Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

iOS on üks stabiilsemaid ja turvalisemaid operatsioonisüsteeme planeedil Maa. Seda suuremaks ahvatluseks ja väljakutseks on see kuritegelikele häkkeritele ja muudele pahalastele, kes sooviksid väga ligipääsu miljonitele ja miljonitele iPhone’idele, mis erinevalt näiteks Androidiga nutifonidest on siiani suures plaanis puutumata jäänud. Ometi võib ka siin ette tulla erandeid ning näiteks Hiinas ja Taiwanis õnnestus kurikaeltel mööda hiilida Apple’i ülitihedast sõelast ning sokutada App Store’i ühte rakendusse inetu pahavara.

Kuritegeliku kasumiahnuse ja kuulsusejanu eest ei ole sajaprotsendiliselt kaitstud ka üliturvalise iPhone’i omanikud. 2009. aasta juunist kuni 2014. aasta aprillini on Apple’i seadmeid rünnanud 11 erinevat pahavara, millest kaheksa ründas just lahtihäkitud ehk jailbreak’itud (jailbreak – iOS operatsioonisüsteemi avamine Apple’i poolt ametlikult aktsepteerimata rakenduste installimiseks) telefone ning üheksa nendest aktiveerusid riikides, mis on tuntud piraatvara kasutamise poolest.

Kui iPhone või mõni selle rakendus hakkab kummaliselt käituma, siis esimese asjana tuleta meelde, ega sa oma telefoni lahti pole häkkinud?

Lahtihäkitud telefonid on viirustele ja pahavaradele maiuspalaks, sest nii pole neil vaja Apple’i poe turvakontrollist mööda hiilida.

Esimese asjana tuleks siis mitteametlikud rakendused kohe telefonist kõrvaldada. Kui aga anomaaliad jätkuvad, tuleb kasutada radikaalsemaid vahendeid, millest tuleb juttu allpool.

Telefoni üle võib kontrolli saavutada ka erinevate arendajatele mõeldud tarkvarauuenduste abil, mida kannatamatud kipuvad oma telefonidesse sikutama enne nende ametlikku avaldamistähtaega. Ehkki uudishimu tutvuda tarkvaravärskendustega enne teisi on igati inimlik, kaasnevad selliste n-ö “poolfabrikaatidega” ka teatavad turvariskid, mida osavamad häkkerid enda huvides ära võivad kasutada.

Tarkvaravärskendus

Kui sa kahtlustad, et telefonile tekitab probleeme konkreetne rakendus, siis vaata, kas sellele on saadaval tarkvaravärskendus. Kui see on nii, siis laadi värskendus alla. Lisaks võid kontrollida, kas sinu iPhone’ile on saadaval ka iOS-i versiooniuuendus. Laadi ka see alla ja installi.

Eemalda kahtlane rakendus

Kui peale tarkvarauuendust probleem ikka veel kestab, siis on õige see eemaldada. Kui peale rakenduse eemaldamast muutub nutifoni töö taas sujuvaks, siis on süüdlane selgunud. Kui aga rakendus sulle väga meeltmööda oli, siis võid ju proovida ühendust võtta rakenduse loojatega ning nendega oma probleemidest rääkida.

Tühjenda veebilehitseja vahemälu

Kui sul on probleeme näiteks Safariga, mis suunab sind soovimatutele lehekülgedele jms, siis on soovitav käsitsi tühjendada veebilehitseja vahemälu ja otsingute ajalugu. Selleks tee nii:

  1. Ava Settings-rakendus
  2. Vali sealt Safari
  3. Vali Clear History and Website Data
  4. Kinnita oma valik avanevas hüpikaknas

Rebuudi või restardi oma telefon

Selleks on kaks võimalust. Hoia samaaegselt all sisselülitusnuppu ja kodunuppu, kuni su telefoni ekraan mustaks läheb ja sinna taas Apple’i logo ilmub. See tähendab, et su nutitelefon on teinud rebuudi. Teise variandina lülita telefon lihtsalt välja ning seejärel taas sisse.

Täislähtestus (ehk Hard Reset)

See on viimane ja kõige karmim vahend oma telefoni töö normaliseerimiseks. Täislähtestus taastab sinu iPhone’i tehasesätted, see tähendab, et nutifonist kaovad kõik su rakendused, kontaktid, pildid, muusika ja muu. Lähtestuseelse normaalse tööseisundi saada taastada iCloudist telefonitaastet kasutades. Täislähtestuseks aga talita nii:

  1. Veendu, et oled oma telefoniga wifi võrgus ning laadijaga vooluvõrku ühendatud.
  2. Ava sätted (Settings).
  3. Vajuta General.
  4. Vajuta Reset.
  5. Vajuta Erase All Content & Settings.

Kui aga ühestki ülaltoodud nipist abi ei olnud, siis on soovitav viia oma iPhone Apple’i kohaliku edasimüüja juurde, kes ühtlasi tegeleb ka iPhone’ide remondi ja hooldusega. Nurgataguste spetsialistide abi kasutades võid oma armsale nutiseadmele parandamatut kahju tekitada.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid