TikToki sotsiaalmeediaplatvorm kogub kiiresti populaarsust kogu maailmas, mis iseenesest pole põrmugi paha. Vaimukad, õpetlikud, kasulikud ja kasutud videod võimaldavad lihtsatel inimestel oma loovust kanaliseerida ja vahel jõuda ka globaalse menuni.

 

Paraku kaasnevad iga sotsiaalmeedia platvormiga ka oma varjuküljed. Võimalus teise inimese videoid kommenteerida võib tihti välja tuua ka inimese negatiivsemad küljed ning haruldane pole ka juba teistel sotsmeediaplatvormidel ja kommentaariumites levinud küberkiusamine.

Õnneks on TikToki loojad ka selle peale mõelnud ning kurikaelte mürgihambaid on seal üsna lihtne murda. Appi tuleb sätete alajaotus Privacy (Privaatsus), mis annab kommenteerijate haldamiseks üsna vabad käed. Algatuseks võib sättida nii, et sinu videoid näevad ainult sõbrad. Paraku selline säte pidurdab teed ülemaailmse kuulsuse poole. Seepärast tasub privaatsusrubriigis valida eelviimane rida, mis aitab kontrolli all hoida teiste kasutajate kommentaarid sinu videote kohta. Seal on kolm alajaotust.

Esimene ei näita sinu videote juures teiste kasutajate kommentaare enne, kui sina oled need heaks kiitnud. See ei kaota küll solvavaid-halvustavaid kommentaare, kuid ei lase teistel kasutajatel neid näha ja veel hullem, neid kordama hakata. Kui mõni kasutajatest aga oma kiusu ei jäta, siis saab ta lihtsalt ära blokeerida. Seda saab teha iga kasutaja avalehel paremas ülanurgas olevale kolmele punktile vajutades ja valides avanenud aknast rea ’Block’.

Teiseks on kommentaaride filtrite all alajaotus, mis filtreerib spämmi ja solvavaid kommentaare. See on TikTokil juba rakenduse paigaldades sisselülitatud ning kõige parem, kui see ka sisselülitatuks jääb.

Kolmandana on võimalus tõkestada kommentaaride avalikustamist märksõnade kaudu, mida küberkiusajad oma kommentaarides võivad kasutada. Aktiveerides selle filtri saab kasutaja valida, millised ebasobivaid sõnu sisaldavad kommentaarid sobivad avaldada ja millised peavad jääma peitu.

Privaatsusalajaotuse viimase rea alt saab näha blokeeritud kommentaare, et neid siis kas avalikuks muuta või minema visata.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid