Kuidas nutitelefon oma mobiilset internetti WiFi's jagama panna?


Nutitelefonide võimalused on peaaegu piiritud. Nüüd aitavad nad meil lahti saada sellisest tülikast lisast nagu olid mobiilse interneti modemid arvuti küljes. Nutitelefonid on nüüd ise mobiilse internetiga varustatud ja suudavad seda ka WiFi abil jagada. Vaatame täpsemalt, mis see on ja kuidas seda teha.

Mis on nutitelefon, saad lugeda Digitarga artiklist “Mis on nutitelefon?”. Mida aga kujutab endast mobiilne operatsioonisüsteem, saad lugeda artiklist “Milliseid operatsioonisüsteeme kasutatakse mobiiltelefonides?”. Meie keskendume täna aga neljale levinumale operatsioonisüsteemile: Android, iOS, Symbian ja Windows Mobile 7

Mis on WiFi Hotspot?
WiFiWiFi Hotspot ehk eestikeeli traadita interneti pääsupunkt tähendab jämedalt võttes internetile juurdepääsu üle WiFi. Kokkuleppeliselt võib Hotspot-iks nimetada kõiki avalikke WiFi võrke, millega saad oma nutitelefoni või sülearvuti ühendada (ehkki see pole täpne).

Tänase päeva kangelane on aga sinu telefonist lähtuv WiFi signaal: sisuliselt muutub nutitelefon WiFi ruuteriks, millega ühendudes saad Internetti kasutada. Peab muidugi arvestama, et telefon jagab oma mobiilset Internetti ning enamasti seonduvad sellega kindlad mahud ja tasud.

Sellegipoolest on mobiilne internet piisavalt kiire ja korralik, et pakkuda sülearvutiga Internetis surfamiseks sobivat ühendust. Olenevalt ühenduse kiirusest (linnades enamasti 3G) saad vaadata ka videosid ning kiirus ei tohiks takistuseks saada.

Miinuspoole pealt tuleb mainida, et WiFi jagamine ei mõju nutitelefoni akule kuigi hästi: nimelt tühjeneb aku päris kiiresti ning tervet päeva sellise koormusega ta ilmselt vastu ei peagi.

Android
AndroidIlmselt üks lihtsamaid mooduseid WiFi Hotspot’i avamiseks on kasutada Androidiga varustatud nutitelefoni. Tegemist on Android’i kui operatsioonisüsteemi enda võimalusega, millega tootjad eraldi ei pea suurt vaeva nägema.

Näiteks HTC telefonides tee lahti rakenduste leht, otsi üles Wi-Fi Hotspot nimeline rakendus, anna oma võrgule nimi ja soovitavalt ka parool ning aktiveeri see.

Teine ja kindla peale minemise võimalus on avada seaded, minna Wireless & networks seadetesse ning sealt omakorda valida Portable Wi-Fi Hotspot.

Selle võimaluse kasutamiseks peab sul olema vähemalt Android 2.2 versioon.

Apple iOS
iOSKui oled Apple fänn, siis märtsi alguses teatas Apple iOS 4.3 versiooni uuendusest. See on oluline, sest antud uuendus lubab senisest lihtsamalt WiFi Hotspoti loomist. Mine Settings – General – Network – Personal Hotspot.

Uuenduse said iPhone 4 ja 3GS, 3. ja 4. põlvkonna iPod Touch ja iPad ning mõistagi ka iPad2.

Symbian
SymbianNokia ja ka paljude Sony Ericssoni kasutajatele on päästerõngaks JoikuSpot nimeline rakendus. Kuigi selle täisversiooni on praegu võimalik osta soodushinnaga 9€, on täiesti olemas rakenduse tasuta versioon. Tasuline versioon lisab ühendamise võimalusele veel võimaluse ühenduse seadeid muuta vastavalt oma soovile.

Siiski päris kõigi Nokia ja Sony Ericssoni telefonidega rakendus ei tööta. Tasuta versioon toimib Nokia ja Sony Ericsson S60 ja Symbian 3-ga varustatud telefonides, tasuline versioon toimib ka Nokia N900 Maemo seeria telefonidel.

Joikuspot Light on kättesaadav siit

Mida veel tähele panna?
Mobiilne internet muutub järjest populaarsemaks ja odavamaks, mis teeb sellest internetiühenduse vormist väga mugava ja populaarse teenuse. Siiski tuleb arvestada erinevate teenusepakkujate tingimustega, milleks on enamasti kindel mobiilse internetiühenduse maht. Selle ületamisel tuleb kas lisatasusid maksta või alandatakse mobiilse internetiühenduse kiirust.

Ennetava tegevusena tasub kiigata erinevate operatsioonisüsteemide rakenduste poole, mis tegelevad sinu mobiilse interneti kasutatud mahu jälgimisega. Androidi puhul võiks soovitada näiteks Data Counter Widget’it (väga lihtne ja selge). Sarnaseid lahendusi leidub ka iOS’i ja Symbian’i tarvis.

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid