Hea rakenduste valik nutitelefonis aitab reisi mõnusamaks muuta. Foto: Scanpix

Peaaegu kõigeks siin maailmas on tehtud telefonirakendus. Kuid kahjuks pole telefonis nende kõigi jaoks ruumi, osa on arendatud kehvasti ja mõni näeb lihtsalt kole välja. Tõmban küll iga reisi alguses ja ka keskel endale hunniku rakendusi, kuid edasi jäävad need tavaliselt telefoni seisma, kuniks teen nn telefoni suurpuhastust, mille käigus kõik tundmatud või kasutuseta äpid ära kustutan, fotode ja allalaaditud failide kausta tühjendan. Kui ma aga peaksin valima, mis on need rakendused, mis jäävad mu telefoni iga uue reisiseikluse ajaks ja mida ma kindlasti ära ei kustutaks, siis neid on kümme.

Google maps üldiseks kaardilugemiseks

Ilmselge esimene selles nimekirjas on loomulikult Google Maps. Google on katnud oma üpris täpse kaardiga peaaegu kogu maailma, see näitab ära ka lähedalolevaid kohvikuid, teatreid, vaatamisväärsusi ja aitab sind bussi- või metrooreisidel ja paneb paika kõige mõistlikumad marsruudid. Google Mapsis saab sihtkohti nüüdsest ka alla laadida, niimoodi ei ole vaja kogu aeg data roaming‘u pärast muretseda. Tegemist on väga hea üldise info jagaja ja kohaliku transpordielu tutvustajaga.

Tripadvisor vaatamisväärsuste leidmiseks

Kuhu minna, mida teha, keda näha? TripAdvisor on täis väga häid soovitusi turistidele. See tähendab, et rakendus leiab hästi ning näitab vaatamisväärsusi, mis on populaarsed, kohalikumaid asju on aga selle abil raskem leida, kuna TripAdvisori algoritmid rivistavad asju nii antud hinnangu kui ka populaarsuse järgi. Eriti hea on TripAdvisor näiteks ekskursioonide valimiseks – tihtipeale on suuremates linnades konkurents tuuride pakkujate seas üsna suur ja kõige odavam valik ei pruugi olla hea valik. TripAdvisori hinnangud tuuride kvaliteedile peavad üldiselt vett.

 

Tõlketeenused, kaardirakendused, ööbimiste broneering - kõik võib olla äppis paari kliki kaugusel. Foto: scanpix
Tõlketeenused, kaardirakendused, ööbimiste broneering, kõik võib olla äpis paari kliki kaugusel. Foto: Scanpix

Like a local kohaliku elu avastamiseks

Kui sul on vaja aga leida kohalikumaid kohti kui see, mis Google Maps pakub, aitab sind Like a Local Guide rakendus. Like a Localis sisestavad kohti vaid kohalikud ise, nii veendutakse selles, et paigad, mis rakenduses märgitud, on tegelikult ka kohalikud ja mitte turistidele suunatud või lausa turistilõksud. Like a Localiga olen leidnud üles garaažide vahel asuvaid ilma siltideta baare, kus juhuslikult tehakse linna parimaid kokteile – igatahes on see rakendus hipsteri must-have! Tegemist on ka eestlaste rakendusega, mis lisab patriotismipunkte. Eesti lähedal olevad riigid on päris hästi kaetud, seega, kui tahad minna kohalike baaride-pubide tuurile Riias, on see rakendus väga mõistlik.

Airbnb’ga mõnus ööbimiskoht

Airbnb rakendus on väga lihtne viis, leidmaks majutust kiirelt ja enamasti odavamalt kui hotellides. Airbnb võlu on see, et seal pakutakse igasuguseid majutuse variante – madratsist kellegi elutoas kuni luksuslike privaatsete villadeni välja. Paljud väljarenditavad korterid asuvad ka kesklinnas ning oma köögiga ööbimiskoha rentimine on hea ka rahakotile. Kasutan Airbnb’d tavaliselt siis, kui reisin väikese seltskonna sõpradega.

Uberiga sularahavabalt taksosse

Nii Uber kui ka Airbnb on küll mitmes riigis võimuga pahuksisse läinud, kuid see rakendus on reisil olles vähemasti alguses enne linna tundma õppimist madala riskiga taksoteenus. Kui reisiriigis on Uberi tellimise võimalus, siis Uberi hind jääb tavalise taksoga samale tasemele või isegi madalamale. Uber sõidab punktist A punkti B GPSi abil, kõigele lisaks sularahavabalt. Ehk siis selle rakenduse kasutamisega kaob ära enamik viise tundmatut taksoreisijat tüssata.

