Teeme reiside, matkade, igasuguste ürituste jms käigus teinekord üsna palju pilte. Pärast soovivad sõbrad, tuttavad, kolleegid, perekond ja kes kõik veel neid pilte näha. Mõnele sobib, kui nendega jagatakse tervet albumit. Albumitäit pilte ära vaadata võib olla aga üsna rammestav. Esialgne entusiasm raugeb mõne minutiga. Sellistel juhtudel tasub kogu fotoreportaažist valida välja mõned kirkamad pildid ning panna nende põhjal kokku fotokollaaž.

Kollaaži teevad nobedamad valmis igasugustes kujundusprogrammides. Võrguavarustes leidub aga ka erinevaid lihtsamaid vabavara programme, mis aitavad pilte omavahel kokku põimida, nii et tulemus ka kena jääks.

BeFunky võimaldab muuhulgas kollaažidena luua nii sünnipäevakaarte kui ka Facebooki päisepilte. Allikas: BeFunky
BeFunky võimaldab muuhulgas kollaažidena luua kaarte erinevateks tähtpäevadeks. Allikas: BeFunky

BeFunky kollaažide, sünnipäevakaartide, Facebooki päisepildi tegemiseks

BeFunky on väga selge, minimalistliku ülesehituse ja samas moodsate lahendustega lehekülg, kus pildid saab ühte liita sealsamas kodulehel ning midagi alla laadima ei pea. Piltidega tegelemiseks mõeldud nupud on loogilistes kohtades ning kohe, ilma et oleks programmis veel midagi teinud, tekib tunne, et kõik on lihtsamast lihtsam, midagi guugeldama ei pea hakkama ja pildid sujuvad paika tegemise käigus. Valida on kümnete erinevate pildipaigutuste vahel, kas ruudu, ristküliku, Rubiku-kuubiku kujuliselt vms.

Lisaks piltide kokkukleepimisele saad samas programmis teha toredaid isetehtud sünnipäevakaarte (vastavalt nupu Greeting Cards all), lisada selleks piltidele mingeid tüüpkujundeid või erinevaid mustreid, valmistada uue Facebooki päisepildi või luua pildikomplekti avaldamiseks Pinterestis. Seejuures on vaid ühekordse klikkimise kaugusel võimalus pildiruudustikku suurendada või väiksemaks muuta ning piltide nurki ümaramaks teha. Ja loomulikult saab piltidele kirjutada, mida soovid lisada. Selleks pakutakse seitset erinevat, hoogsa joonega presetti.

Collage.com lehel abiks šabloonid ja lai valik taustu

Pisut keerulisem, aga mitte ilmtingimata parem lehekülg on Collage.com, mis sisaldab küll lisavõimalusi kujundada piltidest endale sobiv kujundus kohvitassile või iPadi ümbrisele, teha pusle või koguni tekk, aga see kõik on juba raha eest. Collage.comi tugev pluss on küll see, et ta pakub välja ka kindlad šabloonid kõiksuguste kujude ja mustritega, millega oma pilte lõigata. Näitepildid lõikasin näiteks kokku suure puu kujuliseks. Vaevalt et sellega mingit suurt väärtust sündis, aga asja mõtte annab edasi. Collage’i üheks eeliseks on veel mõned päris huvitavad taustad, mida saab oma pildipõimingu taga kasutada, seda BeFunkys ei olnud.

Collage.com'i tugevuseks on lai valik šabloone ning taustu. Allikas: Collage.com
Collage.comi tugevuseks on lai valik šabloone ja taustu. Allikas: Collage.com

Pizap võimaldab lisada kollaaži kõige rohkem fotosid

Vabavarana kasutatavaid kollaažitöötluslehekülgi on veebis väga palju. Kui guugeldada, leiab need järjest üles. Üks märkimisväärne on veel Pizap, mis küsib kasutaja käest kohe alguses, enne kui ta üldse midagi teha jõuab, mille jaoks ta pilte töödelda üldse soovib – kas Facebooki või Twitteri päise jaoks, kas lihtsalt kujundada, valmistada kollaaž või tuunida lihtsalt mõnda arvutis olevat pilti.

Kuna selle postituse põhirõhk on kollaažidel, siis jään selle juurde. Pizapi võlu peitub selles, et ta laseb ühele pildile kokku panna päris palju fotosid. Kui tavaliselt on see maht kuni 12 või 16 fotot, siis Pizap laseb lisada kuni 25 fotot. Sellele lisandub muidugi igasuguseid võimalusi ja mustreid, kuidas fotosid kollaažil paigutada, kas need on nelinurksed, ringi-, südame-, tahuka- vms asja kujulised. Igasuguste töötlemisvõimaluste juurde on lisatud ka vana hea Paint, millega oma pildile midagi vähem või rohkem väärtuslikku lisada.

Pizap võimaldab paigutada ühele fotokollaažile kuni 25 pilti. Allikas: Pizap.com
Pizap võimaldab paigutada ühele fotokollaažile kuni 25 pilti. Allikas: Pizap.com

Nii et kui soovid teha oma fotodest kollaaži, on selleks olemas hulganisti priivõimalusi. Rääkisin siin vaid mõnest silmatorkavamast. Kindlasti tasub uurida veel ka teisi, kui ükski ülalmainituist ei vasta sinu ootustele.

Kirjutan enamasti raamatumaailmast, aga ka lihtsalt e-maailmas teabe talletamist või edastamist puudutavatel teemadel. Olgu selleks siis audio- või e-raamatud, lugerid või raamatusõprade suhtluskeskkonnad, veebiloengud või koduraamatukogu ülesehitamine jms.

Kommentaarid