Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Testides Microsoft Lumia 950 nutitelefoni, tuli mul seda kasutades korduvalt meelde muinasjutt Punamütsikesest. Täpsemalt selle loo n-ö antikangelane Suur Hall Hunt. Küsite miks? Kohe seletan.

Dokk telefonile

c6f6716f-cee8-46b8-bb50-fce73fe52794

  • Kompaktne ja tihke on ka väike must dokk, mis on oma väikeste mõõtude kohta üllatavalt raske.
  • St mitte nii raske, et seda naised või alaealised liigutada ei jõuaks, vaid lihtsalt üllatavalt raske.
  • Doki libisemisvastane kummeeritud põhi aga on varmas igasugust tolmu ja prügi koguma nagu katsemeetodil selgus.
  • Seega tasub laud vms enne doki asetamist lapi või vähemalt käega enne kergelt üle käia.

Tegelikult on mulle Microsoft Windows alati meeldinud. Isegi ajal, kui oli populaarne, seda operatsioonisüsteemi hurjutada ja selle üle igati nalja visata (loe: irvitada). Nii ajas mind eelmisel aastal saabunud teade Microsofti uutest Lumia tipptelefonidest elevile. Ning hoopis elevile ajas mind võimalus ühte kahest Lumia tippmudelist isiklikult testida. Kahjuks ei olnud see küll Microsoft Lumia 950XL, mis oma näitajate poolest oma väiksemat venda ületab, kuid hädaga sööb vanapagan kärbseidki.

Et telefoni võimalustest täielikumat pilti saada, tuli minu kätte sattunud Lumia 950-ga kaasa ka dokkimisseade, mis peaks muutma telefoni põhimõtteliselt täisväärtuslikuks arvutiks.

Telefon

Põhimõtteliselt peaksid Microsoft Lumia telefonid olema otsesed Nokia Lumia telefonide järeltulijad. Nokia telefonide koostekvaliteet on aga teatavasti legendaarne, ning Microsoft pole siin kvaliteedile mingeid järeleandmisi teinud. Telefoni on mõnus käes hoida, hoolimata oma 5,2-tollisest ekraanist tundub telefon üllatavalt kompaktne ning ühe käega igati mugavalt kasutatav. Ühesõnaga tihke tükk.

Telefoni tagakülg on pisut kummise olemusega tihkest mustast plastist, mis ei kogu sõrmejälgi, kuid pole ka kuigi libe. Mis on muidugimõista väga hea.

Telefoni küljel on juba Nokia Lumia telefonidelt tuttavad kolm füüsilist metallnuppu, millest minu eriline poolehoid kuulub spetsiaalsele kaameranupule. Sellega võiks olla varustatud iga normaalne kaameratelefon, st telefon, mis pretendeerib ka korralikule kaamerale.

8cdf3a2f-b9ce-45a7-8be0-9ce2bf4f5785Lumia 950 kaameraobjektiiv eendub küll telefonikorpusest õige pisut välja, jäädes samas piisavalt diskreetseks, et telefoni lauale pannes jääb see sinna tihkelt lebama, mitte ei kõigu vms.

Üllatavalt kompaktne ning ühe käega igati mugavalt kasutatav. Ühesõnaga tihke tükk.

Windows 10  Mobile

Mulle jääb arusaamatuks, miks on Windows Mobile operatsioonisüsteem globaalselt põlu alla langenud, kui samas on Windows ennast ülekaalukalt sisse seadnud enamuses maailma laua- ja sülearvutites.

Juba sellest viimasest faktist peaks piisama, et muuta ka Windows Mobile piisavalt populaarseks ja elujõuliseks. Aga ei. Olukord Windows Mobile rakendustega on endiselt nii kehv, et vägisi muutun paranoiliseks – kas ei tegutse mitte Microsofti peakorteris mingi Apple’i või Google’i viies kolonn, mis paralüseerib igasuguse arengu juba eos.

Windows Mobile jaoks on rakendusi vähe või on need kuidagi kipakad võrreldes oma iOS-i või Androidi suguvendadega. Nii tundub näiteks telefoni eelinstalleeritud Facebooki rakendus kuidagi poolpidune ja arusaamatu loogikaga. Kusjuures Microsoft ise teeb oma rakendustest ju suisa suurepäraseid variante teistele operatsioonisüsteemidele.

Microsoft Lumia 640 mobiiltelefon eestvaade vasakkülg valge

Kuigi möödunud aastal toimunud suurel Microsofti konverentsil tutvustati tarkvara, millega peaks saama lihtsalt ja mugavalt konverteerida Androidi rakendusi Microsofti telefonide jaoks, siis reaalsuses pole sellest ideest mingit asja saanud.

