Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Kuidas oma Twitterist raamat teha?


tweetbookzKui soovid oma mõttekildude levitamiseks pidada blogi, kuid ei leia aega nende kirjapanemiseks, on Twitter ja selle piiratud 140-tähemärgiline ruum selleks parim paik. Need, kes on Twitterit pikemalt kasutanud, on kindlasti jõudnud mõelda, kuidas oleks võimalik oma vaimusähvatused ühel päeval kokku koguda ja kaante vahel panna või eraldi failina tulevikuks talletada. Sellest seekord kirjutangi.

Tõsi, kontseptsiooni raamatuks köidetud säutsudest on üksjagu raske mõista, sest nende samade postituste eesmärk on ju ennekõike hoida sõpru, tuttavaid ja järgijaid kursis enda tegemistega reaalajas. Valitud hõigete kogumine kaante vahele annab neile aga ajatuma perspektiivi ning võimaluse lugeda neid üle hiljemgi.

Pealegi, me ei tea, kas 20 aasta pärast Twitterit enam olemas on, aga see säutsualbum jääb alles, mida on pealegi kellelgi tore ka sajandi pärast pööningult leida.

Võimalusi oma Twitteri-konto sisu talletamiseks on mitu. Teen juttu kolmest.

Tweetbookz – 200 postitust taaskasutatud paberist pehmekaanelisse raamatusse

Läinud aasta detsembris välja tulnud Tweetbookz on kahe iisraellase viljaka koostöö tulemus. Kasutajad peavad rakendusse logima sisse oma Twitteri konto võtmetega ning süsteem laeb seejärel valmivasse raamatusse automaatselt 200 viimast postitust. Samas on raamatu tellimiseks tegelikult tarvis minimaalselt vaid üht postitust. Seejärel saab ise väga valida, millised postitused jäävad alles ja millised mitte. Ja ega keerulisemaks see muutugi.

tweetbookz - raamatu kaas

Valida saab veel kõva- ja pehmekaanelise köite vahel. Raamat trükitakse must-valgena 100% taaskasutatud paberile USAs ja iga säuts leiab koha eraldi leheküljel. Kahjuks ei võimalda Tweetbookz omale raamatust tasuta PDF-i laadida. Huvitav on see, et Twitter on teenusest koguni ise niivõrd vaimustatud, et lingib nendele ka enda lehe pealt.

tweetbookz - raamatu sisu

Twournal – 3200 säutsu koos vastuste ning piltidega

Kui Tweetbookz paigutab iga säutsu eraldi lehele, siis Twournal paigutab postitused lehele omakorda ühes jadas. See jätab küll mulje nagu trükitud jututoast, kus räägid iseendaga. Võrreldes Tweetbookziga seisneb teine suurem erinevus postituste arvus, sest Twournaliga on võimalik trükkida ära kuni 3200-säutsuline (Twitteri-poolne piirang) raamat.

Twournaliga saad postitustele lisada ka sellele laekunud vastuseid ning pilte. Saad täpselt ära märkida, millisest postitusest raamat alguse saab ja millisega lõpeb, aga vahepealseid ära kustutada jällegi ei saa.

Twournal - säutsude aastaraamatud

Kõik säutsud jõuavad lehekülgedele mõistagi kronoloogilises järjekorras. Kolmas oluline vahe eelneva rakendusega on see, et Twournaliga saab kasutaja endale raamatust tasuta e-versiooni meili peale saata. Ja mis põnev, Twournali kodulehelt saab ka teiste kasutajate raamatuid osta.

Tweetbook – tasuta pdf-raamat kuni 3200 säutsuga

Neist siinolevatest ainus, mis ei võimalda raamatu trükkimist, vaid keskendub üksnes PDF-ile. See on tasuta rakendus, mille looja on ise olnud Twitteri aktiivne kasutaja ning soovis ühel hetkel oma säutsud kuidagi kokku koguda. Ta kirjutas selleks vajaliku koodi ning tegi Tweetbook rakenduse. Kuna tegu on tasuta teenusega, tuleb oma PDF-failis arvestada ka mõne reklaamiga.

Tweetbook PDF-i genereerimine

Samast Twitteri-poolsest piirangust tingituna võimaldab Tweetbook koguda kokku „vaid“ viimased 3200 postitust, mida esitatakse kronoloogiliselt kuude kaupa. Võimalik on vaid määrata ajavahemik. Selle tasuta luksusega paraku rohkem võimalusi ei kaasnegi.

Aktiivsele säutsujale “aastaraamat”

twitterbook

Nagu selgub, pole Twitteri-raamatu väljaandmine kuigi raske. Samas – ega oluline polegi maht, olulisem on siiski sisu. Kui veidi mahte arvutada, siis aktiivne säutsuja, kes postitab näiteks 10 korda päevas, teeb kuus 300 postitust ja aastas seega 3600, mis ületab juba Twitteri piirmäära, mida raamatusse lastakse trükkida. Nii võib riiulisse koguneda iga aasta kohta raamat.

Kirjutan enamasti raamatumaailmast, aga ka lihtsalt e-maailmas teabe talletamist või edastamist puudutavatel teemadel. Olgu selleks siis audio- või e-raamatud, lugerid või raamatusõprade suhtluskeskkonnad, veebiloengud või koduraamatukogu ülesehitamine jms.

Kommentaarid