Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

tv3.jpgÜks lugejaküsimus – kuidas Eesti telekanaleid arvutiga vaadata saab – sundis kirjutajat veidi IT-poodides ringi vaatama ning otsima korralikku lahendust, kuidas sülearvutit või lauaarvutit teleri ekraanina ära kasutada.

Kuigi netipoodides on palju USB ja PCI Express tüüpi TV kaarte, on nendega seotud üks väike probleem – nimelt Eesti eesrindlik üleminek digitelevisioonile. Kui enamus Euroopa riike kasutavad siiamaale üle õhu leviva digiTV edastamiseks MPEG2 vormingut, siis Eesti astus edasi kaks sammu korraga – kõik Eesti telekanalid on kättesaadavad digitaalselt õhu kaudu, aga vaid MPEG4 vormingus.

Õigeid seadmeid ja tarkvara keeruline leida
Täpselt samast on lähtunud tootjad ning nende seadmed koos kaasasoleva tarkvaraga on mõeldud MPEG2 formaadi vastuvõtuks. Loomulikult on võimalik kasutada teiste tarkvaratootjate lahendusi, aga meie eesmärgiks oli leida üks korralikult toimiv seade, mida on suutelised seadistama ning kasutama arvuti tavakasutajad. Teistest tarkvara tootjatest on üks parimaid ProgDVB, mis suudab nähtavaks teha enamus MPEG2 toega TV-kaarte, kuid kahjuks on see programm tasuline.

Terrateci kompaktne TV-vastuvõtja
terratecpilt2.jpgTerratec Cinergy USB XXS HD on ülikompaktne USB-mälupulga kujuline TV-vastuvõtja. Komplektis on kaasas lisaks vastuvõtjale miniatuurne magnetjalaga antenn, ülemineku adapter tavalisele antenni kaablile, pult ning 25 cm pikkune USB pordi pikenduskaabel.

Komplektis olev väike antenn eelistab asukohta akna lähedal, veelgi parem asukoht on tema jaoks akna tagune aknaplekk, mis töötab TV signaali vastuvõtul antenni vastukaaluna. Seega soovitan kasutada 5 m USB-kaabli pikendust, et leida antennile parem asukoht.
Programm on ülevaatlik ja ikooniti arusaadav.

terratec.JPG
 
Kui signaal olemas, näeb 7 Eesti telekanalit
Kuigi kanalite otsingust puudub Estonia, pole hullu midagi, sest saab valida otsingu kõikide sageduste järgi või kõikide regioonide järgi. Tulemus on sama – kui signaali tugevus on normaalne, siis leiab seade üles kõik Eesti 7 telekanalit ning boonusena ka Melody Zen HD kanali.

Kui aga signaal jääb nõrgaks, siis viimast ei pruugi igal pool näha – heli jookseb küll läbi, aga pildi ettekuvamiseks jääb tundlikkusest puudu. Telemastidest kaugemal on soovitav kasutada korraliku detsimeeterlaineala katuseantenni – aga alati peab Levira kodulehelt järgi uurima, millise polarisatsiooni lähimas telemastis kasutatakse – horisontaalset või vertikaalset, vastavalt tuleb asetada ka väline antenn. Kui telepilt ees, saab vaadata ka jooksva telekanali parameetreid.

parameetrid.JPG
 
Ülevaade kanalite pildikvaliteedist
Kui võrrelda erinevate telekanalite bitrate`i, saab ettekujutuse ka sellest, milline kanal parema kvaliteediga saateid edastab.
KANAL                      KESKMINE BITRATE 
ETV                          3,5 Mb/s  
ETV2 –                      tekstiTV aeg  1,2 Mb/s
Kalev Sport               3,4 Mb/s
Kanal 11                   2,0 Mb/s
melodyzen.jpgKanal 2                     2,0 Mb/s
TV3                          2,5 Mb/s
TV6                          3,4 Mb/s
Melody Zen HD          6,5 Mb/s

Nagu tabelist näha, on FullHD kanalilt nähtav telepilt 2 korda suurema bitivooga, kui teised – SD formaadis – pilti edastavad telekanalid.

Telepilti saab ka salvestada
Terratec oskab lisaks telepildi vastuvõtmisele ja mahamängimisele, seda ka salvestada. Salvestuse vorminguks soovitan valida TS (transport steam), kuna selline vorming koormab arvuti ressurssi kõige vähem, salvestades kogu saabuva info voo otse kõvakettale.

Valides mingi muu vormingu – kas MPG, AVI või WMV, peab arvuti saabuva pildi konverteerima vastavasse vormingusse, raisates mõttetult arvuti protsessori ja mälu ressursse.

etv.jpgSalvestama on võimalik panna hetkel ekraanilt jooksvat saadet, aga samuti on võimalik määrata Schedule funktsiooni abil sobiv telekanal, saade ning aeg, sest kõik programmid edastavad EPG infot. Sõltuvalt telekanalist, on salvestatava info maht 1 minut 20 kuni 25 MB.

Nõuded arvutile Terrateci seadme kasutamiseks
Minimaalne – 2,0 GHz Intel või AMD protsessor, mälu 512 MB, Windows XP või Vista, vaba kettaruumi 300 MB tarkvara installeerimiseks; soovituslik Dual Core Intel või AMD protsessor, mälu 1 GB Windows XP/ 2 GB Windows Vista, graafikakaart HDTV toega.

Plussid
– Väike
– Saab hakkama oma tarkvaraga
– EPG info sünkroonis
– Uuendused allalaetavad seadistuste osas.

Miinused
– Liiga lühike USB pikenduskaabel komplektis
– Miinimum parameetritega arvutiga PIP funktsiooni kasutamine

Sisseehitatud TV-vastuvõtjaga arvutid – HP Pavillion dv5 / dv7
Lisaks tavapärase multimeedia mahamängimisele leidub üha rohkem mudeleid, mis võimaldavad digiTV vastuvõttu otse arvuti ekraanile. Otsa tegi lahti HP, kelle uued Pavilion mudelid sisaldavad integreeritud DVB-T tuunerit.

dv7.pngKui siiamaale oli võimalik digikanaleid arvutist vaadata vaid juurde ostetud USB-pulga või PCI Express kujulise TV kaardi abil, siis nüüd pole muud kui ühendada kaasasolev portatiivne antenn arvutiga ja võib nautida suurel ekraanil selget telepilti. Lisaks on kaasas pult, mille abil on võimalik juhtida kõikvõimalikke meediafailide vaatamist-kuulamist sülearvutis.

DVB-T tuuner on MPEG-4 ja HD-pildi toega ning sobilik Levira poolt pakutavate telekanalite vaatamiseks. Telepildi näitamine on jäetud QuickTime Player programmi hooleks.

Kuidas telepildi vaatamiseks meediamängijat seadistada?
Enne TV programmide vaatamist, tuleb QuickTime Player ära häälestada.

1. Vali Start -> All Programs
2. Leia QuickTime Player -> kliki peale
3. Vali QuickTime aknast teleri ikoon
4. Riigi valik – kuigi nimekirjas on olemas Eesti, tuleb valida Norway. Valides Estonia, leiab tuuner üles vaid Melody Zen telekanali, teisi Eesti telekanaleid kahjuks ta üles ei leia.

5. Edasi TV Signal – Digital Antenna DVB-T ( õnneks muid valikuid ei olegi)
6. Vajuta Auto Scan for TV
7. Ekraanile ilmub HD-kanalite aktiveerimise programmike, mis eeldab internetiühendust.
8. Vali Activate Now

tv1.jpg9. Kui tuuner on otsingu lõpetanud – ekraanil on 100% – vajuta nupule Complite ning lõpetamiseks vajuta Finish.
Kahjuks ei näita programm leitud kanalite arvu. Juhul, kui esimesel otsingul kanaleid ei leitud, too portatiivne antenn aknale lähemale või kasuta maja katusel olevat detsimeeterantenni.

Kuidas leitud telekanaleid mängida?
Pärast kanalite otsimise lõpetamist avaneb QuickTime teleprogrammi aken ning aknas jookseb üks leitud telekanalitest.

1) Kanalite vahetuseks saab kasutada ekraani allservas olevaid nuppe nool üles – nool alla.
2) Teleteksti lugemiseks on ekraanil nupp T. Üks vajutus teletekst, kaks vajutust teletekst koos pildiga, kolm vajutust – ekraanil vaid telepilt.

tv2.jpg3) Digitaalne televisioon edastab ka saatekavasid – niinimetaud EPG. See tuleb kasutamiseks konfigureerida.
– Vajuta ekraani ülaservas olevale lillekujulisele Info/More settings nupule -> vali EPG Configuration.
– Avaneb uus aken, vali EPG service from TV signal. Vajuta Next, Next.
– QuickTime TV ekraani vasakus servas on Source aken.
– Vali HP Digital TV Tuner –> Program Guide -> List By Channel.
Vali soovitud telekanal ning näed valitud telekanali saatekava. Klikkides mingil saatel, on võimalik seda automaatselt panna salvestama arvuti kõvakettale.
NB!  Valides List by Genre – hetkel ei ole võimalik saatekavadega tutvuda

Plussid
– Kõik koos – ehk sisseehitatud
– Hea kvaliteediga pilt heas levialas

Miinused
– Liiga väike antenn kehvas levialas
– Nimekirjast puudub Eesti ikka veel

ehk Digilemb teab omast elust, et mehed jäävad ikka lasteks, aga ajapikku muutuvad nende «mänguasjad» targemaks ja kallimaks. «Ja et olla päris sooneutraalne, siis olen tähele pannud, et sellised muutused on omased ka naistele,» selgitab ta ja tutvustab õhinaga oma «mänguasju», milleks on nutifon, peegelkaamera ja Mobiil-ID. Kauges digimaailma alguses, kus Juku PC oli kõva sõna ning dial-up ühenduste igapäevase kasutamiseni oli veel kümmekond aastat minna, nägi Digilemb juba digitulevikku. «Olen pea kogu elu tegelenud õpetamisega-koolitamisega ning seetõttu on välja kujunenud üks lihtne moto – puust ja punaseks,» muigab ta. «Muutvad tehnoloogiad, tulevad üha uuemad ja uuemad ning veelgi targemad seadmed, kuid kasutaja on tihti jäetud vaid suurte arvude ning tugeva turunduse meelevalda,» peab ta oluliseks kaitsta digitarklust jagades just nõrgemaid tehnotormlemises. «Koos digimaailma arenguga peame harima ka kasutajat targemaks, et neist muutustest täie raha eest rõõmu tunda.»

Kommentaarid