Allikas: Shutterstock

Mida teha, kui oled kogemata kustutanud oma telefonist pildi?

#andmete kustutamine #pildid
2 min lugemine

Seda on juhtunud ilmselt kõigil nutitelefoni kasutajatel, et vahel hajameelselt oma telefonis fotoalbumit korrastades märkad korraga, et oled oma pildikataloogist eemaldanud pilte, millest tagantjärele oleks kahju loobuda. Armsate mälestuste kadumine võib kergesti tekitada paanikahoo, kuid ära muretse, selleks pole vähimatki põhjust. Tegelikult ei pea sa probleemiga isegi kohe tegelema, vaid olukorra taastamiseks on sul aega koguni kuu või paar. Olenevalt telefoni opsüsteemist.

 

Kui kasutad iPhone’i, siis on kõik eriti lihtne. Ava rakendus Photos ja liigu seal kaustaloetelusse (Albums). Keri oma kaustanimekiri lõpuni ja näed selle lõpus albumit nimega “Recently Deleted”. Voilà – siin su kadunud fotod asuvadki. Ava kaust ja taasta vajalikud fotod. Ülejäänud pildid kaovad igavikku 30 päeva jooksul peale nende kustutamist põhilisest pildikaustast.

Midagi keerulist pole ka Android-telefonidega. Esimese asjana võiks su telefonis olla rakendus Google Photos, mis teeb kõikidest su fotodest varukoopiad Google Drive’i andmepilve. Olenevalt piltide kvaliteedist (resolutsioonist) võib sealne piltide mahupiir olla praktiliselt piiritu. Mõistagi tuleb rakenduses eelnevalt ära määrata, et see varundaks pildid pilve ja sünkroniseeriks pilve pidevalt sinu telefoniga. Rakenduses leiad alajaotuse Trash/Bin ning seda avades näedki kõiki pilte, mille sa viimase kahe kuu jooksul oma telefonist minema oled visanud. Pildil klõpsates võid selle hõlpsalt taastada ning saata algsele kohale enda pildialbumis.

Kui oled aga pildid eemaldanud enne rakenduse Google Photos allalaadimist, siis ka sellisele olukorrale on lahendus olemas. Täpsemalt rakendus. DiskDigger photo recovery otsib seadme vahemälust üles fotode pisipildid ning taastab nende abil fotod. Paraku aga on taastatud fotod märksa kehvema kvaliteediga kui originaalid. Selleks, et taastada originaalkvaliteediga fotod, peab su seade olema n-ö root’itud ehk siis seadme ametlik opsüsteem peab olema muudetud nii, et seadme omanikul oleks seadme üle suurem kontroll, kui seadme tootja on ametlikult võimaldanud.

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."