Tööle saab paremini keskenduda siis, kui segajaid ei ole. FocusWriter laseb luua kirjatööks meelepärase disainiga desktopi, kus ei ole näha ühtegi alarmi, hüpikteadet ega inforiba. Alliaks: FocusWrite

Keskendumist nõudvate tegevuste puhul (näiteks arvutiga töötades) on tihtipeale probleemiks see, et sealsamas arvutis või lähedalasuvates nutiseadmetes nõuavad erinevad teenused ja rakendused oma tähelepanu. Nii võib mõttelõng üsna kergesti sassi minna. Vaatame järgnevalt mõningaid lahendusi, mis aitavad keskendumist säilitada.

Käsitöö segajate miinimumini viimiseks

Tähelepanu hakkiv teavitus järjekordse e-kirja saabumisest. Allikas: Raimo MatvereKui tegevus nõuab tähelepanu koondamist, siis kõik asjad, mis piiksuvad, hüppavad lahti ja muul moel segavad, tuleks “vaigistada”. See tähendab, et lülita oma meiliprogrammis välja funktsioon, mis iga uue e-kirja saabudes kuvab ekraanile väikse hüpik-teate, et saabus uusi kiri (saatja ja pealkirjaga). Samuti tasub kinni panna Fleep, Skype ja muud sarnased teenused, mis teavitusi heli või akna näol saadavad.

Isiklikust kogemusest soovitan sulgeda internetibrauseris kõikvõimalikud sotsiaalvõrgustikud. Esiteks on siis kiusatust vähem, teiseks – ka seal tekib heli, kui keegi alustab sinuga vestlust. Veel parem on heli üldse vaikseks keerata – siis ükski teavitusheli kindlasti ei sega.

Piirangud nutiseadmes

Telefoniga, mis on tihtilugu pidevalt internetiga ühendatud, tulevad samad teavitused mis arvutissegi. Lihtsalt seal on kindlasti veel mõni rakendus lisaks, mis nõuab tähelepanu helide ja teavitusakende näol.

Tasub kasutada lihtsaid lahendusi: hääl maha, vajadusel ka vibreerimine, et tähelepanu saaks kontsentreeruda vaid kõige olulisemale.

Kui elukorraldus võimaldab, saad piirata ka sissetulevaid kõnesid – näiteks määrata ajavahemiku, mil sulle tehtavad kõned endast märku ei anna või lubada vaid kõned olulistelt telefoninumbritelt. See on tegelikult tõhus viis vaikuse ja keskendumise säilitamiseks.

Rakendused, lahendused segajate piiramiseks

Üks peamisi segajaid meie igapäevases tööelus kipub olema sotsiaalmeedia, eriti Facebook ja Youtube. Õnneks on tänaseks juba välja töötatud rida lahendusi, mis kasutust “julmalt” piiravad, et sa saaksid oma tööasjadele keskenduda. Olen ise kasutanud või proovinud mõnda lahendust, mis tõepoolest on abiks.

Minutes Please

See on eriti lihtne veebilahendus. Tegemist on veebilehega, kus saad sisestada veebiaadressi, mille külastuse soovid ajaliselt piirata. Näiteks lepid endaga kokku, et oled Facebookis 5 minutit. Aja täitumisel sulgeb rakendus veebilehe automaatselt.

Minutes Please on lihtne lahendus meeldetuse määramiseks, et aeg näiteks sotsmeedias surfamiseks on läbi. Allikas: Minutes Please koduleht
Minutes Please on lihtne lahendus meeldetuletuse määramiseks, et aeg näiteks sotsmeedias surfamiseks on läbi. Allikas: Minutes Please’i koduleht

Tõsisematel juhtudel see lahendus muidugi väga hästi ei aita, sest kohe saad lisada täiendavat aega ja sotsmeedias surfamist jätkata. Meeldetuletajana, et aeg on tagasi pöörduda töötegemise juurde, toimib see aga hästi.

Windowsile: Outsmarter, Cold Turkey

Outsmarter on üks terviklikumaid lahendusi selleks, et enda sotsmeedia kasutust piirata ning blokeerida veebilehti, mida töötegemise ajal (või üldse) külastama ei peaks. Nii Outsmarter kui ka ColdTurkey lasevad piirata ligipääsu näiteks online– mängudele või muudele ahvatlustele, mis tegelikult on tõelised ajaröövlid. Niisama lihtsalt ühe-kahe klikiga seatud reeglitest mööda hiilida ei saa.

Macile: SelfControl

Juba rakenduse ikoonist on aru saada, et tegemist ei ole mingi leebe lahendusega. SelfControl takistab konkreetselt ligipääsu lehtedele, mis sind segada võiks. Ja niisama lihtsalt seda “kinni keerata” ei ole võimalik.

Kasutamine iseenesest on ülimalt lihtne – vali domeenid, mida soovid piirata (saad lisada ka meiliserveri), määra aeg, kui pikalt soovid vaikust ja rahu ning hakka pihta. Pealuu pilt tuleneb sellest, et niisama seda kõike välja lülitada ei ole võimalik – ka arvuti taaskäivitus ei aita piirangut katkestada. Pead ootama, kuni aeg tõesti otsas on.

SelfControl on karmikoeline veebilehtede piiraja Mac'i kasutajatele. Allikas: SelfControl koduleht
SelfControl on karmikoeline veebilehtede piiraja Mac’i kasutajatele. Allikas: SelfControl koduleht

FocusWriter

See on eriti hea lahendus neile, kel on tarvis keskenduda mingi teksti loomisele. Nimelt võimaldab see rakendus luua endale häirijate-vaba kirjutamiskeskkond. Saad ise luua meelepärase disainiga keskkonna, mida kirjatöö tegemiseks kasutada (näiteks valida kirjastiili, tausta kujunduse jne). Ja siis lihtsalt kirjutada – ükski teavitus, inforiba (sidebar) vms sulle nähtav ei ole.

FocusWriter laseb sul disainiga ekraanivaate, mille abil saad kõige paremini tööle keskenduda. Häirivaid asju näha ei ole. Allikas: FocusWriter koduleht
FocusWriter laseb sul disainiga ekraanivaate abil hästi tööle keskenduda. Häirivaid asju näha ei ole. Allikas: FocusWriteri koduleht

Lahendus võimaldab seada päevaseid eesmärke ning töötada ka mitme dokumendiga korraga. FocusWriter on tõesti olnud mõnel minu Digitarga postituse kirjutamisel abiks.

StayFocusd 

Chrome’i veebibrauseri laiendus, mis võimaldab lihtsasti mõne veebilehe kasutust teatud perioodiks piirata. Eriti hea funktsioon on aga “The Nuclear Option”, millega saad teatud perioodiks piirata kõigi veebilehtede kasutuse. Tõsi, kuna see lahendus on brauseri-põhine, siis saab kergesti tegeleda enesepettusega ning jätkata kasutamist teiste brauseritega. Kui aga iseloom on piisavalt tugev, siis see lahendus võiks aidata küll veebis surfamist mittevajavate ülesannete täitmiseks.

Veebibrauserite laiendused on efektiivne lahendus teatud veebilehtede kasutamise piiramiseks. StayFocusd laseb Chrome'i kasutamisel teatud lehed või kogu brauseri kasutuse kiirelt ära piirata. Allikas: StayFocusd
Veebibrauserite laiendused on tõhus lahendus osa veebilehtede kasutamise piiramiseks. StayFocusd laseb Chrome’i kasutamisel teatud lehed või kogu brauseri kasutuse kiirelt ära piirata. Allikas: StayFocusd

Leechblock on sarnane lahendus Firefoxiga.

Veel rakendusi ja kasulikku kirjandust

Üks hea disaini ning rikkaliku funktsionaalsusega lahendus on Freedom, mille kogu võlub avaneb siiski vaid tasulise versiooni soetamisel. Freedom takistab segavate veebilehtede ja rakenduste tööd ning on seadmete-ülene, et sa süsteemi ja iseend nii lihtsasti petta ei saaks.

Freedom on üks mitmekesisemaid tasulisi tarkvarasid oma keskendumise toetamiseks ja veebikasutuse piiramiseks. Allikas: Freedom rakendus
Freedom on üks mitmekesisemaid tasulisi tarkvarasid oma keskendumise toetamiseks ja veebikasutuse piiramiseks. Allikas: Freedomi rakendus

Sarnane lahendus on Anti-Social, mis samuti väga lihtsasti piiranguid maha võtta ei võimalda ning pakub laia funktsionaalsuste valikut.

Loe veel soovitusi, kuidas ajakastust arvutis tõhusamaks muuta:

Milliseid rakendusi sina kasutad ja efektiivseks pead? Jaga oma kogemusi kommentaarides!

ehk Võrgustuja, Digitarga looja ja toimetaja usub ja teab, et digitehnoloogiad aitavad meie igapäevatoiminguid lihtsamaks muuta, samas aitab digitehnoloogia täita aeg-ajalt tekkivaid ajalisi (ja mõnikord ka vaimseid) tühimikke meelelahutusliku või asjaliku sisuga. «Digitehnoloogia abil vahendatud kommunikatsioon ei asenda õnneks kunagi päris silmast-silma suhtlust inimestega, kes on olulised,» rõhutab ta. E-posti peab Võrgustuja meeletu tööalase ja ka eraelulise suhtluse kiirendajaks ja hõlbustajaks, et kõik ikka tehtud saaks. «Nutitelefon annab aga vabaduse liikuda ja olla samas olulistel hetkedel kättesaadav,» sõnab ta ja lisab, et eriti oluline on nutifon kriisisituatsioonide või kitsaskohtade operatiivsel lahendamisel. «Ma isegi ei julge ette kujutada seda ajakulu, mis mul oleks ametialases suhtluses, kui peaksin kõiki allkirju kuskil teenindustes andmas käima või paberpostiga saatma,» kiidab ta digiallkirjastamist. «Tean, et veel kümmekond aastat tagasi oli see reeglina nii, kuid see on üks kõige suuremaid mugavusi, mida ühe riigi kodanikule on võimalik anda.» Oma digitarklust jagab ta lihtsalt põhjusel: et inimestel oleks kõigist vidinatest, mida nad endaga kaasas kannavad või kodus hoiavad, ka praktilist kasu ja et see nende elukvaliteeti parandaks.

Kommentaarid