Netiavarustes ringi kolades võib sattuda kaunitele time-lapse videotele, kus väga lühikese aja jooksul antakse edasi pikema aja jooksul toimunu. Nii saab näha, kuidas lilleõis avaneb, päike loojub, kook ahjus valmib või pilved kiirelt üle taeva liiguvad. Võimalusi on palju ja sellist sisu on põnev vaadata. Sarnaseid kiirendatud videoid saad ise oma nutitelefoniga kerge vaevaga teha. Kuidas ja mis äpiga? Sellest peagi, kõigepealt aga natuke lähemalt time-lapse-tehnikast ja olemusest.

Mis on Time-lapse?

Time-lapse video puhul on tegemist sellise tehnikaga, kus video on tehtud mingi kindla ajavahemiku järel pildistatud fotodest, mis on hiljem vastava arvutiprogrammi või mobiilirakenduse abil videoks kokku liidetud.

Kui tavaline videopilt antakse üldjuhul edasi kiirusega 24-30 kaadrit sekundis ja need kaadrid on filmitud reaalajas sama kiirusega, siis kogemegi nähtavat nii, nagu see filmiti. Time-lapse puhul on aeg fotode ehk kaadrite vahel pikem. Mida pikem on aeg tehtud fotode vahel, seda suurem on ajaline kiirendus, millega hiljem videot vaadates saame jäädvustatut edasi anda.

[customvideo url=”https://youtu.be/LjCzPp-MK48 )” width=”650″ height=”400″ align=”center”]

Kuidas Time-lapse video tegemiseks valmistuda?

  1. Lae telefoni aku täis. Time-lapse video tegemiseks peab telefon järjest tegema palju fotosid ja lihtsam on pildistada, kui telefoni ekraan on töös. Selleks on hea, kui ei pea tühjeneva aku pärast muretsema.
  2. Kontrolli enne salvestama hakkamist, et telefonis oleks piisavalt vaba mälu. Kui tundub, et salvestamise ruumi jääb väheks, siis võid ruumi juurde teha. Kui ei tea täpselt kuidas, siis on abiks Digitarga artikli lugemine sellest, mida teha, kui telefoni mälu täis saab.
  3. Hoia akupank käepärast. Kui soovid teha pikema kestvusega Time-lapse võtteid, siis on mõistlik kasutada akupanka. Nii saad pildistamise aega pikendada ning teha veelgi ägedamaid videoid.
  4. Vajad korralikku statiivi. Selleks, et videos ei oleks palju pildi hüplemist ning lõpptulemus jääks ilus, tuleks kasutada statiivi. Siis püsib vaataja tähelepanu just sellel, mida sina soovid edasi anda, mitte kividel ja kändudel, mis kogemata kaadrisse vajuvad, kui käsi nihkub või telefon aluselt ära vajub ☺
  5. Ära jäta oma hinnalist telefoni järelvalveta. Kui võtteperioodid venivad pikaks, siis ära unusta, et telefonil tuleks ikka silm peal hoida. Siis on välistatud, et sinu telefon mõnes võõras taskus rändama läheb. Lisaks elame ju riigis, kus loodus vahel lihtsalt mängib vingerpusse. Võib tunduda ilus ja selge ilm, kuid juba poole tunni pärast on uduvihm või lörts. Telefoni tuleks kaitsta liigse külma, niiskuse ja suvel ka kuumuse eest. Kui filmid statiiviga, siis veendu, et kinnitus oleks korralik ja statiivi jalad kindlal pinnal.
  6. Võta aega ja mõtle läbi, kui pikk võiks olla valmis video ning kui pika aja jooksul toimuvat soovid edasi anda. Siis on lihtsam soovitud tulemuseni jõuda. Toon ühe näite:

[customvideo url=”https://youtu.be/c186DAaCBA0″ width=”650″ height=”400″ align=”center”]

Kuidas arvutada, mitut pilti vajad?

Kui tead, et valmis video võiks olla 1 minuti pikkune ning sujuvaks vaatamiseks on videos igas sekundis 20 kaadrit, siis vajad kauni Time-lapse valmimiseks kokku:

1 minut on 60 sekundit > 1 sekund on 20 kaadrit > ehk 60 sekundit korda 20 fotot = 1200 pilti.

Kui soovid ühe minuti pikkuse valmis video jooksul edasi anda tegevust, mis toimub ühe tunni ehk 60. minuti jooksul, siis tuleks teha 1 foto iga 3 sekundi järel:

Vaja on 1200 pilti > aega on 60 minutit ehk 3600 sekundit > pilt tuleb teha iga 3600/1200= 3 sekundi tagant.

Nagu näha tuleks tavalise fotokaameraga teha päris suur töö, et selline video kokku panna. Õnneks on mobiilirakendusega video tegemine oluliselt mugavam.

Kuidas iPhone telefoniga Time-lapse videot teha?