XE Currency aitab valuutat arvutada

Olen enamiku oma elust erinevates rahavahetusputkades tüssamist ära hoidnud sellega, et arvutan samal ajal telefoni kalkulaatoriga rahasummat, mida vahetuse tulemusel saama peaksin. Enamasti on töötanud, aga vahel ikka läheb midagi nihusti. XE Currency rakendust on hea kasutada eurotsoonist väljas, et teada saada valuuta hetkeseisu, kontrollida, kui palju vahetusraha peaksid saama.

Duolingo ja/või Google translate teevad vestlused arusaadavaks

Panin need kaks rakendust ühe punkti alla, kuna need on üpris sarnase eesmärgiga. Tihtipeale saab reisides hakkama inglise keelega, kuid pea igal reisil tekib vähemalt korra olukord, kus üksteisest arusaamine on keeruline ja seetõttu tellid sa restoranis ühe limonaadi asemel hoopis kolm limonaadi – üks igast maitsest! See juhtus minuga, kui üritasin restoranis gruusia keeles tellida.

Duolingo aitab enne reisi õppida teatud viisakusväljendeid, mida on lihtsalt tore kasutada. Google Translate’i olen aga välja võtnud mitmes olukorras niimoodi, et kohalik kirjutab sinna oma kodukeeles teksti ja mina ingliskeelse vastu. Saab täitsa suheldud!

Packpoint aitab meeles pidada, et kõik oluline saaks kaasa pakitud. Foto: scanpix
Packpoint aitab meeles pidada, et kõik oluline saaks kaasa pakitud. Foto: Scanpix

PackPoint, et midagi koju ei ununeks

Asjade pakkimisega läheb alati kiireks. Ja alati jääb see üks akulaadija maha. On ka reise, millele saab minna, võttes kaasa vaid püha kolmainsuse telefon, rahakott, ID-kaart, aga neid juhtub pigem harva. Kui reis on pikk ja kaasa tuleb võtta erinevale ilmale vastavaid asju, siis tuleb hoolega läbi mõelda, mis täpselt kotti panna. PackPoint on hea abiline, mis tuletab meelde ka tavaliselt meelest ununevaid asju – päiksekreemidest akulaadijate või pistiku-üleminekuteni välja.

Sammulugeja tervisesportlasele

Kui sa nagunii jälgid oma igapäevast sammude arvu, siis reisi ajal on see väga lõbus – enamasti ületab reisi ajal tehtud sammude arv mitmekordselt tavalist igapäevast kõndimist. Enamikul sammulugejatel saab sisse lülitada ka GPSi, mille abil saab hiljem vaadata käidud marsruute. Sammulugeja on lihtsalt tore. Päris paljudel telefonidel on sammulugemise funktsionaalsus sisse ehitatud.

Hea kaamera-rakendus, et ilu jäädvustada

Nagu ikka, on tore reisidel pilte teha, selleks tasub leida aga hea kaamera-rakendus. Hea telefonikaamera on loomulikult kõige algus, aga kaasa aitab ka mõnus kaamerarakendus. Ise kasutan VSCO Cami, mis on tasuline.

Hea on ka näiteks tasuta Open Camera rakendus, millel on võimalus väga paljusid tehnilisi näitajaid ise muuta. Loe lähemalt kompaktsest reisifotograafiast.

ehk Piksel, "sest mulle väga pakub huvi just foto-illustreerimise ja muu sellisega seonduv digitehnoloogia", selgitab ta ise. "Ükskõik, mida sa leida tahad, selleks on kindlasti app olemas!" julgustab Piksel otsima ja leidma: "Oota, kohe googledan seda". "Micro-USB kaableid ei ole kunagi liiga palju!" soovitab ta ja ütleb, et hea telefonikaamera igapäevasteks ootamatuteks pildistamisteks on talle hädavajalik kaaslane. "Adobe Creative Cloud ilusate asjade tegemiseks; Wikipedia maailma tundmaõppimiseks ja ennast lugema unustamiseks," loetleb ta kasulikke diginippe. Piksli digiolevik algas esimeste arvutimängudega DOS-süsteemi ja diskettidega kuue aastaselt ja läks tõsisemaks 2000ndate keskpaigas esimese peegelkaamera ja Photoshopiga. "Tehnoloogia on elu lihtsamaks ja huvitavamaks tegemiseks väga hea, kui tead, mida, kuidas ja mis hetkel kasutada."

Kommentaarid