Kuus soovitust noortele, kuidas end sotsiaalmeedias hoida

#küberkius #nõuanded #sotsiaalmeedia #suhtlemine
2 min lugemine

Praegusel keerulisel ajal, mil paljud meist veedavad üha enam aega sotsiaalmeedias, on veelgi olulisem teada, kuidas end nendes kanalites suheldes hoida.

 

Ringi liigub meeletus koguses kõikvõimalikku informatsiooni ning paljud inimesed on muutunud hiljutiste sündmuste tõttu emotsionaalsemaks.

Jagame Sinuga kuut praktilist soovitust, kuidas kasutada sotsiaalmeediat nii, et ise mitte liiga saada. Soovitused on koostatud Tartu Ülikooli meediauurija Maria Murumaa-Mengeli ja Lastekaitse Liidu abiga.

  • Palun ära ole teistega suheldes kõrk ega läbivalt sarkastiline.
  • Kui näed, et midagi on valesti, siis julge seda öelda. Kui Sa näed internetis käitumist, mis võib kellelegi haiget teha, siis ütle otse, et see pole okei.
  • Ära lase netitrollil end kaasa haarata! Kuidas tunda ära trolli? Trollitüüpe on mitmeid, aga tihti on tal äsja loodud konto, imelik nimi ja profiilipilt. Ta kirjutab tigedaid kommentaare, sageli vaid ühe teemaga seoses ning kasutab ära inimeste tugevaid tundeid, et külvata segadust ja saada tähelepanu.
  • Salvesta võimalikult palju tõendusmaterjali kommentaaridest, sõnumitest ja postitustest, mis on teinud Sulle või Sinu lähedasele liiga. Nii saad vajalikul hetkel tõestada, et selline olukord tõesti aset leidis. Sageli kipuvad trollid ja kiusajad enda kommentaare kustutama justkui poleks midagi juhtunud.
  • Kõige olulisem on see, et Sa ei jääks oma murega üksi. Kui vajad tuge, räägi lähedase inimesega, keda saad usaldada. Vajaduse korral võta ühendust Lasteabiga (116111) või külasta veebilehekülge www.lasteabi.ee. Palju lisainfot leiad www.suurimjulgus.ee ning suureks toeks saavad olla ka veebipolitseinikud.
  • Kui muremõtted kuhjuvad üle pea, on oluline, et jagaksid neid usaldusväärse inimesega. Sinule on toeks ka koolipsühholoog, kelle poole võid julgelt pöörduda. Palju väärt soovitusi oma vaimse tervise hoidmiseks leiad veebileheküljelt www.peaasi.ee.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.