Enamik meist, kes aeg-ajalt arvutiga töötavad, on ühel hetkel näinud vaeva Wordis või Paintis jooniste ja skeemide meisterdamisega, et oma ideid või plaane endale ja teistele illustreerida. See võib olla aga paras vaev – põhivajadused katab ära, kuid uhkemate jooniste jaoks jääb nendest tööriistadest väheks. Soovitan alternatiivina proovida veebirakendust Draw.io, mis kenade ja sisukate jooniste tegemise lihtsaks muudab.
Ehkki Draw.io on originaalis mõeldud tarkvaraarendajate abiliseks skeemdiagrammide joonistamisel, pakub see rakendus ohtralt kasutusvõimalusi ka kodusele arvutikasutajale. Kõige muu hulgas saad teha protsessi- ja skeemjooniseid, planeerida ruume ja luua ka keerukamaid diagramme.
Võlu ja võimalused peituvad mallides
Draw.io suureks plussiks on suure hulga mallide olemasolu. Näiteks ruumide joonistamise jaoks on tarkvaras loodud hulk üldtuntud tingmärke, mis tuleb lihtsalt hiirega paika vedada. Seejärel on väga lihtne kohale asetatud joonistust õigesse suunda keerata, värvida, teiste joonistustega joondada ja – näiteks skeemdiagrammide puhul – ka teiste joonistustega ühendada.

Samamoodi saab igasse vajalikku kohta lisada teksti – tee sobivas kohas hiirega topeltklõps ja sisesta tekst. Nii on võimalik näiteks elutoa plaanist tekitada interaktiivne memo, lisades vajalikesse kohtadesse olulised märkmed, mis hiljem “to-do” nimekirjale visuaalse mõõtme annavad.
Kuidas leida mallid?
Nimekiri mallidest asub vasakus paneelis. Sinna kuvatavad kaustad leiad vajutades viitele „More shapes“ (menüü alumises otsas).
Erakordselt mugav kasutajaliides
Viimase viie aasta jooksul olen skeem- ja protsessijooniste tegemiseks kasutanud väga erinevaid tarkvarasid. Draw.io on mugavaim veebirakendus, millega seni olen kokku puutunud.
Kõikvõimalikud vajalikud liigutused on arendajate poolt juba üles leitud ja kasutajale võimalikult lihtsaks tehtud, nii et töö sujub justkui võluvitsaga.
Elemendid joonduvad automaatselt, kujundite asendamine toimib ilma tõrgeteta ja kõikidest liigutustest annab tarkvara ekraanil aegsasti märku, et ükski toiming ei oleks üllatus. Lisaks toimivad ka enamlevinud kiirklahvide kombinatsioonid ootuspäraselt – üllatavalt on see digimaailmas veel küllaltki tavapäratu nähtus.

Draw.io plussina toon välja ka selle, et erinevate vormingute lisamine joonistele on mugav ja intuitiivselt tuttav kõigile, kes kunagi mõnd kontoritarkvara on kasutanud.
Kasutatav koos Google Drive’iga
Draw.io on hästi integreeritud Google’i teenustega. Saad tarkvara kasutada Google’i kasutajatunnusega ja salvestada kõik tehtud joonised Google Drive’i. Ühtlasi tähendab see, et sarnaselt teiste Google’iga seotud rakendusega, saad jooniseid lihtsasti jagada, mitmes arvutis korraga toimetada ja kindel olla, et asjad jäävad alles ka siis, kui elekter kaob või internet hetkeks levialast puhkusele sõidab.
Erinevalt paljudest sarnastest tasuta veebirakendustest, ei tüüta Draw.io oma kasutajaid reklaamidega ega eelda, et registreeriksid endale eraldiseisva konto. Kasutamiseks tuleb lihtsalt minna Draw.io rakenduse kodulehele.
Võimaluste paljusus on ka suurimaks miinuseks
Tarkvara suurimaks ja aastase kasutamise järel ka ainsaks silma jäänud miinuseks võib aga nimetada sedasama eelnimetatud plussi – võimaluste paljusust.
Ehkki valikute tegemine on tehniliselt lihtne, on nende arv kohati suurem, kui mõistlik oleks. Eriti mallide valimisel. Tuhandete kujundite hulgas on palju vajalikke, aga samas ka ülearuseid valikuid. Kui päris täpselt ei tea, mida parasjagu vajad, võid otsingutesse pikaks ajaks kinni jääda.
Kokkuvõtteks võib siiski öelda, et kasutusmugavus ja tarvilike mallide valik teevad draw.io’st väga tõhusa abilise jooniste ja diagrammide tegemiseks.
Vaata õppevideot, kuidas õppida nelja minutiga esimesi diagramme tegema!
Kommentaarid