Täielik põud rakendustepõllul muudab Lumia telefonid sobivaks neile, kes oma telefoni nutivõimalusi eriti ei kasuta või teevad seda minimaalselt. Tunnistan üles, et sokutasin Lumia 950 eelkäija Lumia 930 oma abikaasale, kelle jaoks on olulised kontorotarkvara ühilduvus, kaamera ning Facebook. Kuid isegi tema on hakanud nurisema mingite rakenduste puudumise üle.

[conclusion]

Hetkeolukord meenutab mulle veidi situatsiooni, kus näiteks iPhone’is oleks AINULT Apple’i enda tarkvara või Androidiga telefonides vaid Google’i enda tehtud rakendused, ilma populaarsete kolmanda osapoole rakendusteta.

Samas on aga kõik see, mis olemas, piisavalt kenasti ja loogiliselt esitatud. Mulle isiklikult meeldivad need esiekraani paanid märksa enam kui Androidi ja iOS-i ikoonid. Meeldiv, et paanide suurust saab muuta, et enda jaoks olulised rakendused muuta käepärasemalt kättesaadavaks.

Loodan siiralt imele, mis paneks arendajad lõpuks ometi Windowsi mobiiliversioonile rakendusi tootma. Siiralt ja omakasupüüdlikult, sest kohe peale seda imet kolin ma iPhone’ilt Lumiate (või kuidas iganes Microsoft oma telefone nimetama peaks hakkama) peale.

Mitte sellepärast, et iOS oleks kuidagi paha või piiratud, vaid sellepärast, et Windows Mobile mulle lihtsalt meeldib ning ka Microsofti raudvara ja koostekvaliteet on tipptasemel.

Kaamera

Kaamera on kindlasti Lumia 950 üks kõvemaid trumpe. Umbes nagu trumpäss või nii. Telefoniga pildistada on mulle alati meeldinud, sest kõige parem kaamera on teatavasti see kaamera, mis on sinuga kaasas. Olen oma iPhone 6S Plus kaameraga ülirahul, kuid kogu selle nädalase testperioodi vältel pole ma sellega ühtegi pilti teinud, vaid eelistanud ikka Lumiat.

Seda enam, et Lumia kaamerat on ju nii mugav aktiveerida spetsiaalse füüsilise nupu abil. Mõistagi pole tegu imetelefoniga. Kuna olen põhimõtteline välklampide vastane (vähemalt nutitelefonide ja kompaktkaamerate puhul), siis vähese valgusega kipuvad pildid siiski tulema hägused ja fookusest väljas. Normaalsete valgustingimuste juures aga tulevad pildid suurepärased. Samuti on esmaklassiline kaamera fokusseerimiskiirus.

17604271-9c8b-4928-a3e2-158e36edaaea

Omaette elamuse tekitasid mulle nö Live fotod, st fotod, millele eelneb lühike videoklipp. Selline formaat pole põrmugi uus, varem on sellist võimalust pakkunud nii Nokia, HTC ning juba mõnda aega ka Apple iPhone. Varem olen pidanud seda võimalust mingiks kentsakaks ja kasutuks viguriks. Lumia 950 pani mind aga ümber mõtlema.

Ehk ei pakugi need ’liikuvad pildid’ midagi erilist hetkel, kuid aastatega neis peituv emotsionaalne laeng kindlasti kasvab. Mõistagi ei anna see võimalus midagi juurde näiteks looduspiltidele või natüürmortidele, kuid vaadates aastaid hiljem oma lähedasi või lemmikloomi liigutamas-elamas, muudab need pildid kordades meeleolukamaks.

Kiitma peab ka kaamera seotust Microsoft OneDrive pilveteenusega, mis laeb tehtud pildid ülesse pilve suhteliselt nobedasti. Kohati tundub telefoni ja pilve koostöö isegi sujuvam kui Apple’i iPhone’il iCloud’iga.

Continuum

Microsofti uue põlvkonna telefonide üheks suuremaks lubaduseks on kindlasti Continuum rakendus, mis peaks tegema telefonist praktiliselt täisfunktsionaalse arvuti. Tuletan meelde, et Continuum lubab ühendada telefoni taha arvutimonitori, -klaviatuuri ja –hiire. Kuigi reaalsus nii roosiline pole, siis tulemus mulle tegelikult meeldib.

723a420b-8291-4ef3-8e4a-959ebc835689

Kuna minu monitoridel HDMI-ühendus puudub, siis ühendasin telefoni 40-tollise televiisoriga. Ühendamine oli lihtsamast lihtsam, kõik sujus nagu lepase reega. Käisin internetis, vaatasin kaameras olevaid pilte ning kasutasin MS Wordi. Wordi juures põrkusin kokku esimese takistusega – proovides kirjutatud teksti saata läbi Outlooki pani meiliprogrammi tarduma.

f22f364c-2bef-43ac-a420-1343b72cd437

Vaadates aastaid hiljem oma lähedasi või lemmikloomi liigutamas-elamas, muudab need pildid kordades meeleolukamaks.

Kokkuvõttes teksti saata ei õnnestunudki. Loodetavasti oli tegu mingi ajutise probleemiga või minu küündimatusega. Paraku oli testperioodi aeg piiratud ja mingit lahendust ma esialgu ei leidnud. Kamm Outlookiga oli aga ka peaaegu ainus etteheide, mida ma Continuumile teha võisin.

Teiseks ebakohaks oli teatav aeglus. Tõsi, mitte küll nii aeglane, kui mu tööarvuti, kuid pisut mõtlik igatahes. Ehk oli siin põhjuseks liiga suur ekraan, mis telefoni raskemeelseks muutis. Ühtlasi muutus Lumia tagakülg ka üle keskmise kuumaks.

Kuigi telefoniga oli ühendatud ka hiir, siis muutis Continuum telefoniekraani puutetundlikuks juhtplaadiks, millelt oli näiteks veebilehti edasi lapata märksa mugavam kui hiire rullikut kasutades.

Kasutamine

Hästi tehtud ja läbimõeldud toodet on ka kasutada väga mõnus. Testperioodi lühiduse tõttu ei saanud ma telefoni küll päris ’omaks’ muuta ning seda takistas ka telefoni vähene funktsionaalsus võrreldes konkureerivate operatsioonisüsteemidega. Küll aga polnud probleeme internetikasutusega, ning isegi Facebooki kiiksudega rakendusega võib kokkuvõttes ära harjuda.

Tõsi paar korda jooksis kokku kaamera, kuid seda juhtub ka parimates peredes.

Nüüd aga tahaks selgitada, miks Lumia 950 mulle Punamütsikese muinasjuttu meenutas. Teatavasti on Microsoft Lumia uued mudelid varustatud turvasüsteemiga, mis loeb kasutaja silma võrkkesta. Ka selline uuenduslik lahendus tekitas esmakordselt telefonist kuuldes sügavat huvi. Reaalsuses on aga see võimalus nii ja naa.

Üldiselt reageeris, st tundis see võrkkesta lugeja mind ära üle 90% katsetest. Mis on ju väga hea. Küll aga oli see sensor pisut lühinägelik ning nõudis pidevalt, et ma viiksin telefoni näole lähemale. Nagu vanaema mängiv hunt, kes soovis, et Punamütsike talle lähemale läheks, kuna tema vanad silmad enam nii hästi ei seleta.

Erinevalt hundist aga telefon mind õnneks alla neelata ei soovinud. Juhul, kui te kannate prille, siis peate paraku leppima olukorraga, et võrkkesta tuvastamiseks peate kas prillid laubale lükkama või hoopis eest võtma, kuidas teile mugavam on. Kuigi sensori tarkvara peaks väidetavalt tuvastama võrkkesta ka läbi prilliklaaside, siis nii see paraku ei ole. Seega peate kas eemaldama prillid või kasutama telefoni avamiseks parooli.

Kokkuvõtteks

Kuigi antud arvustus sai ehk pikavõitu, siis tegelikult sain ma puudutada vaid osakest telefoni poolt pakutavatest võimalustest. Täiesti proovimata jäi sünergia Xboxiga ja kindlasti veel paljutki.

Microsoft Lumia on hea telefon, mida võib soovitada inimesele, kes ei soovi, et nutiseadmed tema elu oma kontrolli alla võtaksid. Ehk siis mõneti konservatiivsele inimesele, kes iga moodsa tehnikaviguriga kaasa ei jookse. Täielik integreeritus maailma populaarseima kontoritarkvaraga tähendab omakorda seda, et see sobib kindlasti paljudele töötelefoniks. Kuigi Continuum vajab veel … eehm … mõnevõrra viimistlemist, siis mingite tööprotsessidega saab Lumia 950 abiga kindlasti hakkama.

Veel sobib Microsoft Lumia 950 kindlasti ka neile, kellele on südamelähedane fotograafia. Nauditavad on nii tavalised, kui Live-pildid, meeldiv on pilte teha ning neid pärast ise imetleda ja teistele näidata.

Kõige lõpuks sobib Lumia 950 kõige rohkem inimestele, kes ei kanna prille. Sest tegelikult on see silma võrkkesta lugemine väga lahe, mis sest, et telefon vahel pisut lühinägelik ning oma kasutajat lähemalt silmitseda soovib.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi