Microsofti kontodesse saab nüüd logida ilma paroolita

#Microsoft
2 min lugemine

Microsoft on teinud sammu paroolivaba tuleviku suunas, lubades alates üleeelmisest nädalast logida kontodele, kasutades Microsoft Authenticator äppi, Windows Hello’d, turvavõtit või SMS/e-mail kinnituskoodi.

 

Võimalus ennast paroolivabalt tuvastada tuli ärikasutajatele välja juba märtsis, kui kaugtöö oli suurema hoo pöördumatult sisse saanud. Microsoft on paroolivaba tuleviku nimel töödanud juba aastaid, pandeemia on seda protsessi vaid kiirendanud. Praeguseks kasutab ilma paroolita valikuid üle 200 miljoni inimese.

Oma parooli eemaldamine on suhteliselt lihtne protsess. Selleks on vaja installida Microsoft Authenticator mobiiliäpp (mille leiab SIIT) ja ühendada see isikliku Microsofti kontoga. Kui see on tehtud, saab minna aadressile account.microsoft.com, valida “advanced security options” ja lubada turvalisuse lisaseadete sektsioonist paroolivabad kontod. Seejärel tuleb muudatus kinnitada Authenticator äpis ja ongi tehtud. Muudatust saab alati tagasi pöörata ehk võtta parool uuesti kasutusele.

Paroolivaba autentimise kasutegurid on väga selged. Enamus inimesi mõtlevad oma paroolid välja ise, kuid pole lihtne mõelda turvalist ja seejuures meeldejäävat salasõna. Tihti kasutatakse sama parooli mitmel pool, mis laseb kurjategijatel pärast parooli kättesaamist ühest keskkonnast, kiiresti logida veel mitmele teisele kontole.

Google, Apple ja teised töötavad samuti selle nimel, et ei peaks toetuma enam ainult salasõnadele, kirjutab The Verge. Google Chrome’i saab ilma paroolita juba logida ja Apple iOS 15 ja macOS Monterey uuendused sisaldavad “sissepääsuvõtit” iCloud Keychain’i osana, mis on katse asendada salasõna turvalisema sisselogimise protsessiga.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."