30. septembril lansseerib Apple uusima tarkvaraversiooni oma laua- ja sülearvutitele – Mac OS X 10.11 El Capitan. Uuendus on nii nagu kõik varasemadki täiesti tasuta ning uuendatav App Store’i kaudu. Selleks, et allalaadimisprotsess mööduks muretumalt, viska pilk peale alljärgnevatele soovitustele oma arvuti ettevalmistamiseks.

Riistvaralised ja tarkvaralised nõuded

Minimaalsed riistvaralised nõuded on jäänud samaks, mida nõuti Yosemite peale uuendamiseks. Kui leiad oma arvutimudeli alljärgnevast nimekirjast, siis võid julgelt arvutit uuendada. Riistvaralised nõuded on sobilikud alates alljärgnevatest mudelitest:

 • iMac (alates 2007 keskel või uuem)
 • MacBook Air ( 2008 lõpp või uuem)
 • MacBook (2008 lõpp, 2009 algus või uuem)
 • Mac Mini (2009 algus või uuem)
 • MacBook Pro (2007 keskel/lõpp või uuem)
 • Mac Pro (2008 algus või uuem)
 • Xserve (2009 algus)

Kui sa ei ole oma arvutit kaua uuendanud, siis kontrolli üle, mis tarkvara sa hetkel kasutad. Uuendamiseks peab arvutil jooksma vähemalt OS X 10.6.8 Snow Leopard, mis tuli välja 2009. aastal. Kui arvutil on peal tarkvara alljärgnevast nimekirjast, siis võid samuti uuendusega julgelt edasi minna:

 • OS X Snow Leopard (10.6.8)
 • OS X Lion (10.7)
 • OS X Mountain Lion (10.8)
 • OS X Mavericks (10.9)
 • OS X Yosemite (10.10)

Kuidas kontrollida?

Kontrollimaks, mis tarkvaral sinu arvuti jookseb, liigu hiirega ekraani ülemisse varakusse nurka, vajuta õuna logole ning ava About This Mac. Kui arvuti kasutab hetkel uusimat tarkvara Yosemite, siis avanenud aknas peaks see suurelt kirjas olema. Samas kastis on märgitud ka arvuti tootmise aasta ning arvuti riistvaralised näitajad.

Screen Shot 2015-09-22 at 19.30.21

Apple ei ole täpsustanud, kui palju mälu on arvuti uuendamiseks tarvis, kuid kui võrdluseks võtta eelmine tarkvaraversioon Yosemite, siis minimaalselt 8 GB kõvakettaruumi ning 2 GB muutmälu võiks arvutil tagavaraks olla. Kõvaketta mahu kontrollimiseks kliki uuesti vasakus ülemises nurgas olevale õuna logole, About My Mac ning seejärel Storage.

Tee oma andmetest varukoopia

Enne suuri uuendusi on alati mõistlik arvuti sisu varundada, et oma andmeid ootamatute olukordade eest kaitsta. Alates OS X tarkvarast on Apple’i arvutitel selle jaoks olemas rakendus Time Machine.

Varundamiseks on tarvis ka välist kõvaketast, mille võid suuruse, mahu või värvi järgi hankida meie e-poest. Kõvaketas võiks olla minimaalselt sama suure mälumahuga kui sinu arvuti.

Allikas: How to prepare your Mac for OS X 10.11 El Capitan

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid