Office 2013

Interneti areng on jõudnud sinnamaale, kus üha enam kasutatakse teenuseid ja rakendusi. Samasugust trendi võib märgata ka dokumendihalduse ja -töötluse juures ning sellele rongile püüab hüpata ka Microsoft Office 2013 – värske kontoritarkvara on löönud jala pilvepõhise teenuse ukse vahele. Kuidas see kõik välja näeb ja tundub, sellest järgnevas artiklis juttu tulebki.

Digitark on Microsoft Office’ist korduvalt juttu teinud, artiklites: “Office Web Apps ehk tasuta Office Internetis kasutamiseks”, “Milliseid uuendusi sisaldab Microsoft Office 2010?” ja “10 vähetuntud nipiga Office’is töö mugavamaks!

Failide salvestamine ja ühiskasutus pilveteenusesKõige olulisemaks edasiminekuks uue Microsoft’i kontoritarkvara juures on selle tihedam sidumine Microsoft’i pilveteenusega SkyDrive. Lisaks sellele, et oma dokumente on võimalik salvestada internetti (ja seega neid suvalisest internetiühendusega arvutist avada), on olulist rõhku pandud Office’i kasutamisele ka erinevate nutiseadmetega.

Funktsiooni Office nõudmisel proovimineVeelgi enam, isegi kui sinu käsutuses olevas seadmes või arvutis puuduvad Office’i rakendused, on läbi pilveteenuse võimalik ikkagi kontoritarkvara rakendusi (koos sinu seadetega) kasutada – kontoritarkvara rakendus tuuakse voona sinu arvutisse ja puudub vajadus nende eraldi installeerimiseks. Teenuse nimeks on pandud “Office nõudmisel” ning erinevatel põhjustel on seda võimalik kasutada alates Windows 7 operatsioonisüsteemi versioonist või Microsoft SharePoint serveriga varustatud seadmega.

Office 365 häälestamine väikeettevõtte jaoksEraldi keeruline olukord valitseb hetkel aga Office’i erinevate versioonide ja tellimuste vahel. Ühest küljest soovib Microsoft kasutajaid meelitada täielikule Office 365  pilveteenusele, samal ajal pakutakse eraldi ükshaaval ostmiseks ka kõiki kontoritarkvara rakendusi, olgu selleks Word, Access või mistahes muu kontoritarkvara rakendus.

Ning siinkohal tulebki tõmmata joon Office 365 ja Office 2013 vahele – esimene neist on nüüdseks täiemõõduliseks veebiteenuseks kasvanud Microsofti kontorirakendused internetis koos erinevate lisateenustega ning teine neist, ehk Office 2013, jätkab traditsioonilise arvutisse salvestatava tarkvara teed, millele on samuti võimalik lisatasu eest erinevaid pilveteenuseid osta.

Üldised muudatused

Nagu igale uuendusele kohane, on ka Office 2013 saanud uue välisilme. Seoses Windows 8 uue põhimõttega sobituda ka nutiseadmetele, kus kasutatakse enamasti täisekraani ja kogu juhtimine käib läbi puutetundliku ekraani, on Office selle tarbeks ka kergelt ümber kujundatud. Kõige suurema visuaalse muudatuse osaliseks on saanud Fail menüü, kus iga alam-menüü kuvatakse nüüd üle ekraani, mis teeb erinevad valikud ja võimalused palju kergemini hoomatavaks ja arusaadavamaks.

kuvatakse nüüd uue tühja failiga tööle hakates hoopis teisi alustamisvõimalusi pakkuvat avalehekülge.

Wordi avakuva
Word’i avakuva

Selle põhjal on lihtne avada näiteks viimati töös olnud dokument või miks mitte alustada ka mõne varem salvestatud dokumendimalliga. Vajadusel võib mõne harva avatava, kuid sellegipoolest tähtsa faili, ka dokumendi nimekirja “naelutada”, et seda sealt siis igal hetkel avada.

Nimega salvestamine rakenduses Word 2013

Sarnast lähenemist kasutatakse ka dokumendi salvestamisel: peaasjalikult kuvatakse viimased salvestuskohad, kuhu saab samuti ise sobivaid kiirteid “naelutada”. Peale selle on juurde lisandunud võimalus oma dokumente automaatselt ka SkyDrive kontole salvestada.

Samuti on nüüd kõikide Office’i rakendustes dokumentide ühiskasutuse võimalused toodud ühe katuse alla: salvestades faili pilve, saab ka mitme inimesega korraga ühe failiga töötada.

Lisaks on Office saanud tagasihoidlikud võimalused üldvälimuse muutmiseks – värvilahendused ja kujutis rakenduste ülemisel ribal.

Ühiskasutus rakenduses Word 2013Lisaks on Office saanud täieliku puutetundliku ekraani toe – kerimine, suurendamine-vähendamine ning toetuse teistele näpuliigutustele. Samas on tarkvara jäänud ka arvutis hästi kasutatavaks, mida pole aga tegelikult sugugi lihtne saavutada.

Hea ülevaate uuendustest annab järgmine video:

Word 2013

Word on Micrsoft Office’i kõige kasutatuim rakendus, mille uuendamine tekitab alati teatavat peavalu – eriti kui see peaks puudutama igapäevaselt kasutatavaid funktsioone. Kuigi Word 2013 on saanud küll hulga erinevaid uusi ja täiendatud funktsioone, ei jäta need sind nõutult arvuti taha istuma, vaid tunduvad loomulike edasiarendustena.

Uus lugemisrežiim

Lugemisrežiim
Lugemisrežiim

Lisaks üldisele rakenduse ilme ühtlustamisele on Word saanud uue lugemisrežiimi, mis kuigi peamiselt arendatud nutiseadmetel kasutamiseks, sobib suurepäraselt ka mahukamate dokumentide lugemiseks/uurimiseks. Lugemisrežiim tähendab seda, et dokumenti kuvatakse ilma segavate tööriistaribadega, ja seega jääb dokumendi sisu kuvamiseks oluliselt rohkem ruumi.

Kuid ka lugemisel kuluvad teatavad tööriistad siiski marjaks ära – nii saab näiteks kuvada navigatsiooniriba, milles on ära toodud dokumendi pealkirjad ning samuti on võimalik kasutada otsingut. Vastavalt oma vajadusele või soovile saab muuta ka lugemirežiimi välimust. Vaikimisi kuvatakse lugemisrežiimis dokument veergudena, kuid saadaval on ka paberkujul lugemisvaade.

Objekti suurendamine

Lugemisrežiim pakub ka ühte omapära: kui dokumenti on lisatud pilte, diagramme, tabeleid või muid jooniseid, on nendele topeltklõpsu tehes võimalik neid vaadata suurendatuna. Üks väga lihtne lisa, ent aitab tegelikult dokumendiga kaasa lisatud materjali paremini läbi töötada.

Lugemise jätkamine

Eraldi positiivse üllatuse pakub hetk, mil avad eelmisel päeval pooleli jäetud dokumendi, ning Word osundab sulle kätte viimati töös olnud lõigu. Seejuures ei ole vahet, kas oled kasutanud lugemisrežiimi või tegelenud dokumendi muutmisega.

Ahendamine ja laiendamine

Dokumendi osa laiendamine

Pidades silmas tööd pikkade dokumentidega, on lisandunud võimalus erinevaid dokumendiosi nö “ära peita”. Tõsi, selleks tuleb kasutada Word’i sisse-ehitatud kirjastiile, mis annab Word’ile võimaluse neid vaateväljast peita. Pärast pealkirjale stiili lisamist tekib hiirega pealkirjale liikudes selle ette kolmnurk. Sellele kolmnurgale klõpsides peidetakse kogu tekst kuni järgmise pealkirjani. Soovi korral on niimoodi võimalik kuvada dokumendis vaid pealkirju ning avada pealkirja alla peidetud tekst uuesti selle ees olevale kolmnurgale klõpsides.

Lihtmärgistus ja kommentaaridele vastamine

Kommentaarile vastamineÜheks kõige olulisemaks tööriistaks dokumendi edukaks ühistööks on Muudatuste jälgimine. Sellele tööriistale on lisandunud Lihtmärgistuse nimeline lahendus, mis kuvab tehtud paranduste tähised kitsa vertikaalse värvilise joonega. Joonele klõpsates võid tehtud muudatustega lähemalt tutvuda.

Veel üks oluline muudatus on tehtud kommenteerimise osas – nimelt on nüüd võimalik dokumenti jäetud kommentaarile ka vastata. Kui ühel hetkel on kommentaari saanud tekstiosa selgeks vaieldud, saab selle lõpuleviiduks märkida. See aga ei kustuta jäetud vestlust, vaid jääb tuhmina taustale.

Järgmisel korral tutvume lähemalt ka juba teiste Office 2013 rakendustega, sealhulgas Excel, PowerPoint, Outlook ja OneNote.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid