Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Kust leida häid õpetusi igaks elujuhtumiks? Täiendatud


Ei ole mingi saladus, et Internet on otsatult tarkusi täis. Aga veel rohkem on seal mitte nii tarka juttu ja soovitusi. Täna keskendungi just sellele targale Interneti osale, mis võiks aidata lahendada nii mõnegi argimure küsimuse.

Samal teemal on Digitark ka enne kirjutanud: Kuidas leida tuhandeid tasuta nõuandeid ja juhendeid?

Kuidas.ee
Kuidas.eeEesti suurim õpetuste portaal sisaldab endas ligikaudu 450 õpetavat artiklit kõige laiematel teemadel. Mõistagi on levinuim õpetuste teema arvutialane, kuid leidub nõuandeid ka näiteks äri, reisimise ja lemmikloomade teemadel.

Kõik artiklite pealkirjad algavad alati sõnaga kuidas. Kuidas midagi teha, kuidas midagi teada saada. Artiklid on lahutatud sammudeks ning eraldi jaotus leidub ka õpetuse raskusastmele. Vastavalt siis kas raske, kerge või midagi selle vahepealset.

Keerukamate õpetuste korral on toredaks lisaks ka informatiivne väli “vajalikud asjad”. Näiteks on vaja internetiühendust, et kontrollida, millise operaatori võrku kuulub mõni mobiilinumber. Võimaluse korral on lisatud ka illustratsioone.

Kasutajate keskkond
KasutajaKuidas.ee portaal on ju tore küll, ent kes on need targad, kes õpetusi lisavad? Ikka needsamad tavalised inimesed, nagu sina ja mina. Kindlasti on ka sinul mõni selline nipp või nõuanne, mida tasuks teistega jagada.

Nõuannete jagamiseks tuleks ennast kuidas.ee keskkonda registreerida. See on mõistagi tasuta ning mitte just kõige keerulisem tegevus. Kui oskad kirjutada loetaval teemal ja hästi, saad punkte. Viimaste abil jaotatakse registreeritud kasutajad erinevatele tasemetele.

Olles ennast juba kord registreerinud, on võimalik teiste kasutajate käest küsida mõnd konkreetset õpetust. Näiteks hetkeseisuga on kõige enam nõutud õpetus puude vanade oksade eemaldamise kohta. Kel vastavad teadmised ja võimalus, võiks ju seda teistegagi jagada.

http://www.kuidas.ee/

Välismaised
howstuffworks.com
howstuffworks.comHowstuffworks ehk kuidas asjad töötavad ei ole päris õpetuste portaal. Küll aga on tegemist väga hea lehega, saamaks aru erinevate asjade tööpõhimõtete kohta. Näiteks kuidas töötab auto veojõukontroll või kuidas töötab arvuti operatsioonisüsteem?

Kõigile sellistele küsimustele on vastatud ülimalt selgelt ja lihtsalt. Eraldi on olemas ka videosektsioon. Howstuffworks portaal katab väga suurel hulgal teemasid, alates kodusest majapidamisest ja lõpetades teaduslike seletustega. Artiklite lugemise teeb huvitavaks ka juhusliku artikli valimise võimalus.

Kes neid artikleid kirjutavad? Põhimõtteliselt võivad sinna kirjutaga kõik inimesed, kes on howstuffworks meeskonna poolt heaks kiidetud. Ehk teisisõnu, palutakse saata oma CV ja mõni töönäidis. Ja loota, et sinuga võetakse ühendust. Valituks pääsevad vaid tõesti head autorid.

http://www.howstuffworks.com/

PCWorld.com
PCWorld.comSedapuhku võtan luubi alla rohkem digikeskkonda sobituva portaali. Ilmselt ei vaja PCWorld veebiajakiri pikemat tutvustust, ent leidub seal üks väga huvitav sektsioon – videoõpetused. Ning videod on üles pandud oma ala tegijate poolt. 

Videoid jagub sellel leheküljel tunduvalt rohkem kui ainult õpetuste ehk how to valdkonnas. Ent viimaseidki on sedavõrd palju, et õpetused on jagatud kategooriatesse. Alustades mängudest ning lõpetades arvuti protsessoritega (tõsi, seal on vaid üks, ent väga vajalik video).

Link PCWorld’i how-to videote sektsiooni

Muidugi mõista leidub samas portaalis ka väga palju õpetusi artiklite kujul, mida ka Digitark on kajastanud. PCWorld’i näol on tegemist tasuta leheküljega, mis ei nõua registreerimist. Paraku pole võimalik antud portaali niisama lihtsalt ise kirjutada.

http://www.pcworld.com/
Link otse how-to artiklite juurde

Veel mõned soovitused
Ülalmainitud portaalid ei ole kindlasti ainsaks võimaluseks õpetussõnu otsida. Julgelt võib soovitada näiteks Google otsingut (vähemalt inglise keeles peaks vastuse leidma) ning miks mitte ka YouTube’i videokeskkonda külastada. See on hämmastav, kui palju kasulikke õpetusi võib sealt leida.

Toredat avastamist!

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid