoon, kogudes fänne kõikjalt maailmast," selgitab ta. "Üks hea sõber on öelnud mulle kord, et ma hingan ja söön tehnoloogiat. YouTube, Facebook, fotograafia, videod ja tehnoloogia on üks väga suur osa igapäeva elust."

Kommentaarid