Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Windows Logo - Cyan

Hiljuti andis Microsoft välja järgmise versiooni Windows 8 seeriast, kandes nimetust Windows 8.1. Õigupoolest on selle näol tegemist esimese suure värskendusega, mis anti välja napilt aasta peale Windows 8 välja andmist ning mis peaks parandama mitmed kiirustamisest tingitud vead. Kuidas Microsoftil sellega läks ning millised muutused sisse on viidud?

Digitark on Windows 8 teemal korduvalt ka varem kirjutanud, täpsemalt artiklites: “Kuidas viia oma arvuti Windows 8 operatsioonisüsteemile?”, “Uus Windows 8 – kuidas seda arvutis kasutada?” ja “Uus Windows 8–Missugused on selle operatsioonisüsteemi uued võimalused? (II osa)”. Tahvelarvutite omanikele soovitame kindlasti lugeda ka “Uued Windows 8ga tahvelarvutid – tahvli ja sülearvuti piirimail”.

Windows 8’l on täita väga suur ülesanne – Microsoft on püüdnud luua operatsioonisüsteemi, mis sobiks ühtemoodi nii nutiseadmetele (telefonid, tahvelarvutid) kui ka traditsioonilistele arvutitele (süle- ja lauaarvutid). Kuid need kaks maailma kasutavad põhimõtteliselt erinevaid kasutajakeskkonna lahendusi (puutetundlik vs klaviatuur/hiir) ning nende kahe ühendamine ühte keskkonda on ilma kompromisse tegemata võimatu.

Sinise taustaga kohandatud avakuva

Selle tulemusel kaotas Windows 8 klassikalise, võiks lausa öelda ikoonilise staatusega, Start-nupu ja asendas selle Start-keskkonnaga. Seda uut keskkonda on väga mugav kasutada kõikidel puutetundliku seadmete omanikel, tavapärane klaviatuuri/hiire kombinatsioon aga mingeid eeliseid ei paku. Et tavakasutaja jaoks asi veelgi ebamugavamaks teha, on kaks keskkonda Windows 8’s üksteisest täiesti sõltumatud ning nende omavahelise koostöö loogika täiesti hoomamatu, et mitte öelda olematu.

Windows 8.1 installeerimine

Arvuti, millel töötab Windows 8.1Nagu öeldud, on Windows 8.1 tegelikult põhjalik Windows 8 mõeldud värskenduspakett. Hea uudisena kõikidele Windows 8 kasutajatele: Teile on antud uuendus täiesti tasuta ja on koheselt alla laetav Windows’i Poest (Windows Store) kohe päris esimese pakutava allalaadimisena. Värskenduse salvestamine kujuneb väga valutult: kõik sinu programmid ja seaded jäävad puutumata ning sul on võimalik oma arvuti kasutamist jätkata juba Windows 8.1 nime all.

Kes aga kasutab vanemaid Windows’i operatsioonisüsteeme (Windows 7 ja vanemad), peavad endale kõigepealt Windows 8 ostma ja installeerima ning siis on võimalik juba Windows 8.1 värskenduse paigaldamine. Selle juures tuleb aga arvestada asjaolu, et kõik arvutis olevad programmid tuleb uuesti installeerida ning igal juhul soovitame ka oma failidest varukoopiad teha.

Start-kasutajakeskkonna uuendused

Ilmselt kõige paremini jäävad esialgu silma Start-keskkonnaga seotud uuendused – Start nupp on nüüd tagasi oma õigel kohal tegumiriba vasakus servas. Jätkates Start keskkonnas toimunud muutustega, siis uus keskkond sobitab rakenduste “live” tahvlid vastavalt ekraani suurusele ning ka kasutajal on nüüd võimalik antud keskkonna kujutamine endale sobivamaks seadistada. Seda saab teha näiteks rakenduse tahvli suuruse muutmisega või valikuga kuvada Start keskkonnas kõigepealt rakenduste nimekirja, kui nimetada vaid mõnda neist.

Tulemused otsingusõna „San Diego” puhul Bingi nutikas otsingusUuendusi jagub pea igale poole – näiteks on nüüd võimalik lukustatud ekraanile kuvada sobiv pildigalerii ning uuendatud on ka otsingumootorit (milleni pääseb Windows+S klahvikombinatsiooniga), mille abil võib otsida mistahes fraasi abil üle terve arvuti kõikide failide ja seadete hulgast. Kui aga arvutis taoline vaste puudub, suunatakse sind Bingi otsingumootoriga internetiavarustesse.

Kolm lauaarvuti ekraanile paigutatud rakendustEelpool sai mainitud, et uus Start-keskkond oskab märksa paremini ekraanipinda ära kasutada. See väljendub ka mitme rakenduse jagamises ühele ekraanile. Teatavasti pakub Windows 8 võimalust mitme rakenduse ühel ekraanil korraga kasutamiseks ning Windows 8.1 uuendus toob siia värskeid oodatud tuuli. Nimelt arvestab keskkond nüüd sinu ekraani suurusega – näiteks 10 tollise tahvelarvuti peal on võimalik ekraan kahe rakenduse vahel maksimaalselt pooleks jagada (või 2/3 ja 1/3 ekraanist), kuid suurematel ekraanidel on võimalik kasutada ka kuni nelja rakendust ühel ekraanil. Mitu rakendust täpselt ekraanile mahub, sõltub aga juba sinu ekraani võimalustest ja seadetest ning ainus võimalus selle kindlaks tegemiseks on ise järele proovida. Ka kahe ekraani kasutajatel on võimalus vastavalt oma soovile ja vajadusele kuvada ühel ekraanil Start-keskkonna rakendusi ja teisel töölaua rakendusi või neid omavahel vastavalt vajadusele kombineerida. Kogu protsess on mugav ja pakub ohtralt võimalusi ekraanipinna maksimaalseks ärakasutamiseks.

Paljude jaoks väga oluline uuendus on kindlasti võimalus arvuti käivitamisel otse Töölaua keskkonda suunamine – see valik on kättesaadav tegumiribal hiire paremklikiga avatava Seadete alt, täpsemalt Navigatsiooni vahelehelt, kus asuvad Start-keskkonna seaded.

Töölaua keskkonna uuendused

Windows 8.1 töölaual töötav programmVõrreldes omavahel Start ja Töölaua keskkonna uuendusi, siis Töölaud on jäänud sisuliselt puutumata. See aga ei näita midagi muud, kui vaid hästi toimiva lahenduse töö jätkumist. Kuid ka Töölaua keskkonda jagub lisaks tagasi tulnud Start-nupule paar üllatust. Näiteks ei ole automaatselt enam kasutusel Windows’i teeke (Library), mille abil on väga mugav oma meediakogu hallata ning mida mõned rakendused siiani automaatselt kasutavad (näiteks e-postirakendus Mail). Teekide uuesti kasutamiseks tuleb Windows Explorer’i (avatud kaust) navigatsioonialas teha hiire paremklikk ning avanenud menüüs teha linnuke “Show Librarys” valikule. Muus osas on Töölaua keskkond jäänud oma liistude juurde ning tuleb tõdeda, et aastate jooksul välja kujunenud loogika toimib seal väga hästi.

On hea meel tõdeda, et juurde lisandunud uus Start-keskkond on Windows 8.1 uuendusega märksa elegantsemalt ja mitte sugugi pealesunnituna kenasti sobitunud. Kindlasti tekitab Start-keskkond uues kasutajas esialgu teataval määral segadust, kuid juba väiksese harjumise järel pakub see traditsioonilise arvuti kasutamise kõrvale mitmeid uusi ja mugavaid võimalusi. Kuidas aga Windows 8.1 erinevates nutiseadmetes hakkama saab, sellest juba järgmisel korral.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid