Rakenduste kasutamise võimalus on üks nutitelefonile ülemineku eeliseid. Pilt: Digitark rakendused

Eelmisel korral kirjutasin sellest, kuidas kontakte nuputelefonist nutitelefoni üle tuua ja kuidas nutiseadet kasutama hakata. Nüüd, kui helistamine, sõnumite saatmine ning ekraaniluku kasutamine on selged, saame edasi minna ning teha lähemalt tutvust just nende omadustega, mis nutitelefoni nutikaks teevad. Et alustada päris algusest, peab rääkima internetist ja selle kasutamisest. Internet nutiseadmes on just see, mis annab võimaluse luua ühenduse välismaailmaga ning hakata kasutama äppe.

Võrguga või võrguta?

Ühel hetkel, kui oskad telefoni menüüs juba kerge vaevaga navigeerida ja põhifunktsioone kasutada, võid tunda, et on paras aeg nutitelefoni lähemalt tundma õppida. Tuleb otsustada, kas lubada nutitelefonis internetikasutus või mitte. Internet annab nutitelefonile mitmed lisavõimalused ja on vajalik rakenduste, e-posti, piltide jagamise ning internetipõhiste asukohateenuste kasutamiseks.

Nutitelefoni saad võrku ühendada wifi ja/või mobiilse andmeside abil. Tänapäeval on valida mitme lahenduse vahel, kus mobiilsideoperaatorid pakuvad mõistliku hinna ning piisavalt suure andmemahuga mobiilipakette. Nii saad kasutada nutitelefoni kõiki võimalusi mugavalt just kõige sobivamal ajal.

Androidi telefonidel saad mobiilse andmeside sisse/välja lülitada nii:

Menüü > Seaded > Andmesidekasutus > Mobiilandmeside > sees või väljas

Andmeside sisse- ja väljalülitamine Androidis. Pilt: ekraanipilt Android telefonist
Andmeside sisse- ja väljalülitamine Androidis. Pilt: ekraanipilt Androidi telefonist

iPhone´i telefonil:

Menüü > Settings > Mobile Data > sees või väljas

Andmesideühenduse sisse-välja lülitamine Apple'i telefonis. Pilt: ekraanipilt Apple'i telefonist
Andmesideühenduse sisse-välja lülitamine Apple’i telefonis. Pilt: ekraanipilt Apple’i telefonist

“Data Roaming” nupp paar valikut allpool laseb valida, kas nutitelefon tohib internetti kasutada väljaspool koduvõrku ehk välismaal.

Data roaming ehk mobiilse interneti kasutamine välismaal. Pilt: ekraanipilt Apple telefonist
Data roaming ehk mobiilse interneti kasutamine välismaal. Pilt: ekraanipilt Apple´i telefonist

Vali sobiv internetipakett või kasuta wifit

Kindlasti soovitan enne mobiilse interneti sisselülitamist mobiilsideoperaatori käest küsida, kuidas on tasustatud mobiilse interneti kasutamine! Enamasti on soodsam tellida internetiteenus paketi juurde või valida uueks paketiks juba kindla mobiilse interneti mahuga pakett. Kui aktiveerid telefonist mobiilse andmeside, on tegemist tasulise teenusega.

Kui soovid nutitelefoniga internetti kasutada ainult wifi-võrgus olles, pead lihtsalt jälgima, et mobiilne andmeside oleks telefonis välja lülitatud. Seda kontrolli peaks tegema uuesti peale suuremaid süsteemiuuendusi. Kasuta ainult neid wifi-võrke, mis on usaldusväärsed ja parooliga kaitstud. Enamik avalikke paroolita wifi-võrke ei ole kahjuks turvalised, sest neis liikuvaid andmeid on võimalik kõrvalistel osapooltel jälgida.

Mobiilsed operatsioonisüsteemid

Operatsioonisüsteem on alustarkvara, mida nutiseade oma igapäevatööks vajab. Praegu on levinumad Google Androidi, Apple iOS-i ja Windowsi operatsioonisüsteemid. Mobiilsest operatsioonisüsteemist sõltub palju. Kogu nutitelefoni menüü ülesehitus, töökindlus ja kasutusmugavus, lisaks veel keelte ja sobivate rakenduste valik on otseselt seotud sinu nutiseadme operatsioonisüsteemiga.

Mis kasu on rakendustest ehk äppidest?

Rakendused ehk äpid on programmid, mis lihtsustavad nutitelefoniga mõne toimetuse tegemist või annavad nutiseadmele juurde lisavõimalusi. Näiteks ilmarakenduse abil nagu Yr.no saad mõne hetkega hea ülevaate ilmast erinevates maailma punktides. Pangarakendused lihtsustavad pangatoimingute tegemist. Saad teha ülekandeid ning lihtsa vaevaga vaadata konto jääki.

On palju meelelahutuslikke rakendusi nagu Youtube, mis laseb videosid vaadata, ja Facebook, mis on mõeldud sõprade ja tuttavate toimetustel silma peal hoidmiseks. Lisaks leidub äppe, mis on mõeldud internetipõhiseks vestlemiseks ja sõnumite saatmiseks (Skype, Facebook Messenger, Viber). Lisanduvad erinevad mängud. Valik on kirju.

Rakendusi on kahte tüüpi: tasulised ning tasuta. Juhul kui tegemist on tasulise rakendusega, saad selle rakenduste poest alla laadida ilma rahata. Tasulise rakenduse puhul on rakenduse kirjelduse juurde kirja pandud äpi maksumus. Mõlemal juhul on tarvis vastava rakenduste poe kasutajakontot, millega saad rakenduste poest äppe alla laadida.

Pilt erineva hinnaga rakendused. Pilt: Apple Store
Erineva hinnaga rakendused. Pilt: Apple Store

Rakenduste poed

Kõige turvalisem koht nutitelefoni rakenduste paigaldamiseks on rakenduste pood. Sealt leiad äppe jagatuna eri kategooriate vahel. Osa vahvaid rakendusi on eraldi esile tõstetud ning välja on toodud kõige populaarsemad rakendused.

Androidi seadmete kasutajatele pakub Google Play suurt äppide valikut. Lisaks rakendustele saad osta raamatuid, muusikat ja vaadata filme.

Google Play pood. Pilt: Google Play
Google Play pood. Pilt: Google Play

IPhone´i kasutajad võivad kasutada Apple App Store´i rakenduste poodi, kust saavad alla laadida suures valikus vahvaid ja kasulikke rakendusi. 

Apple App Store. Pilt: Apple
Apple App Store. Pilt: Apple

Erinevaid rakendusi alla laadides tuleks olla ettevaatlik ning eelistada neid äppe, mille on tootnud usaldusväärne tegija. Mitmete korralike ja usaldusväärsete rakenduste seas võib olla ka mõningaid, mis on tehtud pigem selleks, et saada ligipääsu nutitelefonis olevatele kontaktidele ja piltidele. Seega tasub alati kontrollida enne rakenduse paigaldamist, kes on selle tootnud ning milline on teiste kasutajate tagasiside.

Enne rakenduse allalaadimist saad tutvuta sellele antud hinnete ning tagasisidega.

Pilt rakenduse kirjeldus. Pilt: Google Play
Rakenduse kirjeldus. Pilt: Google Play

Kasutajakonto rakenduste poodide kasutamiseks

Kui oled varem e-posti kasutanud, siis on võimalik, et uue kasutajakonto loomine ei ole rakenduste poe kasutama hakkamiseks vajalik. Google Play poodi pääsed oma Google´i kontoga. Kui kasutad Gmaili, siis on sul juba kõik vajalik olemas. Pääsed ligi oma Gmaili e-posti ning parooliga. Kui sul veel Gmaili kontot ei ole, siis saad selle teha oma nutitelefonist või Google´i lehel.

Google kasutajakonto loomine. Pilt: Google
Google´i kasutajakonto loomine. Pilt: Google

Apple App Store’i kasutamiseks tuleb luua Apple’i konto. Kõige lihtsam on seda teha iPhone´i telefonist või iPadi tahvelarvutist. Avades App Store’i rakenduse ning alustades mõne tasuta rakenduse allalaadimist, pakutakse automaatselt võimalust luua uus kasutajakonto. Sama saad teha ka Apple´i lehel.

Sarnaselt Google´i ja Apple´i seadmetega on ka Microsoftil olemas oma rakenduste pood. Selle kasutamiseks vajad Microsofti kontot. Ülejäänud kasutusloogika on sarnane.

Rakenduste uuendused

Pärast erinevate rakenduste allalaadimist hakkavad uued rakendused end peagi meelde tuletama. Aeg-ajalt väljastavad rakenduste tegijad uuendusi ja nutitelefon hakkab selle kohta kuvama teavitusi. Uuendusi võib julgelt teha, aga neid ei ole mõtet teha keset kiiret päeva. Kõige muretum on seadme ja rakenduste uuendusi teha siis, kui telefoni aku on piisavalt täis ja saadaval hea kiire wifi-ühendus. Loomulikult võib teha uuendusi, kasutades mobiilset internetti. Siis lihtsalt peab arvestama tõsiasjaga, et uuendused võivad olla suure andmemahuga ja tarbida märkimisväärse osa su mobiilse interneti igakuisest kasutusmahust.

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid