Mitmete uuringute sõnul toetab hariva sisuga ja mõõdukas meedia tarbimine laste arengut. Näiteks õpetlike lastesaadete vaatamist on seostatud laste sõnavara arendamisega, suurenenud uudishimu ja loovusega ning parema õppeedukuse, suurema ambitsioonikuse ja raamatuhuviga. Milline lastele suunatud telenurk pakub kõige mitmekülgsemat saatevalikut?

 

Laste päris oma TV-nurgake

 

Eesti populaarseima teleteenust pakkuva Telia Lastenurk on tõeline lapsevanema unistus ning laste paradiis, kust leidub lastesaateid ning multifilme erinevas vanuses lastele. Valik on tõeliselt mitmekülgne – nii Eesti kui ka välismaa populaarseimad lastesaated on kõik ühest kohast kättesaadavad ning seda nii eesti kui ka vene keeles. Vähemtähtis pole siinkohal ka see, et lisaks tänapäeva populaarsetele multikatele leidub valikust ka nn Eesti kullafondi lastesaateid nagu “Mõmmi aabits”, “Buratino” ja palju muud ehk ka lapsevanematel on hea üheskoos lapsega oma lapsepõlve meenutada. Samuti on saadaval suur hulk eestimaiseid täispikki multifilme.

 

Hoolikalt valitud sisu

Sirvides lastenurgas leiduvat, jääb silma, et Telia on sisu valikul olnud hoolas, jättes välja kõik vähegi vägivaldsuse poole küündivad saated. Kuna internetiavarustes leidub väga palju vägivalda, on Telia valik vastutustundlik ja just lapsevanemate seas äärmiselt tervitatav, sest võid alati kindel olla selles, mida laps vaatab. Loomulikult on Telia Lastenurgast kättesaadavad ka populaarseimad lastekanalid – KidZone TV ning Pingviniukas, kust jooksevad eestikeelsed multifilmid nagu “My Little Pony”, “Peppa Pig”, “Ever After High”, “Angry Birds” jpt.

 

Lihtne navigeerida

Rikkalikust saatevalikust veelgi olulisem on lastenurga puhul lihtne navigeerimine. Teisisõnu, juba 3–4-aastane laps on võimeline ära õppima, kuidas lastenurka sisse lülitada ning sealt endale meelepärane multikas valida. Nimelt kasutatakse saateloetelus pilte ning tegelaskujusid, mille järgi saab ka väikelaps, kes veel lugeda ei oska, leida üles enda lemmiku. See pakub lastevanematele võimaluse nädalavahetusel veidikenegi pikemaks hommikuuneks või ajaks, mil rahulikult köögis perele süüa valmistada. Lisaks arendab navigeerimine lastes iseseisvust. Kui lapsed aga kipuvad telerivaatamist kuritarvitama, saab hõlpsasti peale panna ligipääsukoodi, mida teavad ainult vanemad.

 

Lastemaailm Starmanis

 

Sarnaselt Teliaga on ka teleteenust pakkuval Starmanil oma Lastemaailm, mis koondab enda alla lastele suunatud telekanalid ning videolaenutuse. Videolaenutusest leiab nii uusimaid kui ka vanemaid lastefilme, multikaid ning erinevaid seriaale nii eesti kui ka vene keeles. Samuti on saadaval Eesti klassikud nagu “Vembu ja Tembu” ning “Mõmmi aabits”. Telekanalite valikust leiab nii Eestis populaarsed KidZone TV ja Pingviniukas kui ka veidi suurematele lastele mõeldud erinevad Disney telekanalid. Täpse kanalite valiku saab lapsevanem määrata vastavalt soetatud paketile.

Suurim erinevus Telia ja Starmani lastenurga vahel on navigeerimises. Kui Telial on kogu lastenurk koondunud ühe nupu alla, mida on lastel kerge üles leida, siis Starmanil sellist ühte nuppu ei ole, vaid ongi eraldi telekanalite valik ning videolaenutus. Teisisõnu ei pruugi väikelaps enda soovitut niivõrd lihtsalt üles leida ning lapsevanem või suurem õde-vend peab abistama.

 

Lastele suunatud sisu Viasatis

 

Kolmanda Eesti populaarsema teleteenust pakkuva Viasati valikus leiduvad vaid lastele suunatud telekanalid nagu KidZone TV, Nick Jr ning erinevad Disney kanalid. Eraldiseisvat lastenurka, kus oleks lisaks telekanalitele ka lasteseriaale ja -filme, Viasatil paraku ei ole.

 

Netflixil on rikkalik lastenurk

 

Üha jõudsamalt kipuvad turule ka välismaised internetipõhised saate- ja filmivaatamise võimalused. Üheks uustulnukaks on Netflix, mis kogub eestlaste seas aina rohkem populaarsust. Kuigi enamasti kasutavad kanalit täiskasvanud, kes seal erinevaid seriaale ning filme jahivad, on olemas ka Netflixi päris oma lastenurk. Netflixi lastenurga valik on samuti väga rikkalik – leidub nii populaarsemaid välismaiseid lastesaateid kui ka Dinsey täispikki multifilme. Kuna kogu sisu on ingliskeelne ehk puuduvad eesti keeles pealeloetud saated-filmid ning ka eestikeelseid subtiitreid ei saa panna, sobib Netflix pigem suurematele lastele, kes õpivad koolis juba inglise keelt ning seetõttu multikate ja filmide sisu mõistavad. Kui Telia ja Starmani puhul tulevad lastele mõeldud teenused nii-öelda ühest kohast, siis Netflixi puhul tuleks vaatamisõigused lisaks tavapärasele teleripaketile juurde osta.

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.

Kommentaarid