Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.
Allkias: Shutterstock.com

Tänapäeva kiires ja dünaamilises maailmas on meist jääv esmamulje muutumas üha olulisemaks, sest kõik me saame iga päev lugematul arvul erinevaid signaale, mistõttu süvenemiseks palju aega ei ole. Olgu tegu potentsiaalse tööandja, võimaliku partneri või muu huvilisega, saadakse esmamulje inimesest tänapäeval tihti internetist guugeldades.

Profiilipilt loob esmamulje

 

Olgu tegu Facebooki, Twitteri, LinkedIni või mistahes muu sotsiaalvõrgustikuga – esimese asjana jääb seal uudistajatele silma profiilipilt. Inimesed suhtuvad oma profiilipiltidesse üpris erinevalt, osa paneb oma konto loomisel sinna ennast esindama suvalise pildi, millel tihtipeale ka hoopis asjassepuutumatu objekt või asi, mille side konto omanikuga on teada vaid omanikule endale. Reeglina jääb see pilt kasutajat esindama aegade lõpuni, kuna omanik ei pea ennast eriti edevaks inimeseks, vaid pigem tunneb uhkust oma vaimusügavuse ja -sisukuse üle. Teine grupp inimesi on aga emotsionaalsed ning vahetavad oma profiilipilte niipea, kui vana pilt ära tüütab või mõni uus pilt kuidagi väljendusrikkam ja huvitavam tundub. Hiljuti läbiviidud uuring väidab aga, et targem on oma profiilipiltide valik jätta hoopis kellegi teise hooleks. Eriti arvestades seda, kui palju nendest piltidest sõltub.

 

Lase profiilipilt valida teistel

 

New South Walesi ülikoolis läbiviidud uuring peaks tekitama põhjaliku ja olulise muutuse profiilipiltide valikul. Uuring näitas, et hoolimata sellest, kui armsad me profiilipildid meile endile ei tundu, tuleks nende valik usaldada võimalikult neutraalsete inimeste teha. Olgu siis tegu sotsiaalvõrgustiku, professionaalse võrgustiku või tutvumisteenistusega.

Uuringutest osavõtjatel paluti valida välja endast sobiv pilt ning hinnata seda erinevate parameetrite järgi, nagu näiteks meeldivus, usaldusväärsus, domineerimine, kompetents ja enesekindlus. Hiljem pidid osalejad sama tegema teiste uuringus osalevate võõraste inimeste piltidega. Uuringu tulemusena selgus, et võõrad hindasid teiste pilte oluliselt objektiivsemalt: see tähendab, et nad suutsid valida piltide seast välja atraktiivsemad ja mõjuvamad. Põhiliseks probleemiks on see, et me ise hindame oma pilte füüsilise atraktiivsuse järgi, jättes kahe silma vahele subtiilsemad, kuid tihtipeale olulisemad nüansid. Füüsiline atraktiivsus on kindlasti hea ja oluline näiteks tutvumissaitidele, kuid sobimatu näiteks professionaalsetes võrgustikes, kus hinnatakse hoopis teisi parameetreid kui seda, kui kuum tükk sa tegelikult oled.

 

Kokkuvõtteks

 

Nagu eelpool öeldud, viidi uuring läbi võhivõõraste inimeste vahel, mis tähendab, et tõenäoliselt ei saa sa piisavalt neutraalset tulemust oma sõpru ja tuttavaid kasutades. Seega, kui pildivalik on sinu jaoks piisavalt oluline (ja ausalt öeldes peaks olema), siis proovi kasutada oma usaldusväärseid tuttavaid, et need omakorda oma tuttavaid (kes sind ei tunne) kasutades aitaksid sul valida sobivamaid pilte. Hädakorral aitavad kindlasti ka sõbrad-tuttavad, kuid oluline on vastu panna kiusatusele valida oma profiilipilte ise. Mõistagi, vaid juhul, kui soovid oma profiilipildist võtta maksimumi. Kindel on igatahes see, et sinu profiilipilt võib osutuda märksa olulisemaks, kui sa ise seda arvad.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid