Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Enamik meist, kes aeg-ajalt arvutiga töötavad, on ühel hetkel näinud vaeva Wordis või Paintis jooniste ja skeemide meisterdamisega, et oma ideid või plaane endale ja teistele illustreerida. See võib olla aga paras vaev – põhivajadused katab ära, kuid uhkemate jooniste jaoks jääb nendest tööriistadest väheks. Soovitan alternatiivina proovida veebirakendust Draw.io, mis kenade ja sisukate jooniste tegemise lihtsaks muudab.

Ehkki Draw.io on originaalis mõeldud tarkvaraarendajate abiliseks skeemdiagrammide joonistamisel, pakub see rakendus ohtralt kasutusvõimalusi ka kodusele arvutikasutajale. Kõige muu hulgas saad teha protsessi- ja skeemjooniseid, planeerida ruume ja luua ka keerukamaid diagramme.

Võlu ja võimalused peituvad mallides

Draw.io suureks plussiks on suure hulga mallide olemasolu. Näiteks ruumide joonistamise jaoks on tarkvaras loodud hulk üldtuntud tingmärke, mis tuleb lihtsalt hiirega paika vedada. Seejärel on väga lihtne kohale asetatud joonistust õigesse suunda keerata, värvida, teiste joonistustega joondada ja – näiteks skeemdiagrammide puhul – ka teiste joonistustega ühendada.

Ruumi planeeringu joonis, tehtud draw.io tarkvaraga. Allikas: Mehis Tuisk, draw.io tarkvara abil.
Ruumi planeeringu joonis, tehtud draw.io tarkvaraga. Allikas: Mehis Tuisk, draw.io tarkvara abil.

Samamoodi saab igasse vajalikku kohta lisada teksti – tee sobivas kohas hiirega topeltklõps ja sisesta tekst. Nii on võimalik näiteks elutoa plaanist tekitada interaktiivne memo, lisades vajalikesse kohtadesse olulised märkmed, mis hiljem “to-do” nimekirjale visuaalse mõõtme annavad.

Kuidas leida mallid?

Nimekiri mallidest asub vasakus paneelis. Sinna kuvatavad kaustad leiad vajutades viitele „More shapes“ (menüü alumises otsas).

Erakordselt mugav kasutajaliides

Viimase viie aasta jooksul olen skeem- ja protsessijooniste tegemiseks kasutanud väga erinevaid tarkvarasid. Draw.io on mugavaim veebirakendus, millega seni olen kokku puutunud.

Kõikvõimalikud vajalikud liigutused on arendajate poolt juba üles leitud ja kasutajale võimalikult lihtsaks tehtud, nii et töö sujub justkui võluvitsaga.

Elemendid joonduvad automaatselt, kujundite asendamine toimib ilma tõrgeteta ja kõikidest liigutustest annab tarkvara ekraanil aegsasti märku, et ükski toiming ei oleks üllatus. Lisaks toimivad ka enamlevinud kiirklahvide kombinatsioonid ootuspäraselt – üllatavalt on see digimaailmas veel küllaltki tavapäratu nähtus.

Lihtsa skeemjoonise näidis Digitarga artikli sündimisest. Allikas: Mehis Tuisk, draw.io tarkvara abil.
Lihtsa skeemjoonise näidis Digitarga artikli sündimisest. Allikas: Mehis Tuisk, draw.io tarkvara abil.

Draw.io plussina toon välja ka selle, et erinevate vormingute lisamine joonistele on mugav ja intuitiivselt tuttav kõigile, kes kunagi mõnd kontoritarkvara on kasutanud.

Kasutatav koos Google Drive’iga

Draw.io on hästi integreeritud Google’i teenustega. Saad tarkvara kasutada Google’i kasutajatunnusega ja salvestada kõik tehtud joonised Google Drive’i. Ühtlasi tähendab see, et sarnaselt teiste Google’iga seotud rakendusega, saad jooniseid lihtsasti jagada, mitmes arvutis korraga toimetada ja kindel olla, et asjad jäävad alles ka siis, kui elekter kaob või internet hetkeks levialast puhkusele sõidab.

Erinevalt paljudest sarnastest tasuta veebirakendustest, ei tüüta Draw.io oma kasutajaid reklaamidega ega eelda, et registreeriksid endale eraldiseisva konto. Kasutamiseks tuleb lihtsalt minna Draw.io rakenduse kodulehele.

Võimaluste paljusus on ka suurimaks miinuseks

Tarkvara suurimaks ja aastase kasutamise järel ka ainsaks silma jäänud miinuseks võib aga nimetada sedasama eelnimetatud plussi – võimaluste paljusust.

Ehkki valikute tegemine on tehniliselt lihtne, on nende arv kohati suurem, kui mõistlik oleks. Eriti mallide valimisel. Tuhandete kujundite hulgas on palju vajalikke, aga samas ka ülearuseid valikuid. Kui päris täpselt ei tea, mida parasjagu vajad, võid otsingutesse pikaks ajaks kinni jääda.

Kokkuvõtteks võib siiski öelda, et kasutusmugavus ja tarvilike mallide valik teevad draw.io’st väga tõhusa abilise jooniste ja diagrammide tegemiseks.

Vaata õppevideot, kuidas õppida nelja minutiga esimesi diagramme tegema!

ehk Digikala eeldab, et digitaalsed vidinad peavad tõstma elukvaliteeti ja aitama iga päev midagi paremini ning kiiremini teha. Olgu vidinatest abi kodus, tööl või treeningradadel. 12 aastasena hakkas ta sõprade juures arvutimänge mängima ja selle käigus sai ka nii mõndagi muud arvutitest selgeks õpitud. «Paar aastat hiljem oli esimene enda koduarvuti juba süsteemselt üles ehitatud ja pärast seda on mu digiahnus ainult kasvanud,» selgitab ta. Digividinate ja kõikvõimalike tarkvaradega tegeleb ta igapäevaselt ka praegu. Täna peab ta lahutamatuks elu osaks tarka telefoni, mis kõik vajalikud rakendused ja seadmed – näiteks e-post, tervisejälgijad, digiallkirjastamine ja navigatsiooniseade – üheks juhtmevabaks tervikuks kokku seob ja eraldiseisvaid vidinaid asendab. «Selles suhtes on nutitelefon uskumatu masin, et mul on sahtlites erinevaid seadmeid ja kaableid paari aastaga ikka kordades vähemaks jäänud,» pajatab Digikala õhinaga. «Digitargas jagangi oma parimaid kogemusi,» lisab ta. «Heade lahenduste kõrval on saadaval ka kohutavas koguses kesiseid ja nende kõigi läbitöötamist ei soovita küll kellelegi.»

Kommentaarid