Õnneks on see märksa kergem kui võiks arvata. Apple iPhone kasutajad saavad iOS 8 versioonist alates Time-lapse võimalust kasutada kohe telefoni enda kaamera rakendusega. Tuleb lihtsalt valida TIME-LAPSE režiim.

Kogu mõtlemise teeb nutikas telefoni kaamera äpp ise ning sõltumata olukorrast ja video salvestamise aja pikkusest, saad tulemuseks paraja pikkusega ladusa video, mida on vahva vaadata. Salvestamise ajal pausi kasutada ei saa. Juba valminud video mängimise kiirust kohe muuta ei saa. Selleks on vaja eraldi mõnd videotöötlusrakendust.

Time-lapse tegemiseks piisab vaid salvestamise nupu vajutamisest. iPhone telefoni tarkvara reguleerib dünaamiliselt salvestatavate fotode arvu, ehk mida pikema video sina teed, seda pikemaks jääb piltide tegemise vaheline aeg ning väheneb tehtud piltide arv. See kõik toimub taustal automaatselt. Nii võib alguses jääda isegi mulje, et filmid justkui tavalist videot. Vahe tuleb välja siis, kui filmitu mängima paned. Video, mida filmisid näiteks viis minutit, on esitatud palju kiiremini vaid mõnekümne sekundi jooksul.

Ekraanitõmmis iPhone kaamera Time-lapse rakendusest.
Ekraanitõmmis iPhone kaamera Time-lapse rakendusest.

Apple kaamera rakenduse lahendus sobib hästi neile, kes hindavad lihtsust ning kes ise salvestamise sätteid muuta ei soovi. Juhul kui plaanid Time-lapse videot teha muutuvates valgusoludes, saad lukustada fookuse ja valguse seaded. Selleks hoia enne video tegemist, ent peale teravustamist, oma näppu umbes kolm sekundit telefoni ekraanil kuni üles äärde ilmub AE/AF LOCK kiri.

Ekraanitõmmis iPhone kaamera Time-lapse rakendusest - AE/AF LOCK.
Ekraanitõmmis iPhone kaamera Time-lapse rakendusest – AE/AF LOCK.

IPhone enda kaamera rakendusega Time-lapse salvestamise ajal pausi kasutada ei saa. Kui soovid filmida erineva nurga alt, siis tuleb käimasolev video enne lõpetada, kui saad uuest kohast filmimist alustada. Võid teha mitu erinevat videot ning need hiljem arvutis või nutitelefonis soovi korral kokku liita. Juba valminud video esitamise kiirust kohe muuta ei saa. Selleks on vaja mõnda teist videotöötlemise rakendust.

Hyperlapse annab iPhone kasutajatele veelgi rohkem võimalusi

Hyperlapse äpp annab võimaluse teha Time-lapse videoid otse käest ja ka ise ringi liikudes. See on võimalik tänu sellele, et Hyperlapse kasutab erilist tarkvara, mis pehmendab suuremad värinad ja kõikumised. Võib tunduda, et see kõlab liiga hästi, et tõsi olla, kuid toimib päriselt ja on vahva kasutada.

Videost värinate eemaldamiseks kasutatakse kavalat nippi. Kaamera filmib tegelikult rohkem, kui ekraanilt näha on. Värinate eemaldamiseks kasutab see nutikas rakendus telefoni güroskoobilt saadud infot. Värina korral nihutab tarkvara automaatselt värina ajal tehtud kaadrit. Kuna kaadrite äärtes on alati natuke varuga salvestatud pildiinfot, saab seda edukalt nihutuse kompenseerimiseks kasutada.

Tõhusale värina eemaldamisele lisaks on valminud video esitamise kiirust võimalik lihtsalt muuta. Seda saad teha kohe otse Hyperlapse äpis peale Time-lapse’i valmimist. Võid ise valida video kiirendamise astmed 1-12-ni. Hiljem on lihtne valmis videot Facebookis ja Instagramis sõpradega jagada.

Hyperlapse äpp on iPhone ja iPadi jaoks tasuta allalaetav Apple rakenduste poest iTunes

Kuidas Android telefoniga Time-lapse videot teha?

Selleks, et Android telefoniga Time-lapse’i teha, vajad vaid viisaka kaameraga telefoni ja vastavat kaamerarakendust. Osadel telefonidel võib Time-lapse võimalus olla juba kaamerarakendusse sisse ehitatud. Sellised on näiteks Samsung Galaxy S7 Ja Samsung Galaxy S7 Edge, kus Time-lapse stiilis videoid saad teha telefoni enda kaamera äpiga „Liikuv stoppkaader“ režiimis. Sama võimalust pakub veel Huawei P9. Ava P9 kaamera, libista näpuga vasakult paremale ning vali „Ajaline kestus“.

Nii Samsungi kui Huawei kaamerarakendused on lihtsad kasutada. Kui kasutad mõnd teist Android telefoni või soovid lihtsalt rohkem võimalusi Time-lapse videote tegemiseks, vajad selleks eraldi rakendust. Neid on mitmeid ning paremad on mõistagi tasulised. Alustuseks võid proovida näiteks „Framelapse“ rakendust.

Framelapse – tasuta versioon proovimiseks, Pro tõsiseks mänguasjaks

Framelapse – Time Lapse Camera on proovimiseks päris hea Time-lapse rakendus, mis sobib Android nutiseadmetele. Äpi leiad siit. Kasutamine on mugav ja menüü nupud on loogilised. Tasuta versiooni miinuseks ongi see, et neid ilusaid nuppe menüüs muljuda pole suurt mõtet. Lisavõimalused on lukus. Salvestamise nupp töötab ja kiirendatud video tegemist saad proovida sellegipoolest.

Edasijõudnule on saadaval tasuline Framelapse Pro äpp, mis on reklaamivaba ning laseb kasutada „Sleep mode“ režiimi. See hoiab võtete ajaks ekraani välja lülitades telefoni akut ja laseb teha pika kestvusega Time-lapse videoid.

Ekraanitõmmis Framelapse rakendusest (foto: Google Play )
Ekraanitõmmis Framelapse rakendusest (foto: Google Play )

Pro versioonis on olemas parema resolutsiooniga video salvestamise võimalus ja veel mitmeid lisavõimalusi. Saad ise muuta video pikkust, kaadrite ajastust ja lukustada valge tasakaalu ning säri. Maksimum video jäädvustamise ajaks saab määrata tasulises versioonis isegi kuni kolm päeva. Lisavõimaluste eest tuleb välja käia 3.29 EUR.

Kaadrite intervalli määramine Framelapse appis. Foto: Framelapse
Kaadrite intervalli määramine Framelapse appis. Foto: Framelapse

Lapse It – PRO versioon annab palju valikuvõimalusi

Teiseks proovimist väärt Time-lapse äpiks on Lapse It. Selle rakenduse tasuta versioon on saadaval nii Androidile kui iOS seadmetele. Tasuta versiooniga saad teha tutvust Time-lapse videote tegemisega ning proovida pakutavaid võimalusi. Saad muuta kaadrite arvu ning ajaühikut (sekundite asemel minut või millisekund ). Saad ise määrata kas Time-lapse tegemine tuleb ise lõpetada või lõppeb see automaatselt teatud aja pärast.

Lisaks saad valida, kui hele on sinu nutitelefoni ekraan video salvestamise ajal. See on üks neid omadusi, mis lubab säästa telefoni akut pikemate võtete korral. Saad ka valida valmiva video kaadrite arvu sekundis, valgustundlikkuse, fookuse ja säri lukku. 

 

Lapse It - Time-lapse app pakub mitmeid seadistusvõimalusi. Foto: ekraanitõmmis
Lapse It – Time-lapse app pakub mitmeid seadistusvõimalusi. Foto: ekraanitõmmis

Selleks, et teha parema kvaliteediga videoid, tuleb taas kergendada rahakotti. Tasuline versioon on rakenduste poes leitav 2.99 EUR eest. See laseb valida parema resolutsiooni kui 480p. Maksimum resolutsiooniks saad siis valida 1080p.

Lapse It pakub mänguruumi ka kogenumale videotegijale. Foto: ekraanitõmmised äpist
Lapse It pakub mänguruumi ka kogenumale videotegijale. Foto: ekraanitõmmised äpist

Lapse It Professional pakub võimaluse kaunistada tehtud videot eriefektidega ja lisada taustamuusikat. Pro äpiga tehtud videod on Lapse IT vesimärgist priid. Värina eemaldust Hyperlapse äpi tasemel kahjuks ei ole, seepärast on soovitav Lapse It äpi kasutajatel kasutada statiivi või mõnd muud head kaamera hoidikut.

Kokkuvõtteks – hakake proovima, jagage kogemusi

Nüüd kui lühike tutvustus Time-lapse maailma on tehtud, ootan põnevusega meie lugejate tagasisidet. Kuid tead mõnd muud head Time-lapse võimalustega tasuta või mõistliku hinnaga rakendust, võid julgelt kommenteerides sellest märku anda.

Miks mitte jagada ka viiteid, kui oled mõne vahva kiirendatud video ise valmis teinud ja Youtube keskkonda üles laadinud. Olgu siis teemaks sulav lumi või pilvine taevas. Enne kevadist looduse tärkamist on mõned kuud aega veel harjutada ja kätt proovida ☺

Neile, kes soovivad Time-lapse videoid tegema hakata, kuid kel pole statiivi kuhu telefoni filmima panna, on oodata peagi uut jätkulugu. Seal vaatame üle võimalused, kuidas käepärastest vahenditest saab igaüks ise telefoni jaoks hoidja valmistada.

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid