
Nutiseadmete müügi statistikat arvestades võime olla kindlad, et nii mõnigi detsembrikuus ostetud iPhone või iPad leidis oma tee kuuse alla kingikotti mõnda toredat tüdrukut või poissi rõõmustama. Kuigi nutiseade toob kasutajale kaasa ohtralt rõõmu, võib see lapsevanemale valmistada nii peavalu kui ka materiaalseid kulutusi. Digitark lapsevanem aga oskab erinevate turvaabinõudega nendest muredest hoiduda.
Füüsiline kaitse
Esimese asjana on soovitav telefon või tahvel varustada kvaliteetse ümbrisega, et kallis aparaat kasutushoos maha kukkudes viga ei saaks. Lisaks võib ka seadme ekraani varustada kaitsekile või -klaasiga. Kokkuvõttes hoiab seade niimoodi paremini oma järelväärtust, kui peaks tekkima soov see hiljem maha müüa, et uuema versiooni jaoks raha saada.
Apple ID ja ekraaniluku parool
Kuna nii iPhone kui ka iPad on mõlemad seotud Apple ID-ga ehk Apple’i kasutuskontoga, siis on soovitav selle loomiseks vajalik meiliaadress ja parool kuhugi jäädvustada, et need ei ununeks või kaotsi ei läheks. Üheks lihtsamaks võimaluseks on salvestada need mõnda pilveteenusesse või siis saata iseenda meiliaadressi peale. Samuti on soovitav hilisemate probleemide vältimiseks kuhugi salvestada ka seadme ekraaniluku parool.
Rakenduste piiramine
Nutiseadme sätete (Settings) põhialajaotuses (General) on omakorda alajaotus Piirangud (Restrictions), mille aktiveerimisel tuleb sisestada neljanumbriline parool. Peale seda saab seadmesse rakendusi lisada või neid sealt eemaldada ainult parooli sisestades. Sama kehtib ka igasuguste rakenduste lisade kohta. Lisaks saab sealt näiteks välja lülitada seadme kaamera ja veebibrauseri.
Sisu muutmise piiramine
Liikudes Piirangute alajaotuses allapoole, avaneb parooliomanikul võimalus piirata seadme näidatavat vastavalt sisule või kasutaja vanusele. Välja saab jätta näiteks pornograafilise sisuga filmid või siivutud helindid ja veebilehed.
Privaatsussätete muutmise piiramine
Sisupiirangutest allapoole jäävad privaatsussätete piiramise võimalused. Sinna alla kuulub eeskätt seadme asukohanäit, kuid fikseerida saab ka seadmes asuvaid kontakte, kalendreid ja isegi fotosid. Parooliomanik saab endale sobivaks määrata isegi helitugevuse. Põhiline aga, et sealtsamast fikseeritakse ka kasutajakonto, et laps või keegi teine seda muuta ei saaks.
Internetimahu piiramine
Ilmselt üheks tähtsamaks piiranguks on internetimaht, mille üle noortel kasutajatel tihti kontroll kaduma kipub. Piisab, kui leida Piirangute alt Mobile Data ning teha märge Dont Allow Changes. Nii ei raiska laps internetimahtu, vaid peab leppima wifi hüvedega.
Mõistagi ei pea piiranguid kasutama ainult lapse nutiseadmes. Ülaltoodud piiranguid kasutades võid anda ka oma isikliku telefoni lapse kätte kasutamiseks, muretsemata selle pärast, et telefoni tagastamisega võib kaasneda ebameeldivaid üllatusi. Oluline on mitte unustada Piirangute parooli!
Kommentaarid