Microsofti aktiivsusmonitori taastulemine – nüüd ühildub see kõigi kolme enam levinud platvormiga. Foto: Microsoft

Microsofti üllatused: aktiivsusmonitor Band oskab lisaks Windowsile suhelda ka iPhone’i ja Androidi nutitelefonidega

#aktiivsusmonitor #Glance #Lumia #Lumia 930 #Microsoft #Microsoft band #Microsoft Hello #onedrive #USB Type-C

Microsoft on võtnud eeskuju oma suurtest rivaalidest Apple’ist ja Google’ist (vabandust, Alphabetist) ning astus nüüd nende usinate tootjate hulka, kes omi uusi seadmeid demonstreerivad eraldi selleks kokku kutsutud üritusel. Nüüdseks esitluskohaks oli loomulikult New York.

Ja veelgi rohkem. Õnneks ei ole Microsoft hüljanud Nokia N9-st alguse saanud disainikeelt ning uued Lumia 950 ja 950 XL näevad välja nagu ehtsad nutitelefonid, mis pärit Nokia liinilt.

Lumia maailm on täitsa elus

Uhked kaksikud – Lumia 950 ja 950 XL. Foto: tootja
Uhked kaksikud – Lumia 950 ja 950 XL. Foto: tootja

QHD OLED-ekraanid lubavad taas kasutada Lumia 930 juures kaduma läinud Glance-omadust, kus pimedal ekraanil on nähtav nii kellaaeg kui ka info saabunud kirjavahetusest ja vastamata kõnedest.

Mõlema mudeli tagakaamerad on varustatud 20-megapikslise sensoriga, pimedas on abiks kolmik LED-välk ning värinate vastu aitab nüüd siis juba 5. põlvkonna optiline pildistabilisaator. Optika on pärit Carl Zeissilt (f/1,9) ning tagakaant kaunistab kuulus sõnapaar Pure View. Esikaamera (5 MP) on saanud lisafunktsiooni Microsoft Hello, mis võimaldab kasutaja tuvastamist silmaiirise järgi. Esialgu on küll Hello veel beeta staadiumis.

Sisseehitatud mälu on 32 GB ja kui sellest ning OneDrive’i pilvesüngist ei piisa, saab mälumahtu laiendada microSD mälukaardiga kuni …2 TB-ni. Suurim erinevus nutifonide vahel on ekraani suurus. Kui Lumia 950 ajab läbi 5,2-tollise ekraaniga, siis XL-mudelil on ekraani suuruseks 5,7 tolli. Ehk kui vaadata veidi Lumia ajaloos tagasi, siis 950 on otseselt 930 järeltulija ning 950 XL võiks olla Lumia 1520 järeltulija.

Kaamera osakond
Uute Lumiate kaamera juurde kuulub ka 3 LED-iga välklamp. Foto: tootja

Ja ekraani suurusest sõltub ka aku mahutavus. Väiksema ekraaniga mudelil on 3000 mAh aku ning XL kaane alt leiab koha veidi suurema mahuga aku 3340 mAh.

Esikaamera (5 MP) on saanud lisafunktsiooni Microsoft Hello, mis võimaldab kasutaja tuvastamist silmaiirise järgi.

Uuenduse on läbi elanud ka juhtmega laadimine, mis toimub nüüd USB Type-C abil. Lisaks laadimisele suudavad mõlemad Lumia mudelid selle konnektori kaudu edastada nii videopilti kui ka toime tulla andmevahetusega, video edastamiseks on vajalik Display Dock. Täit laadimisaega Microsoft ei avaldanud, kuid lubadus on 50% aku laadimist 30 minutiga.

Lõpuks on ka Lumiad saanud südameks 8-tuumase protsessori. Lumia 950 tegemisi juhib Snapdragon 808, 950 XL-il aga Snapdragon 810. 3 GB RAM-ist peaks tulevikus piisama, sest praegu saab Lumia 930 väga hästi hakkama 2 GB-ga.

Microsoft Band 2

Üllatava muutuse on läbinud Microsofti aktiivsusmonitor Band, mis nüüd sai endale järeltulija, mis lisaks Windowsi-maailmale oskab suhelda ka iPhone’i ja Androidi nutitelefonidega. Ümar kuju, AMOLED-ekraan resolutsiooniga 320 x 128 pikslit, pardal kõiksugused andurid – alates GPS-ist ning lõpetades UV-monitoorimisega, võimaldab tegeleda aktiivselt tervisespordiga. Hea, kui Band 2 lõpuks ka Eestimaale jõuab, eelmine mudel oli kättesaadav vaid vähestes piirkondades.

Surface Book sisu on uhkelt võimas. Foto: tootja
Surface Book sisu on uhkelt võimas. Foto: tootja

Surface Pro 4 ja Surface Book

Järje on saanud ka Surface’i maailm. Seekord siis lausa kahe eri mudeliga. Surface Pro 4 meenutab peale vaadates üliõhukest sülearvutit, jäädes siiski tahvelarvutiks. Ekraani suurus on 12,3 tolli. Paksust pole ollagi – 8,4 mm on arvuti jaoks päris õhuke. Ning kaalukategooriaks on sulgkaal – 786 grammi.

Tehnilised parameetrid annavad tunnistust sellest, et tegemist on päris tõsise tööriistaga: protsessoriteks Inteli 6. põlvkonna i3, i5 või i7, salvestusruumi kuni 1 TB SSD-ketta näol ning RAM-i kuni 16 GB. Ja igapäevaste toimetuste tegemiseks jagub akut 9 tunniks. Uus pliiats on varustatud akuga, milles peaks energiat jaguma terveks aastaks.

Surface Book on esimene Microsofti kaks-ühes toode, mida saab kasutada nii sülearvuti kui ka tahvelarvutina. Ekraani suurus on 13,5 tolli, mis vastab korralikule äriklassiarvutile. Aku tagab sujuva töö kuni 12 tunni vältel.

Ka muud parameetrid on oma hinda (1499 $ ehk ~1320 €) väärt – 6. seeria Intel Core’i protsessor, 16 GB GDDR5 operatiivmälu.  Microsofti väitel on tegemist kiireima 13-tollise sülearvutiga maailmas. Ja nagu Surface’ile kohane – ekraan on taustavalgustusega klaviatuurist lihtsalt eemaldatav. Seega, tõesti – kaks-ühes arvuti.

ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»

Kommentaarid