Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Hand Holding Mobile Smart PhoneEelmisel, 2013. aastal toimus mobiilsete seademe müügis oluline sündmus: esimest korda müüdi nutitelefone rohkem, kui tavalisi mobiile. Samasugune olukord on ka Eestis ning nutitelefonide müük aina kasvab. Kuidas aga seejuures osta selline nutikas, mis vastaks ka kõigile Sinu vajadustele? Sellest täna lähemalt räägimegi.

Digitark on nutitelefonide teemal palju rääkinud, kuid mõned olulisemad artiklid neist on “Päriselt ka või ehk kuidas nutitelefone targasti kasutada?”, “Kuidas Android operatsioonisüsteemi kasutada?”, “Android nutitelefon – millised on selle seadme võimalused?” ja “Mis on nutitelefon?”.

Saamaks aga parimat ülevaadet sellest, kuidas nutitelefoni valida, tuleb alustuseks mõelda enda vajadustele.

Millised on Sinu vajadused?

Businessman In Front Of The Office

Isegi veel enne poodi uue nutitelefoni järgi minemist tasub teha natuke eeltööd. Nimelt on mõistlik mõelda välja, milleks hakkad oma nutitelefoni kõige enam kasutama või millistel otstarvetel Sul seda kõige enam vaja on.

Kõik nutitelefonid pakuvad mõistagi helistamise võimalust, kuid ka siin on kindlasti järelemõtlemise koht. Näiteks kui telefon on eelkõige ainult helistamiseks vajalik, tasub kindlasti pikemalt kaaluda hoopis tavalist mobiiltelefoni, mille füüsiline nupustik ja pikk aku vastupidavus võivad kaaluda üles kõik nutitelefoni poolt pakutavad hüved. Samuti tasub tavalist mobiili eelistada vanaema-vanaisa peale mõeldes, kelle jaoks käsitlemise lihtsus tänu nuppudele on kindel eelis.

Olles siiski kindlasti nutitelefoni kasuks otsustanud, tasub võtta aega ja mõelda järgmistele asjadele:

Levi tugevus – kuigi kõikide nutitelefonidega saab helistada, on tavalised mobiiltelefonid mobiilside leviprobleemide korral tublimad. Seda eelkõige põhjustel, et nende raadioside toimub madalamatel sagedustel – GSM standard levib 900/1800 MHz sagedustel, LTE töötab Eestis seevastu 1800/2600 MHz sagedusalas – mida kõrgem sagedus, seda raskemini levib. Lisaks omasid vanemad mobiiltelefonid ka väliseid antenne ja nende saatja/vastuvõtja võimsus oli enamasti tänapäevastest nutitelefonidest võimsam.

Kahjuks pole ametlikult numbrite järgi võimalik poes nutitelefoni saatja/vastuvõtja võimsust kuskilt välja lugeda. Kaudselt on seda teatud määral võimalik telefoni ooteaega ja kõneaega võrreldes hinnata – mida suurem erinevus oote- ja kõneajas, seda võimsam on telefoni saatja/vastuvõtja. Tegemist pole siiski kaugeltki lõpliku tõega ning ainus võimalus kõnekvaliteedis veenduda on ikka ise järgi proovida.

Telecommunication Tower 1Ei maksa muidugi unustada, et levi lõpliku kvaliteedi määrab suures osas teenusepakkuja võrgu kvaliteet, kuid hea saatja/vastuvõtja kasutamine mõlemas otsas kindlustab nii kõne kui ka internetiühenduse korraliku kättesaadavuse.

Nutitelefoni peamine otstarve – nutitelefoni ostes tasuks võtta viiv ja mõelda, milleks seda kõige enam kasutama hakkad: mida enam erinevaid funktsioone ja võimalusi plaanid kasutama hakata, seda rohkem tasub tähelepanu pöörata ka nutitelefoni suutlikkusele (sellest räägime lähemalt järgmises lõigus).

Äriga tegelevatele inimestele on tõenäoliselt tähtis, et seadme aku võimalikult pikalt vastu peaks ning oleks võimeline töötama erinevatel sagedustel (välismaal käies). Lapsed seevastu eelistavad ilmselt pigem mängude mängimist ning siinkohal muutub oluliseks seadme võimekus (graafika ja protsessori võimsus). Noortele võib sobida pigem suurem ekraan, kust on hea YouTube’i jälgida ning mugav sõpradega sotsiaalrakendustes suhelda. Ning kindlasti leidub ka inimesi, kelle hobide hulgas on matkamine, mille puhul tasub eelistada vastupidava korpusega ja soovitatavalt pritsme- ja tolmukindlate omadustega nutitelefoni. Lisana võiks telefonil olla ka hea kaamera, mis lubab “seebikarbi” sootuks koju jätta.

Loomulikult ei jõua me antud artiklis vaadata kõiki ette juhtuvaid olukordi, kuid kindlasti tasub võtta endale aega võimalike kasutusalade läbimõtlemiseks, mille põhjal endale õige valiku saab teha.

Kuidas nutitelefonide tehnilisi näitajaid lugeda?

Smart Phone IconTuleb tunnistada, et tänased nutitelefonid ei erine oluliselt arvutite juures tuttavlikult kõlanud tehniliste näitajate poolest. Nii nagu on kiire arvuti puhul olulised kõikide komponentide hea omavaheline sobivus, kehtib sama reegel ka nutitelefonide puhul. Õnneks leiab internetist hulgaliselt materjale, mis annavad sulle otsustamiseks nõu. Vaatamegi tähtsamad komponendid üle:

Protsessor (CPU – Central Processiong Unit) – iga nutika seadme süda, mille võimsus dikteerib kogu ülejäänud nutika laitmatu toimimise. Siin kehtib üsna lihtne reegel – mida võimsam, seda parem. Kuidas seda võimsust hinnata? Selleks tasub kiigata järgmist lehekülge: http://www.phonegg.com/. Siit leiab informatsiooni kiireimate protsessoritega nutitelefonide kohta.

Graafika (GPU – Graphics Processing Unit) – selle komponendi peamiseks eesmärgiks on kindlustada igasugune pildi genereerimine ja liikumine ning mida kiirem on antud komponent, seda paremat jõudlust pakub see ka mängides. Hetkel parima võrdlusmomendi (kus suurem number on parem) saadaolevatest nutitelefonide GPU-dest saab siit: http://kyokojap.myweb.hinet.net/gpu_gflops/

Ekraan – See komponent koosneb mitmetest näitajatest: suurus, mida väljendatakse pikslites; punktitihedus; kontrast; värvigamma jpm. Taaskord tuleb siinsetes võrdlustes appi http://www.phonegg.com/ veeb, kus on võimalik neid näitajad erinevate nutiseadmete vahel hinnata.

Ühendused  Hetkel peame siinkohal silmas kõiki erinevaid ühendusi: näiteks 4G toetuse olemasolu, Bluetooth versioon, WiFi standardi toetus (värskeim neist  802.11 ac), NFC olemasolu, HDMI-ühendus pildi suunamiseks telerisse ja veel. Soovides oma nutikat pikalt kasutada, tasub kindlasti jälgida, et antud ühendused toetaksid uusimaid standardeid. Seejuures WiFi  802.11 ac standardi laiemat levikut on oodata järgmisel, 2015. aastal.

Aku – Aku maht on üks nutitelefoni nõrgimaid kohti ning küsimus pole mitte niivõrd aku väikses mahutavuses (mida mõõdetakse milliamper/tundides), kuivõrd mahutavuse ja energiajanu koosmõjus. Soovitame siiski vähemalt 2000 mA/h mahutavusega akut, mille tööiga on võimalik oluliselt pikendada erinevate ühenduste ja rakenduste sulgemisega, kui neid parasjagu vaja ei ole.

Korpus  ka see komponent on nutika eluea mõistes ääretult oluline. Mida tugevam on korpus, seda väiksem on oht telefoni kogemata purunemiseks. Samuti tasub tähele panna, millistest materjalidest korpus on valmistatud (näiteks libedale plastikule võivad kergesti kriimud tekkida, kummine plast istub ka kindlamini käes). Korpus võib olla ka vee/pritsme ja põrutuskindel, ikka vastavalt Sinu vajadustele.

Lõpetuseks

Kogu tänase artikli juures jäi aga puudutamata tõenäoliselt iga inimese jaoks kõige olulisem nutitelefoni parameeter – hind. Siinkohal tuleb siiki tõdeda aegade algusest tekkinud käibetõde – ükski hea ja kvaliteetne toode ei saa olla odav. Ja nii sõltub iga seadme, sealhulgas nutitelefoni kvaliteet lõppkokkuvõttes ikkagi seadme hinnast – head nutikad maksavad paratamatult natukene rohkem, kuid on oma igapäevase kasutusmugavuse mõttes seda ka väärt.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid