Miks kõik Android-nutitelefonid ei saa kohe uuemaid op-süsteemi värskendusi?

#Android Marshmallow #Android N #google

Augusti lõpus väljastas Google lõpuks op-süsteemi Android 7.0 Nougat tööversiooni, ja nagu alati, siis kõigepealt Nexus seeria seadmete jaoks. On juba normiks saanud, et teistele seadmetele tuleb Nougat tõenäoliselt tükk aega hiljem. Miks aga nii juhtub?

Graafiku peal on näha, et siiani domineerivaks (29.2% Android-seadmetest maalimas on just selle versiooni toel) operatsioonisüsteemiks on 4.4 KitKat, mis ilmus 2013. aastal. Järgnevat versiooni kasutab juba hulk seadmeid, kuid see on niikuinii vähem kui KitKatil. Lisaks sellele polnud Lollipop graafiku koostamise ajal esindatud kõige viimase oü-süsteemi versiooniga, millena oli aga 6.0 Marshmallow – selle osa turul on üha madalam ehk 15.2%. Miks siis seadmete tootjad ei jõua igaaastasi värskendusi järgida?

График распространённости версий Android. Данные 1.08.2016
Android’i versioonide levimise graafik. Andmed 1.08.2016. Allikas – Android Developers

Apple’i kontrolli all on nii iOS’i arendamine kui ka tema toetavate seadmete tootmine. Aga Android’i arendamisega (peale Google’i) tegeleb konsortsium Open Handset Alliance (OHA), mis koosneb hulgast populaarsematest nutiseadmete ja nende komponentide tootjatest, samuti kuulub sinna mitu võrguoperaatorit ning tarkvaraarendajat.

Meil on teada, et Android-seadmete tootjaid on üsna palju ja müügis on nii madala hinnaklassi nutitelefonid kui ka kõrge tootlikkusega lipulaevad. Nii tulebki välja, et operatsioonisüsteem on vajalik iga võimaliku nutitelefoni komponendi jaoks maksimaalselt optimeerida.

Pärast järjekordse Android’i-versiooni ilmumist peavad nutitelefonide tootjad arendama värskendused juba olemasolevate toodete jaoks, ning alustama build’ide loomist uute seadmete jaoks uue OS’i toel, samas lisama ka oma rakendusi ja funktsioone.

Nagu on olnud Android 7.0 Nougat’i puhulgi, väljastas Google pool aastat enne lõpliku tööversiooni ilmumist süsteemi beta-versioonid Nexus-seeria seadmete jaoks (Nexus on Google’i brändi kasutavad teiste tootjate nutiseadmed), et mängude ja rakenduste arendajad saaksid valmistada oma tooted operatsioonisüsteemi lõplikuks tööversiooniks ette.

Google võib panna Android-seadmete uuendamisega hiljaks jäänud telefoni tootjaid häbiposti

Kui nutiseade, mille osta soovid, töötab Android 5.0 Lollipop’i või uuemal toel, siis Play Store’i rakendused ja paljud teised Google’i funktsioonid saavad värskendusi arendajatelt ka tulevikus. Lisaks sellele võivad lipulaevad saada värskendust Android 7.0 Nougat-ni.

Pakutavatelt funktsionaalsustelt Android’i eri versioonid üksteisest palju ei erine. Seetõttu pole uue telefoni valimisel ka määratult oluline, et ta just viimase rohelise roboti versioonil töötaks.

ehk nik_ye usub, digitehnoloogia peab aitama tööd tehes säästa aega, samas aitama ka igapäevases elus (Google Maps, netipangad) ning vabal ajal (meelelahutus ehk videomängud, filmilaenutus). Tema põhilisteks kaaslasteks on nutitelefon koos netiga, Spotify ja erinevad pilveteenused pilved. "Tänane digiolevik algas lapsepõlves Nintendo Famicomi mängimisega ja lasteaias Windows 98 kasutamise oskuste omandamise ja samas DOS-mängude mängimisega," meenutab ta. "6-aastasena sain endale oma arvutit, aasta pärast saime koju kaabelinterneti, mille pärast veetsin palju aega arvutites ja vanades mängusüsteemides." Siiamaani on tema uhkuseks Jaapanist toodud Sega Dreamcast. "Digitarklust on minu joaks oluline levitada selleks, et rahvas teaks, miliseid innovatiivseid lahendusi maailmas tänapäeval pakutakse."

Kommentaarid