Pühade kingisadu on toonud paljude taskusse uue ja võimeka nutitelefoni. Enne kui oma endise truu nutikaaslase lapsele kingid või ostuportaalis müüki paned, kontrolli üle, kas oled teinud kõik, et tähtsad andmed alles jääks ning privaatne sisu rändama ei läheks.

Varunda kõik esmatähtis

Veel mõni aeg tagasi oli ainuüksi kontaktide varundamine tüütu ja tülikas tegevus – eriti kui neid oli väga palju. Olenevalt SIM-kaardist oli sellele võimalik salvestada maksimaalselt 500 kontakti ning arvuti kaudu sai kerge vaevaga andmeid kopeerida ainult sama marki telefoni (Nokiast Nokiasse, Samsungist Samsungi jne).

Kes oma telefoni Microsoft Outlookiga sünkroniseerida ei osanud, pidi kalendri ja märkmed ükshaaval uude telefoni toksima.

Praegusel ajal on olukord läinud palju lihtsamaks ning andmeid saab varundada “pilve”, mis need telefonist eraldiseisvatesse serveritesse salvestab ning kasutajatunnuse ja parooliga kaitseb.

Lihtsaim viis andmete varundamiseks on kasutada Eesti enda suhtlus.ee e-posti aadressi (endine hot.ee), mis lisaks meilide näitamisele ka telefonis olevad kontaktid serverisse varundab – selleks tuleb laadida rakendus Suhtlus.ee BETA. Lisaks võib kasutada ka välismaiseid teenusepakkujaid nagu Gmail (Google), Outlook (Microsoft) ning iCloud (Apple), mis ka kalendri hõlpsalt varundab.

Andmete serverisse varundamine tagab, et kõik esmatähtis on salvestatud telefonist eraldi ning taastamiseks tuleb uude telefoni sisse trükkida vaid oma e-posti aadress ning parool.

Täpsemalt saab e-posti seadistamise kohta lugeda siit (Gmaili puhul piisab samanimelisse rakendusse kasutajakonto ning parooli trükkimisest ning kõik seadistused paneb rakendus paika automaatselt).

Telefonis olevad pildid, videod ja dokumendid saab samuti varundada pilve – selle jaoks on heaks lahenduseks rakendus Suhtlus Pilv, kuid ka siin võib kasutada välismaiseid teenusepakkujaid nagu Google Drive, Dropbox ning OneDrive. Andmete vanas telefonis varundamiseks ning uude telefoni toomiseks ei ole tarvis teha muud, kui valitud teenusepakkuja rakendus telefoni laadida, sisse logida ning oodata, kuni andmed üle interneti telefoni voolavad.

Kustuta kogu info

Sugugi mitte vähem tähtis samm andmete varundamise järel on kogu tundlik info telefonist ka kustutada.

Kõige lihtsam viis on telefonile teha täisreset ehk tehase seadistuste taastamine, mis kustutab kogu telefonis oleva informatsiooni ning jätab alles ainult originaalrakendused ja -seadistused, mis telefonis juba ostes sees olid. Nii ei pea sa muretsema, et midagi võis kahe silma vahele jääda ning võid telefoni julgelt lapsele kinkida või võõrale maha müüa.

Android-seadmes tuleb andmete kustutamiseks minna rakendusse Seaded -> Varundamine ja taastamine -> Tehaseandmetele lähtestamine (kindlasti linnuke ette valikule “Kustuta sisemine mälu”) -> Telefoni lähtestamine.

Windowsi telefonis tuleb menüüst valida Sätted -> Teave -> Lähtesta telefon ning iOS-seadme puhul Settings -> General -> Reset -> Erase all content and settings.

Teised valikud teevad telefonile lihtsalt restardi ning taastavad algsed võrguseadistused jms, kuid ei kustuta telefonis olevaid andmeid.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid