Igal aastal, juuni esimestel nädalatel, kõigest mõned nädalad peale Google’i arendajate konverentsi, toimub Californias San Joses üks Apple’i-aasta tähtsamatest tehnoloogiasündmustest – Apple Developers Conference ehk Apple’i arendajate konverents. Sarnaselt Google’iga tutvustab ka Apple, mille kallal aasta otsa tööd on tehtud ja kuidas uus tarkvara kasutajate elu mõjutama hakkab.

 

Sarnaselt sügiseste iPhone’i esitlustega algab ka juuni alguses toimuv konverents suure esitlusega, millele järgnevad arvukad arendajatele mõeldud töö- ja õpitoad, peod ja muud üritused. Eesmärgiks luua uusi suhteid, saada tutvusi ning panustada Apple’i opsüsteemi jätkusuutlikku arengusse. Kuigi lõviosa konverentsist on pühendatud iPhone’i, Apple Watchi, Apple TV ja Macbooki tarkvarauuendustele, on ajalugu näidanud, et ettevõte võib üllatada ka mõne uue seadme avalikustamisega (näiteks Apple Homepod eelmisel aastal).

 

Kui milleski üldse kindel saab olla, siis selles, et juuni algus toob meie ette ka uue tarkvara iPhone’idele – järjekorranumbriga iOS 12. Siin on oluline teada, et esitletav tarkvara ei ole veel kaugeltki lõplik ja enne sügist ei maksa oma seadmelt suurt uuendust tähistavat teavitust otsida. Need on vaid esimesed vaated uue tarkvara võimalustest, mille kallal koos arendajatega edasi töötatakse ning mis seejärel ka kasutajatele testimiseks antakse. Lõplik tarkvara peaks seadmetesse jõudma eeldatavasti pärast uue iPhone’i avalikustamist saabuval sügisel. Kui aga põnevus ei anna asu ja tahaks uut tarkvara enne teisi katsetama hakata, siis soovituslik on seda teha seadmega, mis ei ole igapäevases kasutuses, sest uute versioonide ebastabiilsus võib igapäevaseid asjatoimetusi segama hakata.

 

Veaparandused

 

Kuulduste kohaselt on Apple võtnud selgeks eesmärgiks juba sügisest saadik iOS 11-ga kaasas käinud vigade, turvaaukude ja jõudlusprobleemide parandamise. Väidetavalt on seetõttu edasi lükatud ka mõningate funktsioonide lisamine uude versiooni. Apple’i kasutajad on kindlasti kursis suuremate ja väiksemate tarkvaravigadega, millega ettevõte viimased pool aastat on kimpus olnud. Nende sekka kuuluvad näiteks viga, mille puhul võis telefoni pelgalt sõnumi saatmisega totaalselt kokku jooksutada ning vanemate iPhone’ide (paha-)tahtlik jõudluse vähendamine, et need kehvade akude tõttu kokku ei jookseks (selle asemel, et kohe kasutajatele aku vahetamist pakkuda).

 

Liitreaalsus

 

See on midagi, mis on olemas juba iOS 11-s ning võimaldab näiteks mängida erinevaid liitreaalsusmänge kasvõi otse köögilaual, kuid uuest tarkvaraversioonist oodatakse pikisilmi edasisi arenguid ka selles vallas.

 

Vanemlik kontroll

 

Üks vanemliku kontrolli funktsioon, mis uude iOS 12-sse tõenäoliselt lisatakse, on võimalus rakendusi sõrmejälje või PIN-koodiga lukustada. Praegu on võimalik lukustada ainult märkmeid rakenduses Notes või kasutada Guided access’i funktsiooni, mis ei lase väljuda parasjagu ees olevalt ekraanilt – mis ei ole aga kuigi hea lahendus, kui tahad oma telefoni lapsele avastamiseks anda. Hoopis mugavam oleks eraldi ära keelata rakendused, mängud ja dokumendid, millele lapsel ligipääsu vaja ei ole.

 

Siri

 

Tuginedes Apple’i tabava nimega patendiavaldusele Intelligent Digital Assistant for Declining an Incoming Call (Nutikas Digitaalne Assistent Sissetulevate Kõnede Katkestamiseks), võib Siri loodetavasti juba iOS 12-s osata mõista konteksti, miks telefoni omanik hetkel kõnele vastata ei saa ning vastavalt sellele välja saata automaatse sõnumi (nt “Ei saa vastata. Sõidan”). Praegu tuleb seda teha käsitsi, mis aga sõitmise kontekstis ei ole eriti mõistlik tegevus.

 

Kontaktide staatused

 

Järjekordse patendiavalduse on Apple esitanud funktsionaalsusele, mis võimaldaks rakenduses Contacts näha oma iPhone’i kasutavate sõprade saadavust ning nende telefoni olekut (lennurežiimis, öörežiimis jne). See tõstatab muidugi terava privaatsusküsimuse, kuid tõenäoliselt saaks see olema vabatahtlik ja nõuaks mõlema osapoole heakskiitu (sarnaselt Find my friends funktsioonile, mille kaudu näed oma iPhone’i kasutavate sõprade asukohta).

 

iPhone SE 2

 

Jutte uuest Apple’i kompaktmudelist on internetiavarustes põrgatatud juba peaaegu esimese mudeli avalikustamisest saadik kaks aastat tagasi. Hiljutised lekked on neid jutte veelgi võimendanud ning juba juuni algul saame näha, kas ilmavalgust näeb ka esimene servast servani ekraani ja iPhone X-le omase “sälguga” iPhone SE 2.


Konverentsi saad jälgida Apple’i kodulehe vahendusel 4. juunil kell 20.00 Eesti aja järgi.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid