Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Telerid muutuvad iga aastaga aina õhemaks ja paremaks läheb ka nende pilt. Üks asi mis õhukese disaini tõttu kannatab on aga heli. Paraku peab kõlari element olema kvaliteetse heli tekitamiseks piisavalt suur ning erinevate sageduste katmiseks võiks neid veel ka mitu olla.

 

Väga õhukestele ekraanidele aga ei ole selliste lisamine paraku võimalik ja nii tekibki olukord, kus väga kvaliteetse pildiga imeõhukesel telekal on pigem kesine heli. Eriti annab see tunda filme vaadates või muusikavideoid ning kontserte jälgides. Seega ei jäägi muud üle kui heli väliste kõlaritega parandada ning sellekohaseid võimalusi nüüd vaatamegi.

 

Soundbar

 

Üheks lihtsamaks ja populaarsemaks heli parendamise viisiks on Soundbari kasutamine. Soundbar on põhimõtteliselt riba, mis käib teleri ette ekraani alla ning mille sees on mitu kõlarit. Nende ülesanne on tavaliselt edastada keskmisi ja kõrgeid sagedusi. Madalamate sageduste jaoks tuleb enamike soundbaridega kaasa veel eraldi bassikõlar ehk subwoofer.

 

 

Allikas: Telia e-pood

 

Sõltuvalt mudelist võib soundbar esitada nii tavalist stereoheli, kui käituda ruumilise mitmekanalise süsteemi asendajana. See nagu ka kõlarite võimsus ja muud omadused, sõltub nagu ikka konkreetsest mudelist ja ka hinnast. Nii saab osasid süsteeme veel näiteks bluetoothi või NFC kaudu telefoniga ühendada ja mõned neist  oskavad ka USB pulga pealt faile edastada. Soundbar ise ühendatakse teleriga kas optilse või HDMI kaabli abil või kui mõlemad seadmed seda toetavad, siis ka juhtmevabalt.

 

Kodukino

 

Kui soundbari näol lisatakse ekraanile üks universaalne seade, siis sellest järgmine samm on eraldi kõlarite soetamine. Siin võib minna kahte teed. Kas osta korraga kogu komplekt või siis edasi liikuda kõlarite ehk komponentide järk-järgulise lisamisega. Kogu komplekti korraga ostmise puhul on aastaid väga populaarsed olnud nii-nimetatud kodukinod.

 

 

Allikas: Phillips

 

Need koosnevad tavaliselt mitmest erinevast kõlarist ja keskseadmest, mis ühendatakse teleriga. Keskseade toimib võimendina ning sisaldab tavaliselt veel funktsioone, nagu näiteks raadiot, blu-ray mängijat ja mingit sorti sisendit. Paremate süsteemide kõlarid ühendatakse suurema mugavuse huvides juhtmevabalt ning nii ei jää need mööda seinaääri looklema. Kodukino soetamisel saab korraga kätte kogu kõlarite komplekti ning heli ja selle kvaliteet ning pakutavad lisavõimalused sõltuvad vaid süsteemist endast. Samas midagi muuta või hiljem täiendada sellisel juhul paraku ei saa. Teiselt poolt aga on kõik väga lihtne ning kasutaja jaoks mugav.

 

Kompenentsüsteem

 

Vastukaaluks valmis komplektile, on võimalik aga süsteem ka erinevatest komponentidest kokku panna. Sellisel juhul saab komplekti jooksvalt täiendada või selle osi eraldi vahetada. Keskseks seadmeks on sellisel juhul ressiiveri või võimendi, mis ühendatakse sõltuvalt süsteemi ülesehitusest kas teleri, digiboksi, konsooli vms. seadmega ning mille ülesandeks on siseneva signaali võimendamine ning kõlaritesse edastamine. Resiivereid võib olla lihtsamaid või keerukamaid. Peamisteks erinevusteks on pakutavate kanalite arv, kasutatud komponentide kvaliteet ja nende paigutus aga ka erinevate lahenduste (Dolby Atmos, DTS:X jne.) kasutamine heli parendamiseks. Aktuaalne on ka erinevate veebiteenuste (nt Spotify) tugi ning ühendumine nutiseadmega.

 

Stereokõlarid

 

Kui võimendus on olemas, on aeg lisada kõlareid. Kõige lihtsam süsteem koosnebki ainult kahest kõlarist, mis võivad olla erineva suurusega ning asetsevad kahel pool ekraani. Sõltuvalt kõlarite suurusest ja nende esitatavast sagedusalast võib see olla paljude jaoks piisav ning peaaegu alati on see parem teleri enda kõlaritest. Paraku aga võib nii näiteks bass ikkagi nõrgaks jääda ning seega tuleks seda elamuse parandamiseks lisada.

 

2.1 kõlarid

 

2.1 süsteemi puhul ongi kahele eelpool mainitud kõlarile lisatud eraldi bassikõlar ehk subwoofer. Nii on võimalik nautida mahlakamat bassi ning üldine helipilt on seega täiuslikum. Sellise süsteemi eeliseks on korralike kõlarite puhul tegelikult hea heli. Puuduseks aga, tulenevalt kõlarite arvust, ruumilisuse puudumine helipildist. Seda seetõttu, et kogu edastatav heli jõuab kuulajani eest, ehk ekraani suunast.

 

5.1 kõlarid

 

5.1 süsteemis on ruumilise helipildi tekitamiseks kõlarite arvu suurendatud ehk juurde on lisatud keskkõlar, mis asetseb tavaliselt ees keksel, ekraani peal või all, ning mille ülesanne on edastada näiteks inimeste kõnet. Aga ka tagakõlarid, mis on reeglina esikõlaritest väiksemad ning esitavad kõrgemaid sagedusi ning tänu millele muutubki heli ruumiliseks. Paigutatakse need kuulajast tahapoole ning võimalusel eesmistest kõlaritest laiemalt. Nii kostub filmi vaadates osa hääli justkui selja tagant ja heli ongi ruumiline. Sellised süsteemid ongi kõige populaarsemad ning valdavale enamikule kasutajatest sellest ka piisab. Sõltuvalt kasutatavatest komponentidest võib komplekti hind küll suures osas varieeruda ning samuti tasub meeles pidada, et väga palju sõltub ka kõlarite füüsilisest paigutusest. Seega võib korraliku helipildi saavutamine teinekord paras peavalu olla.

 

7.1 kõlarid

 

7.1 on omakorda 5.1 lahenduse täiustus ning sellisel juhul on tagumistele kõlaritele lisatud veel ka külgmised. Need on reeglina enam-vähem tagakõlaritega samas mõõdus ning nende ülesanne on helipilti veelgi parandada. Nii koosneb nüüd süsteem kokku seitsmest kõlarist pluss subwoofrist ja ümbritseb kuulajat igast küljest. Paraku aga tõstab selline konfiguratsioon ka kogu komplekti hinda ning mis kõige olulisem, raskendab oluliselt ka kõlarite paigutust. Seetõttu leiab 7.1 kasutust pigem spetsiaalsetes ruumides ning vähem tavalise teleka heli parendajana.

 

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi