mac-id5.jpgMaci vähemlevinud operatsioonisüsteem annab praegu veel vähe võimalusi ID-kaardi kasutamiseks. Paremad eelised ja võimalused selleks on populaarsel Windows’il. Vaatame selles postituses, mida õnnestub teha ID-kaardiga Mac’is.

Ametlikult saab teha järgmisi toiminguid:
1) kasutada e-teenuseid Safari ja Firefoxi vahendusel (valimised, e-pangad, portaali DigiDoc kasutamine jne),
2) signeerida ja krüpteerida e-kirju Thunderbirdis ja Mail.app abil.

Siinkohal on paslik mainida, et Sertifitseerimiskeskus ei soovita kasutada e-postiklienti krüpteerimiseks, seepärast jätame praegu käsitlemata info krüpteerimisseadistuse kohta.

Kuidas paigaldada tarkvara?
1. Ava veebilehitseja ning mine aadressile: http://installer.id.ee 
2. Vajuta „Jätka“ ning järgmisest aknast vali oma operatsiooniversioonile vastav installatsioonipakett.
3. Allalaadimise lõppedes võib tulla küsimus, kas soovid jätkata allalaadimist. Soovitan valida „Continue“.

mac-id.JPG 

4. Algab installatsiooniprotsess. Seal peab nõustuma mõnede tingimustega ning määrama paigalduse sihtkoha.
5. Sellega on teie arvuti ID-kaardi jaoks valmis.

Nüüd saad kasutada e-teenuseid nagu e-valimised, e-pangandus, portaal DigiDoc jne. Digiallkirja andmine dokumentidele on teostatav ainult veebi vahendusel, DigiDoc-programmi pole Mac’ile veel tehtud.

Kuidas toimub e-kirjade allkirjastamine?
Thunderbird
Tasub meelde jätta, et Thunderbirdis ja Mail.app programmides toimub signeerimine PIN1-koodiga.

Seoses allkirjastamisega on Sertifitseerimiskeskus öelnud: „Kuna e-posti rakendustega signeerimisel ei kontrollita allkirja kehtivust Sertifitseerimiskeskuse serverist, ei ole sel viisil signeeritud e-kiri õiguslikult siduv.“ –

Sertifitseerimiskeskuse kehtivustunnistust ei saa
sertkeskus.jpgTehniliselt on kõik korrektne – rakendusega saab anda allkirja võrguühendust omamata. Thunderbird’iga allkirjastatavad kirjad ei saa aga Sertifitseerimiskeskuse kehtivustunnistust, seega ei jää ka SK serverisse märget antud allkirjast.

Siinkohal söandan esitada tagasihoidliku vastuväite – nimelt saab vajadusel ise kontrollida sertifikaadi kehtivust. Sertifitseerimiskeskus on kirjeldanud kehtivuskinnitusteenust enda kodulehel: http://www.sk.ee/pages.php/0202040203

Lehel on viidatud ka tehnilisele kirjeldusele, mis sisaldab omakorda teemat „Tagasiulatuvad päringud“, mis ongi just vajalik sertifikaadi kehtivuse kontrollimiseks. Allkirjastamine teenib ka teist eesmärki – kinnitada allkirjastatud materjali terviklikkust. Teisisõnu, saame olla kindlad, et materjali pole peale allkirjastamist muudetud.

Digiallkirja andmine Thunderbirdis
mac-id3.jpg1. Sisesta ID-kaart lugejasse ja ava Thunderbird.
2. Ava Tööriistad menüü –> Kontode sätted.
3. Vasakust tulbast vali Turvalisus. Paremal avanevad turvalisusseaded.
„Digiallkirjastamine – Saadetavate  allkirjastamiseks kasutatakse järgmist sertifikaati:“
Sertifikaat TEIE NIMI (PIN1): Isikutuvastus

4. Vajuta „Sobib“.
Peale seda näed teadet:
„Peaksite määrama ka sertifikaadi, mida teised inimesed saavad kasutada sulle krüptitud kirju saates. Kas soovid kasutada sama sertifikaati, et krüptida ja lahti krüptida sulle saadetud kirju.“

5. Kui Sulle saabub krüpteeritud ja/või allkirjastatud e-kiri, saad kasutada sama sertifikaati, mis ID-kaardil. Vajuta „Jah“.
Nüüd on võimalik märkida kastike „Kirjad digiallkirjastatakse (vaikimisi) – kõik väljuvad kirjad allkirjastatakse.“ Seda ei ole mõistlik kasutada, otstarbekam on allkirjastada vastavalt vajadusele.

6. Kirja kirjutamisel vali „Turvalisus“ menüüst „Kiri digiallkirjastatakse“. Saatmisel küsitakse PIN1-koodi.

mac-id1.JPG 

Kirja vastuvõtmisel tekib allkirjastatud kirja puhul lisamärge (pildil ümbrik, mille peal küsimärk). Sellele vajutades avaneb info allkirjastaja sertifikaadi kohta.

mac-id2.JPG

Digiallkirja andmine Mail.app`ga
Mail.app on keerulisem ning kahjuks on selle seadistamine mõttetult keeruline, seetõttu soovitan võimalusel eelistada Thunderbird’i.

Mail.app’i seadistamiseks tuleb teha eeltööd:
mac_logo147.jpg1) logida www.eesti.ee lehele ja seadistada oma personaalne e-postiaadress saatma kasutuses olevale e-aadressile (näiteks andri [at] scaa.ee),
2) seadistada andri [at] scaa.ee Mail.app’is,
3) peale edukat seadistust muuta e-postiaadressi väli eesnimi.perenimi@eesti.ee’ks
4) sulgeda Mail.app,
5) sisestada ID-kaart ja käivitada Mail.app.

Pärast seadistamist on uut kirja alustades olemas allkirjastamiseks vajalik nupp.

Kindlasti arendatakse tarkvara edasi ja loodetavasti avanevad Õuna pooldajatele varsti mugavamad võimalused ID-kaardi kasutamiseks, seda eriti DigiDoci osas.

Digitarga keskkonda koondame nõuandeid, infot ja uudiseid ka laiast maailmast. Kasutame tuntud ja usaldusväärseid infoallikaid.

Kommentaarid