Mida pidada silmas arvuti kõvaketta vahetamisel?


kovaketas1.jpg Eelmises loos kirjeldasin võtteid, mis peaksid aitama pikendada kõvaketta täisväärtuslikke elupäevi. Kahjuks on tänapäeval antud komponent muutunud kuluartikliks. See tähendab, et pole vaja eriliselt imestada, kui kõvaketas lõpetab töö ning suundub parematele jahimaadele.

Tee varukoopiaid
Üheks peamiseks kindlustunde loojaks sellise sündmuse korral on koopiate olemasolu olulistest failidest. Koopia olulisust hakkame hindama alles siis, kui andmekandjaga midagi juhtub – näiteks tuleb arvuti käivitamisel teade, et kõvaketast ei leitud või antakse dokumendi avamisel pidulikult teada, et fail on loetamatu.

Arvutispetsialistid rõhutavad andmete varundamist – see on andmehalduse A ja O. Soovitan tutvuda nende lugudega:
https://www.digitark.ee/?p=2522
https://www.digitark.ee/?p=1087
http://www.scaa.ee/?p=98

Varundamisega on lood  nagu kindlustusegagi – vaja läheb seda alles siis, kui midagi hullu on juhtunud!

Kõvaketta vahetus – ära garantiiga mängi!
kovaketas4.jpgKuid praegu on vaatluse all kõvaketta vahetus. Kõigepealt – hoiatus!
Garantii all oleva arvuti avamine või komponentide vahetamine võib katkestada garantii.

Esmalt peame tuvastama, millise kõvakettaga on meil tegu. Parim moodus on arvuti avada ning järgi vaadata. See ei pruugi olla mugav, kuid uue ketta paigaldamiseks on see protseduur niikuinii vaja läbi teha.

Protseduuri läbiviimise eeldusteks on, et arvuti ei tööta ning pole võimalik kasutada tarkvaralisi töövahendeid kõvaketta tuvastamiseks.

Kõvaketta tüübid
Praegusel ajal on kasutusel järgmised peamised kõvaketta tüübid arvutiga ühendamise viisi alusel:

ATA
SATA (1,2,3, eSATA 
SCSI
FC-AL

Eelpool viidatud artiklid Wikipedias kirjeldavad detailselt ja põhjalikult standardite erinevusi ja variatsioone. Alati jääb aga kahtluse võimalus, millise kettaga tegu.

Mida teha, kui tüüpi ei oska määrata?
Eemalda ketas arvutist ja pildista. Seejärel võib pildid kõvakettast saata arvutipoe kontaktmailile ning küsida, et millise hinnaga on neil asendust pakkuda.
 
Jälgi elektriohutusnõudeid
kovaketas3.jpgArvuti lahtivõtmisel ning erinevate komponentide vahetamisel peab silmas pidama elektriohutusnõudeid. Nimelt peab olema ettevaatlik staatilise elektri lahendusega (ESD – http://en.wikipedia.org/wiki/Electrostatic_discharge).

Inimene tunnetab, kuuleb või näeb laenguid, mis algavad 3000 voldist. Laengu energeetiline väärtus on väike ning seega pole tegemist eluohtliku pingega. Näiteks sünteetilisel vaibal käimisest on mõõdetud 35 kV suuruseid laenguid ning neid võib nimetada piisavalt suurteks „nätakateks“.

Elektroonikale on aga 3000 voldised „nätakad“ fataalsed. Seega on oluline teada, kuidas vältida selliseid laengute ülekandeid.

Vii ketas poodi või kutsu IT-spetsialist
Ketta tüübi tuvastamiseks on võimalusi veel. Kindla peale minek on arvuti korpus laua pealt kaasa võtta ning suunduda ise arvutipoodi või arvutiteenindusse. Igas asjalikus poes on isik, kes oskab kontrollida arvutis oleva ketta tüüpi.

Kui arvutiga juba poodi või spetsialisti juurde kõmpisid, siis soovitan lasta kohe uus kõvaketas paigaldada, muidugi väikese lisatasu eest.
Kuid paigaldada saad seda ka ise.

Ja kolmas võimalus – kui Muhamed ei lähe mäe juurde, läheb mägi Muhamedi juurde ehk arvutitehnik tuleb kohale ning uurib, millise ketta saab paigaldada. Viimase variandi puhul pead ilmselt arvestama lisatasuga.

Jälgi garantiikleebiseid
kovaketas2.jpgKui arvutil on veel kehtiv garantii, siis tasub uurida garantiitingimusi. Osad firmad paigaldavad korpustele garantiikleebised, mis aitavad tuvastada korpuse avamist. Osad tootjad kleebivad garantiikleebised ainult kõvakettale.

Olen kohanud  lahendust, kus kõik komponendid olid kokku sulatatud plastikpaelaga, mis aitaks garantii  puhul tuvastada, et ühtegi elementi pole eemaldatud/vahetatud.

Kehtiva garantiiga arvuti puhul tuleks eelisjärjekorras uurida, mida öeldakse garantiitööde teostaja kohta. Kui selle kohta infot ei leia, siis tasub võtta ühendust müüjaga ning leppida kokku edasine tegevuskava.

Kõvaketta vahetus samm-sammult
1. Eemalda arvutilt kõik välised seadmed ja juhtmed.
2. Ava arvuti korpus.

dell1.jpg

3. Vanalt kettalt eemalda voolu- ja andmekaabel. Olgugi, et kaableid on tänapäeval raske valesti ühendada, tasub meelde jätta, kuidas kaablid on ühendatud – näiteks teha enne lahtivõtmist foto.
dell2.jpg

4. Kruvi kõvaketas kinnitustest lahti. See võib osutuda peenmehaanika ülesandeks – osad kinnituskruvid võivad olla raskelt ligipääsetavates kohtades. Mäletan üht arvutit, millel olid kõik kruvid ilusti kinnitatud, kuid osasid oli praktiliselt võimatu tavaliste vahenditega (kruvikeerajad) lahti kruvida.
Piltidel olev Dell on selles osas hästi läbimõeldud disainiga, ketta vahetamiseks pole tööriistu vajagi.

5. Paigalda uus ketas.
6. Ühenda uuesti andme- ja voolukaabel.

Nii lihtne see ongi 🙂

Digitarga keskkonda koondame nõuandeid, infot ja uudiseid ka laiast maailmast. Kasutame tuntud ja usaldusväärseid infoallikaid.

Kommentaarid