Akutehnoloogia ei ole viimase paari aastakümne jooksul küll palju muutunud, kuid siiski piisavalt, et mõned levinumad müüdid üle rääkida ja kummutada. 1990. aastatel levinud nikkel-kaadmiumakude kohta käinud tarkus enam ajakohasemate liitium-ioonakude kohta ei kehti.

Aku eluea pikendamiseks peaks aku alati täiesti tühjaks kasutama

Vale. Enamik telefoni- ja tahvelarvutiakudest sisaldab “pilti kotti pannes” veel ca 10% voolu. Sellepärast näitabki tühjaks saanud seade sisselülitamisnupu allhoidmisel ikooni, et seade tuleks laadima panna. Selleks, et aku peaks vastu võimalikult kaua, tuleks seda profülaktika mõttes hoopis tihedamini laadida. Iga kord, kui seade saab nii tühjaks, et ta end välja lülitama peab, muutub aku eluiga järjest lühemaks. Tänapäevaste seadmete poole pealt laadimapanek ei mõju selle akule mingil viisil kahjulikult.

Seadme laadima unustamine kahjustab selle akut

Vale. Enamik nüüdisaegseid laadijaid on piisavalt nutikad, et aru saada, kui seade on end täis laadinud. Kui aku on täis, siis laadija seadet enam ei lae ning ootab, kuni selle aku paari protsendi võrra tühjeneb ning laeb selle siis uuesti 100% täis.

Enne esimest kasutamist tuleks seade alati täiesti täis laadida

Vale. Akude täislaadimine enne esimest kasutamist ei mõju küll seadmele kuidagi halvasti, kuid suurt kasutegurit see endas samuti ei peida. Mõned tootjad soovitavad enne oma seadme esimest kasutuskorda aku täis laadida selleks, et alustada n-ö kalibreerimisprotsessi, et seade saaks aru, kuidas just see konkreetne aku käitub. Enamik akusid on siiski isekalibreeruvad ning halvasti ei mõju kumbki käitumisviis.

Hoiusta akusid külmkapis

Vale. Akude või patareide külmikusse panemine ei ole mitte ainult mittesoovitatav, vaid ohtlik. Äärmuslikud temperatuurid nagu väga kõrge või madal temperatuur ei ole hea mitte ühelegi akutüübile. Akud koosnevad erinevatest keemilistest ainetest, mis on mõeldud energia hoiustamiseks. Äärmuslikud temperatuurid võivad nende kemikaalide tasakaalu häirida ning see võib viia ohtlike tagajärgedeni. Selleks, et kasutuseta akusid pikemalt hoiustada, soovitavad eksperdid keskmise niiskusastmega  ning toatemperatuuril keskkonda.

Kui sinu telefoni või tahvelarvuti akul ei ole enam seda elujõudu ja pidavust nagu aasta-kaks tagasi, siis tea, et akude efektiivsus vähenebki aja jooksul. Nutiseadmete puhul võib järsu akupidavuse languse põhjuseks olla ka seadmes olevad aktiivsed ja isegi mitteaktiivsed rakendused. Soovitatav on mittekasutatavad rakendused seadmest kustutada ning aktiivseid (taustal jooksvaid) rakendusi aeg-ajalt sulgeda.

Allikas: True or false? Battery myths that need to die

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid