Esmase ja kõige lihtsama digipiltide töötlemisega saab arvutis hakkama igaüks. Selleks on hea Windowsi kasutajatel võtta appi programm Office Picture Manager (Office 2003. aasta paketis), mis paljudel on määratud ka vaikimisi piltide vaatamise programmiks. Alljärgnevalt leiad selgitused, kuidas pilte Picture Manageriga avada ja mida selle programmi abil piltide juures parandada saab.

Kuidas avada pilti Picture Manageri abil?
Kui soovid töödelda vaid ühte pilti, tee valitud failil hiire parema klahviga klikk, vali Open with… ning edasi Office Picture Manager.
Kui sul on vaikimisi määratud piltide avamiseks mõni teine programm kui Picture Manager, toimi piltide töötlemiseks järgnevalt:
1. Ava Office Picture Manager, mille leiad Start menüüst -> Programs -> Microsoft Office -> Microsoft Office tööriistad (Tools).
2. Avanenud akna vasakus menüü Picture Shortcuts. Siit saad valida töötluseks pilte. Et lisada uusi pildifaile, klikka nuppu Add Picture Shortcuts.
3. Leia üles töötluseks vajalik kaust ja pildid. Kui pilte sisaldav kaust on leitud, vajuta Add. Kaustas olevad pildifailid avanevad peaaknas.
Kuidas valida töödeldavaid pilte?
picture-manager.jpgNüüd on sul ees Picture Manageri avaaken (vt pilti). Vasakpoolses menüüs saad valida erinevaid pildikausut. Keskel asub peaaken, kus kuvatakse kaustas asuvaid pilte. Akna kohal on kolm nupukest, mille abil saad valida vaadet – kõik pildid väikepiltidena, filmiriba või pildid ühekaupa.

Üksiku pildi töötlemiseks tee lihtsalt pilt hiireklikiga aktiivseks või tee topeltklõps, et pilt eraldi avada. Kui soovid mingit detaili töödelda kõigil kaustas olevatel piltidel, klikka esimesel pildid, hoia all Shift nuppu ning vali viimane pilt. Nii muutuvad aktiivseks ka kõik vahepealsed pildid ning muudatused, näiteks foto heleduse muutmine, tehakse kõigis piltides. Kui hoiad all CTRL klahvi, saad töötlemiseks valida eraldi üksikuid pilte, hoolimata nende järjestusest.

Parempoolne menüü on töötlemismenüü, kus asuvad kõik pilditöötluseks vajalikud käsud.

picture-manager-editii.jpgPiltide töötlemine Office Picture Manageri abil
Vali esmalt pilt või pildid, mida töödelda soovid. Jooniselt leiad töötlemiskäskude selgitused. Kõik käsud saad kinnitada OK nupule vajutamisega. Kui sa ei ole tulemusega rahul, vajuta Undo ja proovi uuesti. Ühtseid soovitusi on keeruline anda, sobiva tulemuse mõne detaili töötlemisel leiad proovimise teel. 

Piltide salvestamine
Enne piltide töötlemise esmakordset katsetamist on vägagi soovitav teha originaalpildist igaks juhuks varukoopia.
Kui soovid piltides tehtud muudatused salvestada, on selleks mitu võimalust:
1. Kui soovid salvestada kõiki pilte korraga, vali File -> Save All. Pea meeles, et salvestatakse üle originaalfail.
2. Üksiku pildi salvestamiseks tee aktiivseks soovitav pilt ning vali File -> Save.
3. Pildi teise asukohta salvestamiseks vali File -> Save As. Sellisel juhul säilib ka originaalpilt. Võid salvestada töödeldud pildi ka originaaliga samasse kataloogi, aga siis tuleb salvestada uue nime all.

picture-manager-export.jpgMugav võimalus kõikide piltide teise kohta salvestamiseks on kasutada käsku Export… Ava File -> Export… Parempoolses menüüs avaneb ekspordiabimees. Vaata lähemalt pildilt.

ehk Võrgustuja, Digitarga looja ja toimetaja usub ja teab, et digitehnoloogiad aitavad meie igapäevatoiminguid lihtsamaks muuta, samas aitab digitehnoloogia täita aeg-ajalt tekkivaid ajalisi (ja mõnikord ka vaimseid) tühimikke meelelahutusliku või asjaliku sisuga. «Digitehnoloogia abil vahendatud kommunikatsioon ei asenda õnneks kunagi päris silmast-silma suhtlust inimestega, kes on olulised,» rõhutab ta. E-posti peab Võrgustuja meeletu tööalase ja ka eraelulise suhtluse kiirendajaks ja hõlbustajaks, et kõik ikka tehtud saaks. «Nutitelefon annab aga vabaduse liikuda ja olla samas olulistel hetkedel kättesaadav,» sõnab ta ja lisab, et eriti oluline on nutifon kriisisituatsioonide või kitsaskohtade operatiivsel lahendamisel. «Ma isegi ei julge ette kujutada seda ajakulu, mis mul oleks ametialases suhtluses, kui peaksin kõiki allkirju kuskil teenindustes andmas käima või paberpostiga saatma,» kiidab ta digiallkirjastamist. «Tean, et veel kümmekond aastat tagasi oli see reeglina nii, kuid see on üks kõige suuremaid mugavusi, mida ühe riigi kodanikule on võimalik anda.» Oma digitarklust jagab ta lihtsalt põhjusel: et inimestel oleks kõigist vidinatest, mida nad endaga kaasas kannavad või kodus hoiavad, ka praktilist kasu ja et see nende elukvaliteeti parandaks.

Kommentaarid