vvk logo15.-21. maini toimub Euroopa Parlamendi valimiste e-hääletus
. Usume, et ka Digitarga lugejad on usinad e-hääletajad. Igaks juhuks kordame üle, kus Sa e-hääletada saad ja kuidas see käib.

Vajad isikutunnistust ja seadmeid

1. E-hääletamiseks on sul tarvis ID-kaarti, Digi-ID’d või Mobiil-ID’d!

2. Kui kasutad ID-kaarti ja Digi-ID’d, siis on tarvis ka ID-kaardilugejat. Lisaks vajad ID-tarkvara (ja kehtivaid sertifikaate), mille saad alla laadida installer.id.ee lehelt.

3. E-hääletuseks on sul tarvis ka internetiühendusega arvutit. Isegi kui kasutad allkirjastamiseks mobiil-ID-d, siis ainult mobiiltelefoniga e-hääletada ei ole võimalik. Küll saad aga kasutada mobiil-ID-d isiku tuvastamiseks ja digitaalallkirja andmiseks.

Kuidas toimub hääletamine?

Oma e-hääle andmiseks tuleb minna valimised.ee veebilehele!

e-valimised avaleht

  1. Laadi alla valijarakendus, mis sõltub sellest, millist operatsioonisüsteemi kasutad.
  2. Kui oled valijarakenduse avanud, tuleb Sul esmalt end tuvastada ID-kaardi või Mobiil-ID abil. Sisesta PIN 1.

e-hääletus - etapp13. Järgnevalt näed e-valimiste tutvustust!

4. Liigu järgmisesse etappi, et asuda tegema valikut! Kliki kandidaadil, kellele soovid häält anda ning vajuta “Valin”.

5. Viimases etapis kuvab rakendus sulle veelkord infot tehtud valiku kohta. Kui oled rahul, siis vajuta uuesti “Valin” ja sisesta PIN 2.

6. Näed kinnitust, et Sinu valik läks arvesse. Ühtlasi saad lugeda infot, kuidas soovi korral oma valikut veel muuta saab.

e-hääletus - etapp4

Juhised ja nõuanded hääletamiseks

Sa saad hääletada nii Windowsi, Linuxi kui MacOS kasutajana. Igal juhul on tarvis laadida valijarakendus. Kui jääd hätta, siis on abi juhenditest:

E-hääletuse juhend Windowsi kasutajale

E-hääletuse juhend Linuxi kasutajale

E-hääletuse juhend MacOSi kasutajale

 

Korduma Kippuvad Küsimused e-hääletuse kohta.

Selgitus e-hääletuse turvalisuse kohta!

ehk Võrgustuja, Digitarga looja ja toimetaja usub ja teab, et digitehnoloogiad aitavad meie igapäevatoiminguid lihtsamaks muuta, samas aitab digitehnoloogia täita aeg-ajalt tekkivaid ajalisi (ja mõnikord ka vaimseid) tühimikke meelelahutusliku või asjaliku sisuga. «Digitehnoloogia abil vahendatud kommunikatsioon ei asenda õnneks kunagi päris silmast-silma suhtlust inimestega, kes on olulised,» rõhutab ta. E-posti peab Võrgustuja meeletu tööalase ja ka eraelulise suhtluse kiirendajaks ja hõlbustajaks, et kõik ikka tehtud saaks. «Nutitelefon annab aga vabaduse liikuda ja olla samas olulistel hetkedel kättesaadav,» sõnab ta ja lisab, et eriti oluline on nutifon kriisisituatsioonide või kitsaskohtade operatiivsel lahendamisel. «Ma isegi ei julge ette kujutada seda ajakulu, mis mul oleks ametialases suhtluses, kui peaksin kõiki allkirju kuskil teenindustes andmas käima või paberpostiga saatma,» kiidab ta digiallkirjastamist. «Tean, et veel kümmekond aastat tagasi oli see reeglina nii, kuid see on üks kõige suuremaid mugavusi, mida ühe riigi kodanikule on võimalik anda.» Oma digitarklust jagab ta lihtsalt põhjusel: et inimestel oleks kõigist vidinatest, mida nad endaga kaasas kannavad või kodus hoiavad, ka praktilist kasu ja et see nende elukvaliteeti parandaks.

Kommentaarid