Kuukla Parental Control piirab laste nutiseadmete kasutust. Allikas: Kuukla.com
kuukla logo
Kuukla logo

Kui lapsevanemad soovivad laste nutiseadme kasutusaega piirata, siis esimene samm oleks lapsega enne nutiseadme ostmist juba teatud kasutusreeglid kokku leppida. Kui see lihtsalt rääkimise abil ei õnnestu või reeglite seadmiseks on juba liiga hilja, on vastavate rakenduste abiga lihtne nutiseadme kasutusajale piirangud seada.

Meenutuseks, et eelmine kord, kui teemaks olid lapsed ja nutitelefon, kirjutasin sellest, millal oleks õige aeg tutvustada lapsele nutitelefoni. Saime teada, et kuni kaheaastastele lastele ei ole üldse soovitatav televiisorit näidata ega nutiseadmeid kasutada anda. Koolieelikutele on sobivaks kasutusajaks kuni 30 minutit päevas. Juba kooliealistel lastel on soovitatav maksimaalne nutiseadmete ekraaniaeg mõnevõrra suurem – kuni kaks tundi päevas.

Olulisim on telefon kui kontaktivahend, meelelahutus on teisejärguline

Andes lapsele kasutamiseks nutitelefoni, tekib küsimus, millised kasutusvõimalused peaks olema kindlasti lubatud. Kõned vanematele, kaardirakendus, mis aitab eksinud lapsel koju jõuda, võimalus vanematel lapsega ühendust võtta ja ehk isegi määrata lapse asukohta.

Nutiseadmete meelelahutuslik pool on teisejärguline. Siinkohal võiks ära märkida sellised popid rakendused nagu Facebook, Youtube, erinevad veebilehed ja mängud. Võiks olla võimalus jätta lahti need esmatähtsad olulised tegevused, samas kui meelelahutuse jaoks võiks seada mõistlikud ajalised piirangud või kasutamiseks lubatud ajavahemikud. Siis on nutiseadme kasutamise negatiivne mõju koolitööle ning muudele aktiivsetele vaba aja veetmise võimalustele väiksem.

Kuukla Parental Control võimaldab seada piirangud Androidis

Kui lapse esimeseks telefoniks või tahvliks on Android-seade, on kasutusreeglite määramine tehtud lihtsaks ja mugavaks. Kuukla Parental Controli tasuta rakenduse abil saad vajalikud seadistused teha kiiresti ja mugavalt. Rakenduse saad alla laadida Google Play rakenduste poest. Kuukla äpp on saadaval ainult Androidi telefonidele ja tahvlitele.

Mida teha saab? Sisuliselt saad lapse telefoni teha just selliseks, nagu soovid (lapsega kokku lepite).

Peale rakenduse paigaldamist ja kasutajaks registreerimist on võimalik rakenduse seadete alt kasutaja valikuid muuta. Paigaldamise käigus tuleb teha mõned seadistused. Need on lihtsalt ja loogiliselt äppi paigaldades ära näidatud.

Kuukla seadistamine.
Kuukla seadistamine.

 

Paroole ei tasu kaotada

Registreerimise käigus palutakse luua parool, mis tuleks jätta enda teada. Parool tasub igaks juhuks kuskile kirja panna, sest aeg-ajalt hakkab seda vaja minema. Kui vanema määratud parool läheb meelest ja seda taastada ei õnnestu, tuleb nutiseadmele teha täielik algseadistuste taastamine.

Peale nutiseadme sisu täielikku taastamist (hard reset) kaob kogu telefoni sisu ning kõik seadistused ja rakenduste allalaadimised tuleb uuesti teha.

Kuukla paroolide kaotamise korral tuleb taastada tehaseseaded. Allikas: Kuukla rakendus
Kuukla paroolide kaotamise korral tuleb taastada tehaseseaded. Allikas: Kuukla rakendus

“Time Management“  piira kasutusaja pikkust

“Time Restricted” annab võimaluse määrata nutiseadme ühekordselt lubatud kasutusaeg. Võib olla vajalik, kui annad aeg-ajalt enda nutiseadme lapsele kasutamiseks.

Ajaliste piirangute seadmine KuuKlas. Allikas: Kuukla rakendus
Ajaliste piirangute seadmine Kuuklas. Allikas: Kuukla rakendus

“Time Table” on ilmselt kõige parem lisavõimalus. Saad määrata erinevate nädalapäevade järgi kellaajad, millal laps nutiseadeid kasutada saab. Näiteks kui tegemist on tahvelarvutiga, siis saad määrata, et kasutada on seda võimalik tööpäeviti 19.00 kuni 20.00 ning laupäeval 19.00 kuni 21.00. Valikuid on palju. Nii ei sega nutiseade koolitööde tegemist ega õigel ajal uinumist.

Kasutusaja piirangute seadmine nädala lõikes. Allikas: KuuKla rakendus
Kasutusaja piirangute seadmine nädala jooksul. Allikas: Kuukla rakendus

“Daily” laseb määrata nutiseadme igapäevase kasutusaja. Näiteks kooliealise lapse puhul saab määrata kasutusajaks 2 tundi. Laps saab siis ise valida, millal ta oma toimetusi teeb.

“Applications” ja “Web filter” piiravad rakenduste kasutust ja veebisisu

“Applicationi” menüüpunkt laseb valida need äpid, mida lapsele kuvatakse, kui Kuukla on aktiivne. Valida saad nende äppide vahel, mis on eelnevalt seadmesse paigaldatud. Kui soovid, et laps ise äppe juurde panna ei saa, siis ära lihtsalt Google Play poe ikooni ette linnukest pane. Nii ei olegi kasutajal võimalik seda avada. Kui on soov mõnda uut rakendust lisada, tuleb lapsel küsida vanema nõusolekut. Kuukla parooli abil saab Kuukla sulgeda ning vajalikud toimingud teha.

„Application“ menüüpunkt laseb valida äpid, mida lapsele kuvatakse. Allikas: KuuKla rakendus
“Applicationi” menüüpunkt laseb valida äpid, mida lapsele kuvatakse. Allikas: Kuukla rakendus

Kuukla “Web Filter” teeb vaid seda, mida lubab. Saad määrata veebilehed, mida laps ei saa külastada. Loomulikult ei ole see kohustuslik, vaid lisavõimalus. Veelgi mugavam oleks, kui saaksid määrata vaid lehed, mida tohib külastada. Paljudel tasulistel vanemliku kontrolli rakendustel on see valik olemas. Kui vajadus tekib, siis saad Play poest vaadata. Otsingusse võid sisestada näiteks “parental control” ja näed mitmeid vasteid.

"Web filter" piirab ligipääsu ebasobivatele veebilehtedele. Allikas: KuuKla rakendus
“Web filter” piirab ligipääsu ebasobivatele veebilehtedele. Allikas: Kuukla rakendus

Apple’isse on mitmed piirajad sisse ehitatud

Kui lapse telefoniks või tahvliks on iOS-i baasil Apple´i seade, siis Kuukla sarnast tasuta rakendust välja pakkuda kahjuks ei ole. Tasulisi vasteid “parental controlile” ja “screen time limitile” ei tule palju. Ju siis arvavad nende tasuliste äppide tegijad, et ostes lapsele Apple´i seadme, on vanemad nõus ka laste korrale kutsumiseks natuke kulutama.

Tegelikult on mõned head lisavõimalused kõigile Apple´i nutiseadmetele sisse ehitatud. Leiad need menüüst:

Settings > General  > Restrictions

Piirangute aktiveerimine Apple nutiseadmetes. Allikas: Apple
Piirangute aktiveerimine Apple´i nutiseadmetes. Allikas: Apple

Kui sa ei ole piiranguid varem kasutanud, siis tuleb määrata parool piirangutele ligipääsemiseks. Taas tuleks see parool jätta meelde või igaks juhuks kuskile üles märkida, kuid jätta kindlasti enda teada.

Kaitseparooli aktiveerimine Apple's. Allikas: Apple
Kaitseparooli aktiveerimine Apple’is. Allikas: Apple

Piirata saab rakenduste kasutust

Seadetes on võimalik valida, kas lubatud on juurdepääs Safari veebilehitsejale ja kaamerale. Lülitades välja “Installing Appsi”, ei saa laps ise piirangute parooli teadmata uusi rakendusi lisada. Kui keelata “In-App Purchases”, ei saa juba olemasolevates rakenduses osta juurde tasulisi lisasid.

Tegelikult on seal valikuid päris palju. Huvi korral tasub kõikvõimalikud piirangud hea ülevaate saamiseks läbi sirvida.

Keela ligipääs konkreetsetele veebilehtedele

Laste puhul võib teemaks tulla veel lubatud veebilehekülgede külastamine. Valides piirangute menüüst “Websites”, saad ise valida, kas lubatud on kõik veebilehed või mitte. Lisaks on võimalus ise määrata just need veebilehed, mida laps kasutada saab. Selleks tuleks valida “Specific Websites Only”.

Ligipääsu lubamine ainult teatud vanema poolt määratud veebilehtedele. Allikas: Apple
Ligipääsu lubamine ainult vanema poolt määratud veebilehtedele. Allikas: Apple

Eeltoodud näiteid kasutades on võimalik muuta laste nutiseadmete kasutust natukenegi turvalisemaks. Loomulikult on see iga vanema otsustada, kui suures ulatuses ja kas üldse on nutiseadme kasutamise jaoks lapsele piiranguid vaja. Kui kasutus on mõistlikkuse piires ja kokkulepped toimivad, siis on ju hästi. Kui aga märkad, et laps kasutab liiga palju nutiseadet ning see hakkab juba päriselu segama, saab iga lapsevanem ülaltoodud näidete abil nutimaailma natuke selgust tuua.

Näide olukorrast, kus konkreetsele lehele on ligipääs keelatud. Allikas: Apple
Näide olukorrast, kus konkreetsele lehele on ligipääs keelatud. Allikas: Apple
ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid