Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Uued iPhone'id avalikustatakse 12. septembril kell 20.00. Foto: apple.com

Aasta oodatuim sündmus läheneb pikkade sammudega ja tehnoloogiaringkondades liikuvad sahinad muutuvad järjest valjemaks. Aga veel enne, kui uut iPhone’i juba 12. septembril toimuval pressikonverentsi oma silmaga näha saame, on viimane aeg kokku võtta kõik enim kõlanud kuulujutud.

Kronoloogia

iPhone: 2007

iPhone 3G: 2008

iPhone 3GS: 2009

iPhone 4: 2010

iPhone 4s: 2011

iPhone 5: 2012

iPhone 5s: 2013

iPhone 6: 2014

iPhone 6s: 2015

iPhone 7: 2016

Mitu mudelit

Alates 2014. aastast on Apple igal aastal välja toonud kaks mudelit, ühe väiksema ja ühe suurema. Seejärel on igal järgneval aastal S-versioonide näol ja välimust suurel määral muutmata tehtud pisemaid täiustusi. Suure tõenäosusega näeme ka sel aastal iPhone 7 edasiarendusi ehk  mudeleid iPhone 7S ja 7S Plus. Siiski on internetiavarustesse lekkinud ka suurt kõmu ja salapära tekitav kolmas mudel, mida on nimetatud nii iPhone X-ks, iPhone 8-ks ja iPhone Editioniks. Tõde selgub juba 12. septembril kell 20.00.

2017. on Apple’i jaoks märgiline aasta, sest täpselt 10 aastat tagasi tutvustas varalahkunud Steve Jobs esimest iPhone’i.

Kuna iPhone 7S ja 7S Plus saavad tõenäoliselt vaid väiksemaid täiendusi, siis keskendume edasises peamiselt iPhone’i juubelimudelile iPhone X / iPhone 8 / iPhone Edition.

iphone-8-render-7-and-7s-800x525

Disain

Internetti lekkinud fotode järgi võime juba praegu üsna kindlalt väita, et suurimateks visuaalseteks muudatusteks uue telefoni puhul on servast servani ulatuv ekraan, vertikaalse asetusega topeltkaamera, klaasist korpus ning kodunuputa esikülg. Legendaarse kodunupu kadumine on neist kolmest ehk kõige šokeerivam, kuna on see ju sisuliselt muutumatuna püsinud tervelt 10 aastat.

Kuigi kodunupu eemaldamine võib tunduda ebaoluline, sest paljudel teistelgi telefonidel pole füüsilisi nuppe ekraani all juba ammu (Samsung Galaxy S8, Sony Xperia mudelid jne), siis Apple’i jaoks tähendab see, et sõrmejäljega ekraaniluku avamine ei ole uuel mudelil enam võimalik. Ei ole muidugi välistatud, et see on viidud teise kohta, kuid arvestades Apple’i julgust kaotada elemente telefonil, mida me iseenesestmõistetavaks peame, ei saa seda võimalust välistada.

Apple on varemgi vastu võtnud julgeid otsuseid kaotada telefonist elemente, mida me iseenesestmõistetavaks peame.

Lekkinud fotod lubavad ka oletada, et uus telefon saab taaskord klaasist korpuse (sarnaselt iPhone 4 ja 4S-ga), mida me iPhone’ide puhul ei ole näinud alates iPhone 5 lansseerimisest. Värvidest tuleb valikusse ilmselt kuldne, must ja hõbedane.

iphone8dummymodelimages

Ekraan

Kodunupu kaotamine võimaldaks väiksema raami sisse mahutada rohkem ekraani (nagu seda teeb Samsung). See tähendab omakorda, et kompaktse ja normaalselt taskusse mahtuva 4,7” telefoni sisse mahub tervelt 5,5” ekraan ehk rohkem ekraanipinda kompaktsemas korpuses. iPhone 8 ekraanimõõduks on pakutud 5,8”.

Lisaks on oodata, et Apple vahetab välja seni kasutatud LCD ekraani ning asendab selle OLED ekraaniga, mis on energiatõhusam, ilusamate värvidega ning võimaldab kogu telefoni teha õhemaks. Praegu kasutusel olevad LCD ekraanid jäävad ilmselt siiski kasutusele iPhone 7S ja 7S Plus mudelite puhul.

Mockup made by Max Rudberg
Mockup made by Max Rudberg

Tehnilised näitajad

Uue iPhone’i vedavaks mootoriks on oodata järgmise põlvkonna A11 protsessorit, mis on senisest loomulikult kiirem ja efektiivsem. Lisaks võib see sisaldada ka võimekust telefoni juhtmevabaks laadimiseks ja näotuvastuseks. Võimsamat protsessorit nõuab kindlasti ka võimas kahe objektiiviga kaamera ning iOS11-ga tutvustatud liitreaalsuse funktsioon.

Kui algselt spekuleeriti, et Apple võib koos iPhone 8-ga lansseerida ka juhtmevaba “kauglaadimise” ehk seadme laadimiseks ei ole seda vaja asetada kindlale alusele, siis nüüdseks lekkinud info kohaselt võetakse kasutusele sarnane laadimistehnoloogia, mida kasutatakse nutikellade laadimiseks.

Kuigi Apple ise soovitab kasutada iCloudi pilveruumi ning on selleks kokku pannud üsnagi mõistliku hinnaga erinevad mahuvariandid, siis uus iPhone 8 võib mudeliperekonda lisada täiesti uue mäluvaliku – 512 GB. Seda on sama palju ja rohkemgi kui paljudel sülearvutitel!

Põhimälu osas on ootus, et iPhone 7-s kasutatava 2 GB pealt tõuseb maht 3 GB-ni. Seda ei ole küll nii ohtralt kui paljudel konkurentidel, kuid arvestades, et nii riistvara kui ka tarkvara on toodetud Apple’i enda poolt ning maksimaalselt optimeeritud, siis ilmselt ei lähe rohkem ka tarvis.

iphone-7s-plus-logic-board-800x803

Veekindlus

On ebatõenäoline, et alles 2016. aastal iPhone 7-ga lansseeritud veekindlus sel aastal ära kaob. Tõenäoliselt saab uus telefon senisest veelgi parema vee- ja tolmukindluse sertifikaadi IP68, nagu seda on Samsung Galaxy S8-l ja mitmel teisel tippmudelil. See peaks uue ja kalli telefoni kasutamise vihmas ja basseinis tegema veelgi muretumaks. IP68 tingimustele vastav telefon peab vastu pidama 30 minutit 1,5 meetri sügavuses vees (eeldusel, et telefon ei ole varem kannatada saanud, mis veekindlust võiks rikkuda).

Uus iPhone avalikustatakse 12. septembril Eesti aja järgi kell 20.00. Digitark teeb otseülekandest ka otseblogi.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid