Mida uue monitori valimisel arvesse võtta?

#ekraan #hdmi #monitor

monitor LGArvuti monitore ostetakse tihtipeale ülejala, tegemata eelnevalt selles osas kodutööd. Järgnevalt aitan orienteeruda monitoride kirjus maailmas, et saaksid valtida mõtlematuid otsuseid, mida hiljem kahetsema peaks.

Suurus ja resolutsioon

Kui rääkida monitoridest, ei pruugi alati kehtida kuldne reegel, et mida suurem, seda parem. Olenevalt töökoha paigutusest võib näiteks 27-tolline monitor liiga suureks osutuda. Teisalt, ka liiga väike pole alati kõige parem valik. Kui mitte arvesse võtta sülearvutite külge „aheldatud“ ekraane, siis täna võiks arvuti monitori minimaalseks suuruseks olla 19 tolli.

Väiksemate monitoride suureks plussiks on kindlasti suurem pikslitihedus (teravam pilt). 19-tolline Full HD (1920×1080) resolutsiooniga monitor pakub meeldivalt teravat pilti, võrreldes näiteks sama resolutsiooniga 27-tollise monitoriga. Keskmine suurus, mida tänapäeval töökohtadel kasutatakse, on 22-23 tolli.

Kui mõtled monitorile, mille tollimõõt on suurem kui 23 tolli, võiksid juba otsida seadet, mille resolutsioon oleks suurem, näiteks 2560×1440 px. Kehtib printsiip, et mida kõrgem on resolutsioon, seda väiksemad on pikslid ja seda selgem ning teravam on kuvatav pilt.

Ergonoomilisest vaatevinklist vaadatuna on soovitatav kaugus monitorist sama pikk, kui kasutaja ühe käe ulatus. Selliselt kauguselt peab kogu ekraan ja sellel olevad kujutised korralikult nähtavad olema.

4K/UHD – eriti sobiv arvutimängurile

Kui keegi räägib 4K teleritest või monitoridest, peab ta silmas eriti kõrge resolutsiooniga ekraanipaneele, mis suudavad kuvada ekraani resolutsiooni suurusega kuni 3840×2160 px. Need monitorid suudavad kuvada eriti detailset ja teravat pilti. Samas, kui selle juures on monitori suurus vastavalt liiga väike, näiteks 20-23 tolli, võib see mõnel juhul mõjuda hoopis negatiivselt. Kujutage ette, et programmide ikoonid ja ka nende nimetused teie töölaual on 4 korda väiksemad, kui need hetkel on.

4k monitor

Kõige rohkem lõikab 4K monitorist kasu arvutimängur. Kui ekraanil kuvatakse mingisuguseid kolmemõõtmelisi mudeleid suvalises arvutimängus, siis väikse resolutsiooni juures näivad objektide kontuurid „sakilised“, tulenevalt pikslite kujust, mis on enamjaolt ruudukujulised. Seega, mida väiksem on üks piksel (või mida suurem on resolutsioon ekraani tollimõõdu suhtes), seda sujuvamad ja ilusamad on arvutimängudes kuvatavate erinevate objektide kontuurid.

Võib vabalt ennustada, et 4K on arvuti ja konsoolimängude lähitulevik (selle tõestuseks on ka uue põlvkonna Playstation 4 ja Xbox One suutlikkus saata teleritesse 4K resolutsiooniga videosignaali).

Ekraani kaadrisagedus teeb pildi sujuvaks

Arvutimänguritele on ekraani kaadrisagedus ja reageerimisaeg kaks olulisemat parameetrit, mille järgi endale monitori valida. Monitori kaadrisagedus (Hz) iseloomustab, mitu pilti (kaadrit) suudetakse mängijale ühes sekundis kuvada. Näiteks monitor, mille kaadrisageduseks on 60Hz, on suuteline mängijale kuvama maksimaalselt 60 pilti sekundis.

monitori kaadrisagedus

Üks suurimaid võlusid arvutimängurite maailmas on arvutite ja monitoride ülemiste võimsuspiiride kompamine. Kõikidele arvutimänguritele pakub rahulolu ja heameelt see, kui saab mängu graafilistes sätetes teha linnukesed absoluutselt kõikidesse kastikestesse ning lükata kõiksugu näitajad, mis puudutavad pildi kvaliteeti, põhja. Siin ongi oluline roll monitori maksimaalsel kaadrisagedusel.

Mis kasu on omada arvutit ja selles olevat hirmkallist videokaarti, mis oleks suuteline edastama signaali kaadrisagedusega näiteks 120Hz, kui monitor pudelikaelana sellest vaid maksimaalselt 60Hz kuvada suudab? Hoolimata kasvavast populaarsusest selliste monitoride puhul, on nende hind veel üsna kallis ja ostja peaks olema valmis sellise monitori eest korralikult kukrut kergendama.

Reageerimisaeg – aeglane monitor jätab “uduse” pildi

Reageerimisaeg näitab, kui pikk aeg kulub ühel pikslil oma värvi muutmiseks mustast valgeks. Õigemini mõõdetakse aega, mis kulub ühel pikslil muutumiseks hallist valgeks ja tagasi halliks. Aeglase reageerimisajaga monitor võib tekitada „udususe“ efekti, kui ekraanil olevate objektide liikumise kiirus on suurem.

monitoride reageerimisaeg

Tänapäeval müüdavate monitoride tüüpiline reageerimisaeg on 2ms (millisekundi) ja 8ms vahepeal. Mängimiseks ideaalne reageerimisaeg oleks 2ms kuni 5ms. Pikema reageerimisajaga monitorid sobivad pigem kontoritööks, kui mängimiseks.

Kokkuvõttes võiks mängude mängimiseks sobida monitor, mille kaadrisagedus oleks vähemalt 120Hz ja reageerimisaeg 5ms või väiksem

Monitoride paneelitehnoloogiate eelised ja puudused

Monitoride juurde on tootja tavaliselt märkinud ka paneelitehnoloogia, mis võib olla IPS, TN, VA või PLS. Vaatame lähemalt, mida need lühendid tähendavad.

TN (twisted nematic) paneelid on reeglina kiirema reageerimisajaga ja sealjuures üsna odavad. Positiivne, eksole? Siiski, nende kahe väga hea omaduse juures on antud ekraanitüübi puhul juures ka mõned miinused, millest üheks on üsna kehvad vaatenurgad ja seda nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt.

benq monitor

Samuti ei vasta ekraanile kuvatavad värvid sellele, mida signaaliga monitori sisse saadetakse ehk siis värvid kuvatakse kasutajale moonutatuna. Samuti ei hiilga TN ekraanid oma maksimaalse ekraaniheleduse poolest. Näiteks see Benq monitor.

VA (vertical alignment) paneelid ei oma nii kiiret reageerimisaega, kui TN-paneelid, kuid see-eest on neil märksa täpsemalt kuvatud värvid, kõrgem ekraaniheledus ja märksa laiemad vaatenurgad. Seetõttu on nende hind ka tavaliselt kõrgem, kui TN paneelidel.

IPS (in plane switch) paneelide vaatenurgad on väga suured ja värvide täpsus erinevate nurkade alt vaadatuna ei muutu. IPS ekraane peetaksegi tihtipeale parimaks, kui asi puudutab fototöötlust, disaini vms. Reageerimisaja osas ei suuda IPS paneelid TN-paneelidega siiski võistelda ja siinkohal jäävad need alla, kuid fototöötluse juures polegi reageerimisaeg väga oluline.Näiteks võiks tuua Philipsi monitori.

philips monitor

2012. aastal tutvustas Samsung maailmale uut PLS (Plane-to-Line Switching) ekraanitüüpi oma tahvlites. Nüüd on müügiriiulitel ka sama ekraanitüübiga monitore. PLS monitorid on eredamad, kui IPS-ekraanid, sarnaste vaatenurkadega, kuid veidi odavamad (mis on ju suurepärane!). Näide: Samsungi monitor

Mängurile TN, fototöötluseks-kontorisse IPS või PLS

Kui oled arvutimängur ja soovid parimat reageerimisaega ja kaadrisagedust, võta TN paneeliga monitor, kui oled disainer või fotograaf ja sinu jaoks on oluline ekraanil kuvatavate värvide vastavus tegelikkusele , vaata pigem IPS ja PLS monitoride poole. Viimased ekraanitüübid sobivad paremini ka kontoritööks oma hea vaatenurga poolest.

Jalg – monitori alatähtsustatud osa

On lausa uskumatu, kui palju rolli mängib monitori juures selle jalg. Parematel äriklassi kontoritööks mõeldud monitoridel saab monitori jala peal nii x- kui y-teljel pöörata-keerata, muuta kõrgust, keerata ekraani 90 kraadi ehk viia portree režiimi (väga hea asend pikkade kirjutiste ja veebilehtede sirvimisel) jne.

monitori portreeasend

Üheks heaks näiteks sellisest monitorist võiks tuua LED-monitori Dell U2414H. Samas hinnaklassis olevad monitorid/telerid või nö. algtaseme mänguri monitorid on selles osas tihtipeale palju halvemini varustatud. Heal juhul saate valju plastmassi nagina saatel monitori natuke tahapoole kallutada ja kõik. Jalg on kindlasti asi, millele peaks monitori soetamisel mõtlema.

Peamised monitoride sisendid

VGA/D-SUB-pesa on vanemat tüüpi analoog-videopildi edastamise standard. Selle kaudu edastatakse ainult videosignaali. Ilmselt on antud kaabel tavakasutajale kõige tuttavam monitori kaabel. VGA-pesa on ilmselt ka kõige kauem kasutusel olnud video edastamise pesa, kui me räägime pildi edastamisest arvutist monitori.

monitori sisend - vga

HDMI on kõige kiiremini leviv digitaalne audio-video standard maailmas. Selle kaudu edastatakse nii digitaalset videopilti kui ka 6 kanaliga(5.1) digitaalset heli. Seda kasutatakse kõikides seadmetes alates arvutitest lõpetades mängukonsoolide, Blu-Ray mängijate ja kodukinodega.

monitori sisend - hdmi

DVI edastab samamoodi digitaalset videosignaali, nagu HDMI, kuid sarnaselt VGA/D-sub pesale heli selle kaudu ei edastata.

monitori sisend - dvi

Monitoridel pole reeglina ka kõlareid, millest heli edastada. Heli edastatakse arvutist ikka 3.5mm helipesa kaudu või arvuti enda kõlaritest. Lauaarvutite videokaartidel ongi tavaliselt DVI pesa, kuhu ühendatakse väline monitor.

Autor: Martin Palju, Elioni e-poe kliendihaldur
Allikas: Gamespot

Kommentaarid