LG nõgus OLED-teler – mis see on?


Üks lihtne küsimus tarkade klubile: „Mis on ühist Dacia Lodgy mahtuniversaalil ja pealkirjas nimetatud LG teleril?“ Ja õige vastus on: „ Mõlema hinnasildilt vaatab vastu hind 9000 eurot.“ Täpselt üks aasta ja üks kuu on möödunud eelmise aasta IFA messist, kus LG esimest korda Euroopas näitas oma OLED-telereid. Need kahjuks küll müüki ei jõudnud, sest tehnoloogia ise oli veel liiga uus ja vajas arendamist. Oktoobri alguses näitas aga LG ka Eestis oma uut veidi nõgusa ekraaniga OLED telerit 55EA9800.

Vaata ka inglisekeelset nõgusa OLEDi saamislugu:

OLED – nelja värvi tehnoloogia

OLED ehk orgaanilist materjali sisaldavate valgusdioodide tehnoloogiat kasutati siiani vaid väiksemate ekraanide nagu nutitelefonide ja tahvelarvutite tootmisel. Ja seda väga lihtsal põhjusel – orgaanilise valgusdioodi eluiga, eriti just sinise osas, on olnud lühike. Kui mobiil kestab heal juhul paar-kolm aastat, siis teler on ikkagi kestvuskaup ning peaks kvaliteetset pilti näitama ka viie aasta möödudes.

Kui tavapäraselt sünnivad värvid ekraanidel kolme värvi – RGB (punane, roheline, sinine) koostöös, siis LG on jäänud truuks juba aasta tagasi välja kuulutatud uuendusele ning kasutab jätkuvalt nelja värvi tehnoloogiat, lisades juurde valge. Seega õige kirjapilt LG vaates on hoopis WRGB.

CURVED OLED TV_avapilt

Disain – silmasõbralik nõgus ekraan

Suurim muutus, võrreldes eelmisel aastal nähtud näitusemudelitega, on nõgus ekraan. LG arendajate väidetel on sellise ekraani järgimine inimese silmale tunduvalt omasem kui sirge ekraani korral. Ja põhjuseks on see, et nõgusa ekraani kõik punktid asuvad silmadest võrdsel kaugusel.

Kui heledasti valgustatud ruumis see vaatamisefekt eriti välja ei paista, siis õhtul hämaras toas tekib tõepoolest kino tunne. Kes mäletab veel kino „Kosmos“ aegu, siis ka seal oli ekraan veidi nõgus.

oled nõgus

Teine vaatamisefekt tekib hämaras ruumis veelgi – suur 55-tolline ekraan hõljuks nagu õhus. Ka sel efektil on väga lihtne seletus – teleril puudub traditsiooniline jalg ning ekraan toetub läbipaistvale alusele. Alus ise aga kasvab välja otse tagapaneeli alumisest osast.

Hüvasti ristpeaga kruvid ja kruvikeerajad – selle teleri võtad karbist välja ning asetad kohe telerilauale. Servast mõõdetuna on sellise ekraani paksus vaid 4,3 mm ning kaalgi on kärbeskaalu kategooriast – kodune saunakaal näitas paari grammi üle 17 kg.

Märksa parem värvide kvaliteet

OLED-ekraani jõudmine telerisse teeb võimalikuks puhta musta kuvamise, kuna enam ei teki probleeme läbikumava taustvalgustusega – see lihtsalt puudub. Teiseks on kirkad ning puhtad värvid nähtavad ka heledasti valgustatud elutoas. Need eelpool nimetatud olid suurimateks miinusteks LCD- ja LED-ekraanide puhul.

Smart_tv_yld

Teleriga kaasas olev mälupult sisaldab demovideoid, mille värvimängu ja pildi detailsust võibki nautima jääda. Mitte kuskilt ei kuma võõrast taustvalgust, ükskõik kui lähedalt seda silmaga uurida.

Ka tavaline telepilt joonistub kiirelt ja selgelt ekraanile, kuid ühe „agaga“. Ja nüüd tähelepanu kõik meie telejaamade juhid – selline teler peab olema iga telejaama väljastuskeskuses, et oma silmaga veenduda väljuva telepildi striimi mahus. Kui striimimahtu on piisavalt, suudab selline teler telepilti ka ideaalselt taasesitada, joonistades iga piksli ekraanile täpselt, selgelt ja väga värviliselt. Halvaks näiteks saan tuua Viasat Sport kanalilt edastatud F1 ülekande, kus striimi on enne satelliidile edastamist nii palju kokkupressitud, et parema meelega vaatasin ülekannet hoopis saksakeelsena RTLi kanalilt. Ka ülikiired liikumised kaadris, vormelisport onju kiire, joonistusid RTLi kanalil prefektselt ekraanile.

Teler varustatud korraliku helisüsteemiga

Kui eespool sai kirjeldatud paneeli serva minimalistlikku paksust, siis ekraani keskosas tagapaneel kaardub oma seitse sentimeetrit tahapoole. Ja põhjusega – kusagile tuleb ju ära mahutada 4.1 helisüsteem. Kaks keskkõlarit ning madalsageduste kõlar asuvad just selles veidi paksenevas osas ning muidu täiesti läbipaistvat alust ilmestavad vasakus ja paremas servas erilised silekõlarid-twiiterid.

LG tagapaneelil helisüsteem

Üldine helipilt on tunduvalt parem kui suvalisel LED teleril, kuid melomaanil soovitaks kasutada siiski eraldi helisüsteemi.

Mugavad juhtimisseadmed

LG pressiüritusel sai nii mitmegi tehnikahuvilisega koos otsitud teleri juhtimisnuppe, kuid sel õhtul jäid need meie poolt avastamata. Kodus veidi lähemalt uurides sattus üks käsi LG logo all asuvale pinnale ja mis õnn – seal asetsebki puutetundlik paneelike, mis reageerib kahesuunalistele vajutustele ning surumisele ning manab ekraani allserva menüü nupukesed.

Komplektis on kaasas uuenenud Magic Remote nimeline juhtimispult, mille tundlikkus ja täpsus, võrreldes eelmise mudeliga, on veelgi paranenud.

big_pult LG OLED

Värviruumi, valgetooni ja kontrastsuse seadistamisel on abiks detailsed pildid abiinfoga, mis võimaldavad ka tehnikakaugel võhikul paari liigutusega seadistada peaaegu ideaalne värvitasakaal. Ja õnneks saab ühte seadistust määrata ka kõikidele teistele sisenditele, nii et üldjuhul piisab vaid ühest täppisseadistamisest.

Väiksema elektrikuluga lameekraanteler

Ja üks asi saab veel tõestatud – OLED vajab tõesti vähem elektrienergiat kui mistahes teine paneeli tehnoloogia – voolutarve kõikus sõltuvalt esitatava signaali värviküllasusest 40 ja 45 vati vahel.

Kahju oli testimise neljandal päeval sellist imetelerit pakendisse tagasi pakkida, aga jääb loota, et lähiajal saabub Eestimaale ka mõni LG konkurendi OLED mudel, et neid siis ausas testis kõrvuti panna ja täpsemalt uurida-puurida.

ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»

Kommentaarid