Lennujaamanipid – kiirelt, mugavalt ja mõnusalt lennukile 0Tallinna lennujaam on mugav ja nunnu, kuid Kõik lennujaamad pole nii sõbralikud ja mõnusad, kui meie pealinna oma. Osades lennujaamades lõppeb tasuta wifi pärast poolt tundi kasutamist ära, mõnes lennujaamas on väga vähe pistikupesasid, kus arvutit või telefoni laadida. Lennujaamades ootamine on paratamatu ja tüütu, kuid on nippe, millega saab oma lennujaamas viibimise talutavamaks muuta.

Enne lennujaama: küpsisteta lennupiletite ostmine

Lause „Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.” Pole vist kellelegi võõras, olgu siis eesti või inglise keeles. Veebilehed salvestavad su otsingute ajalugu ja lehel käitumist ja mõned lennufirmad on selles mõttes eriti kavalad – kui teed samasuguste kuupäevadega ja sama sihtkohaga lennu otsingu, mida oled juba enne teinud, tõstab firma hinnad eelmisest otsingust kõrgemaks. Niimoodi loodab lehekülg, et osad pileti kohe ära, kartes järgmist hinnatõusu. Hinnatõusu saad ära hoida, kui ostad piletid inkognito aknas – nii ei oma veebileht sinu eelmiste külastuste infot ja maksad piletite eest ka võimalikult odava hinna.

Tee kodune Check-in ja tõmba offline-piletid

Tee endale online check-in. Enamikes lennujaamades ei pea pileteid väljagi printima, vaid neid saab näidata otse telefonist. Nii säästad aega, paberit ja ka raha, sest osade lennufirmadega peab kohapeal check-ini tegemise eest lisaraha välja käima. Soovitav on piletid igaks juhuks telefoni alla laadida juhuks, kui sa millegi tõttu ei saa internetti.

Kuidas registreerida pagas kiiresti

Kui reisid registreeritud kohvriga, siis kaalu kodus oma kohver ära ja veendu, et see on vastavuses lennufirma nõuetega (need nõuded erinevad paljudel firmadel mõne kilo võrra), et vältida kohapeal lisatasu maksmist. Kui reisid peale käsipagasi ka suure kohvriga, siis seisa selle ära andmiseks business-class järjekorra kõrval olevas järjekorras – kui lennujaama töötajad on toredad, avatakse see kassa tihtipeale ka tavareisijatele.

3

Läbi turvakontroll sujuvalt

Kui lennujaama töötaja ei suuna sind ise kindlasse turvakontrolli järjekorda, on tavaliselt parem valida vasakpoolne saba – enamik inimesi on paremakäelised ja seetõttu liiguvad alateadlikult oma dominantse käe suunas, muutes niimoodi need järjekorrad pikemaks.

Paki grippkott vedelikega käsipagasis kõige peale, et saaksid selle turvakontrollis lihtsalt kotist välja tõsta. Paki oma kaamera ja arvuti niimoodi, et seda on mugav ja kiire kotist välja võtta. Nii on rõõmsamad töötajad kui ka teised turvakontrolli ootavad inimesed. Võta igaks juhuks kaasa mitu grippkotti, kuna need määrduvad ja lähevad kergelt katki.

Veega küll turvakontrollist läbi ei saa, aga kui sa ei taha teisel pool kontrolli über-kallist veepudelit osta, siis võta kaasa tühi veepudel ja täida see teisel pool kontrolli ära.

Mida teha, kui käsipagasit on liiga palju või kui registreeritud pagas ära kaob

Kui reisid nii käsi- kui registreeritud pagasiga, siis paki käsipagasisse asjad, mida sul oleks vaja, et saada hakkama päev ilma oma ära antud kohvrita. Aeg-ajalt lihtsalt läheb pagas kaduma ja selleks tasub valmis olla. Juhul, kui su pagas ära kaob, siis uuri välja oma õigused kompensatsioonile.

2

Kui võtad kogemata kaasa liiga palju pagasit (turvakontroll ei kontrolli, mitu kotti sa kaasa võtad, küll aga teeb seda lennufirma väravas), on tore nipp paluda endale tax-free poest kilekott (või osta midagi ja palu see kilekotti panna). Nii saad üleliigse koti sinna tõsta ja rahulikult lennukisse kõndida.

Lennujaama-Wifi: kuidas ajapiirangutest pääseda

Osad lennujaamad pakuvad vaid lühiajalist tasuta WiFit. Tavaliselt kestab see 30 minutit, mis pole piisav, et kirjutada sõpradele, käia Facebookis, Instagramis ja broneerida asju. Paljudes olukordades aitab ajalise piirangu vastu ootamatult lihtne nipp – keera telefoni või arvuti kella tagasi, see petab wifi-süsteemi ära ja sina saad kauem internetti nautida.

4

Paljudes lennujaamades on wifi ka parooli all, aga selle Google mapsi kaardi abil saab paljude lennujaamade wifiparoolid teada. Pikkadel lendudel või ka vahemaandumisega lendudel soovitan kaasa võtta kvaliteetsed mürasummutavad kõlarid (näiteks Bose omad), millega pole kuulda ei lennukis nutvat last ega lennujaama sebimist ja müra (samal ajal tuleb hoida silma peal teadaannetel näiteks värava muutumisest).

Pistikupesade jahtimine ja tehnika laadimine

Pistikupesa on paljudes lennujaamades tõeline defitsiit. Kui leiad ringi jalutades juba kasutuses oleva pistikupesa, siis on abiks näiteks kaasa võetud adapter, millega saab ühendada mitu stepslit – nii leiad endale ajaveetmiseks kaaslase ja saad oma tehnikat laadida. Piisava ringijalutamise peale ilmselt leiab vähemalt ühe kasutamata pistikupesa, küll aga asuvad need tavaliselt üpriski ootamatutes kohtades.

Mõistlikum on kaasa võtta akupank, siis ei pea telefoni laadimiseks isegi pistikupeasid otsima minema.

Mida teha, kui lend lükkub edasi

Tripadvisor on loonud rakenduse nimega GateGuru, mis sisaldab informatsiooni lennujaamade kohta, mille kohta inimesed kirutavad, kuidas nad on aega veetnud kui nende lend hilineb. Kuigi see rakendus on paljude Euroopa lennujaamade koha pealt üpriski napisõnaline, võib abiks olla siiski

Lisaks kõikidele tehnilistele vidinatele on mul tegelikult alati kaasas ka üks väike vanakooli sudokuvihik – aku ei saa tühjaks ja silmad ei väsi ära.


Autorist

Ann Vaida

Ann Vaida

ehk Piksel, "sest mulle väga pakub huvi just foto-illustreerimise ja muu sellisega seonduv digitehnoloogia", selgitab ta ise. "Ükskõik, mida sa leida tahad, selleks on kindlasti app olemas!" julgustab Piksel otsima ja leidma: "Oota, kohe googledan seda". "Micro-USB kaableid ei ole kunagi liiga palju!" soovitab ta ja ütleb, et hea telefonikaamera igapäevasteks ootamatuteks pildistamisteks on talle hädavajalik kaaslane. "Adobe Creative Cloud ilusate asjade tegemiseks; Wikipedia maailma tundmaõppimiseks ja ennast lugema unustamiseks," loetleb ta kasulikke diginippe. Piksli digiolevik algas esimeste arvutimängudega DOS-süsteemi ja diskettidega kuue aastaselt ja läks tõsisemaks 2000ndate keskpaigas esimese peegelkaamera ja Photoshopiga. "Tehnoloogia on elu lihtsamaks ja huvitavamaks tegemiseks väga hea, kui tead, mida, kuidas ja mis hetkel kasutada."

Autori teised artiklid

Kommentaarid