Allikas: Huawei

Koos mobiiltelefonide ilmumisega tulid kasutusele ka nende sisse käivad SIM-kaardid. Esialgu olid need pangakaardi mõõtu, kuid koos mobiiltelefonide suuruse kahanemisega vähenesid ka SIM-ide füüsilised parameetrid. Aastaid oli peamiseks standardiks mini-SIM, seejärel mõnda aega mikro-SIM ja nüüd nano-SIM. Täpsemalt saab nende kaartide omaduste ja erisuste kohta lugeda siit. Lühidalt öeldes aga on just SIM-kaart see, mille abil toimub telefoni operaatori võrku sidumine ja seeläbi teenuste tarbimise vahendamine.

 

Samas aga arenevad kõiksugu digitaalsed seadmed endiselt suure hooga edasi ja sama suure hooga kasvab ka nende seadmete vajadus andmeside järele. Kuna mobiilioperaatorite pakutav 4G katab pea kõiki tiheasustusega alasid, on mõistetav, et kasutada püütaksegi just mobiilset andmesidet. See aga omakorda tähendab, et ka selleks vajalik SIM-kaart on jõudnud oma järgmise arenguetapini. Täpsemalt öeldes on nüüd osadesse seadmetesse SIM kaart juba sisse ehitatud, ehk  kasutusele on võetud nii-öelda sisse ehitatud (embedded) ehk eSIM lahendus. Mida see endast täpsemalt kujutab, sellest nüüd juttu teemegi.

 

Miks e-SIM hea on?

 

E-SIM on üle maailma (mobiilioperaatoreid ühendava organisatsiooni GSMA poolt) kokku lepitud standard lahenduse jaoks, mis võimaldab vastava toega seadmes kasutusele võtta mobiilioperaatori pakutavad teenused ilma füüsilist kaarti seadmesse sisestamata. See on kasulik mitmel viisil. Esiteks säästab see lihtsalt ruumi, kuna vaja ei ole füüsilist SIM-kaardi pesa ja kõike sellega seonduvat. See tähendab, et tootjad saavad teha väiksemaid ja kompaktsemaid tooteid. Nutitelefonide puhul pole see võib-olla primaarne, kuid asjade interneti levikuga seonduvalt on suuruse ja kaalu kokkuhoid mitmetel seadmetel oluline ning just seda e-SIM võimaldab. Teiseks on see tegelikult mugav, kuna ei ole vaja SIM-kaarti füüsiliselt kuhugi pista, vaid võrku saab ühenduda lihtsalt vastavat koodi skannides. See aga tähendab, et teenuse aktiveerimiseks ei pea külastama ka oma operaatorit. Kolmandaks kaovad füüsilise kaardiga seotud probleemid. Nimelt kipuvad ka need vananema ning võivad aja jooksul töötamise lõpetada.

 

Kuidas aktiveerida?

 

E-SIMi aktiveerimine toimub Telia võrgus hetkel QR-koodi abil. See tähendab, et avada tuleb e-SIMi haldamise rakendus ning jälgida kuvatavaid juhiseid. Nutikellade puhul tuleb kõigepealt kella menüüst valida SIMi aktiveerimine ning seejärel toiming telefonis lõpetada. Nutitelefonis avanevas rakenduses palutakse kasutajal teha mõned valikud ning siis skannida eSIMi vautšeril olev QR-kood. Vautšeri saab klient kas iseteenindusest või Telia esindusest. Täpsemalt saab selle kohta lugeda siit. Kuid tööd tehakse ka selles suunas, et QR koodist loobuda. See tähendab, et esinduses seadet ostes ja liitumist vormistades, seotakse kohe omavahel ära kasutatava numbri ja ostetava seadme info ning edasi piisab vaid seadmes internetiühenduse tekitamisest (näit. WiFi), et viimane aru saaks, et vastavas serveris on E-SIM juba ootel ja aktiveerimisvalmis.

 

Allikas: Mart Laanemägi
Allikas: Mart Laanemägi

 

Millised seadmed ja võrgud e-SIMi toetavad?

 

Praegu on peamisteks seadmeteks, mis e-SIMi lahendust kasutavad, nutikellad. Näiteks Huawei Watch 2 Sport 4G ning enne seda müügil olnud Samung Gear S2.

Allikas: Huawei
Allikas: Huawei

 

Kuid võib üsna kindel olla, et tehnoloogia levib õige pea ka muudesse mobiilset andmesidet nõudvatesse seadmetesse. Seda alates telefonidest ja lõpetades tahvel- ja sülearvutite ning muude toodetega.Vastava tehnoloogiaga tahvelarvuti on ka Telias juba müügil. Lisaks seadmele peab aga vastav tugi olema loodud ka võrgu ehk operaatori poolt. See tähendab, et mobiilioperaator peab olema loonud oma võrku tehnilise valmiduse ning tekitanud ka võimalused liitumiseks. Eestis on e-SIMi lahendust praegu võimalik kasutada üksnes Telia võrgus.

 

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid