Allikas: Shutterstock

Kuidas oma MacBooki müügiks ette valmistada?

#andmekaitse #MacBook

Kõigil meil tekib aeg-ajalt vajadus oma vana sülearvuti uuema ja parema vastu välja vahetada. Vahel rändab vana süler kohe ajaloo prügikasti, kuid teinekord võib ka kasutatud sülearvuti eest korraliku summa küsida. Eriti kehtib see Apple MacBookide kohta, mis kaotavad oma väärtust märksa aeglasemalt kui nende PC-dest suguvennad (või -õed).

 

Erinevalt aga näiteks sõiduautost sisaldab sülearvuti meie kohta rohkelt konfidentsiaalset informatsiooni, mille sattumine võõrastesse kätesse võib kaasa tuua ettearvamatuid tagajärgi. Samas aga on seal ka andmeid, mis ei tohiks mingil juhul kaduma minna, olgu nendeks siis perekonnafotod või olulised äridokumendid. Õnneks on Apple muutnud MacBookide edasimüügi ja andmetaaste lihtsamaks, kui see on näiteks PC-süleritel. Allpool toome punkthaaval välja, kuidas vältida oma süleris oleva info kaotsiminekut või sattumist võõrastesse kätesse sülearvuti müügi korral.

 

Varunda

 

Tee kõigist MacBooki kõvakettal asuvatest olulistest failidest koopiad kas mälupulgale või DVD-kettale. Eriti mugav, kui sul on väline kõvaketas, millega saad kasutada macOS-i sisseehitatud Time Machine’i funktsiooni. Mõistagi võid vajalikud failid tõsta ka iCloudi, kui sul seal piisavalt ruumi on.

 

Logi välja

 

Ole kindel, et oled välja loginud kõigist võimalikest teenustest. MacBooki tarkvara on litsentseeritud sinule, niisiis uus omanik seda kasutada ei tohi. Kui sa ise ennast välja ei logi, siis võib uus omanik proovida alla laadida ja installeerida tarkvara, mille eest oled oma raskelt teenitud raha maksnud sina.

Sa pead välja logima:

  • iTunes’ist – ava iTunes, kliki menüül ning vali Account > Authorizations > Deauthorize this Computer. Peale seda küsitakse sinu Apple ID-d, mille sisestamisel saad oma kontolt välja logida.
  • iCloud’ist – kui oled oma andmed näiteks iCloudi tõstnud, siis järgmisena pead sa sealt müüdavast arvutist välja logima. Selleks mine arvuti sätetesse (System Preferences), vali sealt iCloud ning võtta ära linnuke funktsiooni Find My Mac eest. Seejärel logi välja iCloudist.
  • iMessage’ist – seda pead tegema, kui su arvuti opsüsteem on OS X või hilisem. Ava arvutis sõnumirakendus, mine selle sätetesse (Preferences), vali sealt oma konto (Account) ja logi sellest välja.

 

Formaadi

 

Arvuti kõvaketta formaatimine pole nii keeruline, nagu võiks arvata. Lülita arvuti sisse, hoides samal ajal all Command-nuppu ja R-klahvi. Kui avaneb utiliitide aken, siis vali sealt Disk Utility ja seejärel Continue. Seejärel vali Erase, siis avanenud rippmenüüst Mac OS Extended ja kliki Erase. Kui see on tehtud, siis vali avanenud rippmenüüst Quit Disk Utility.

 

Installi OS

 

Järgmise sammuna installi puhas MAC OS operatsioonisüsteem. Olles endiselt utiliitide aknas (vt eelmine punkt), vali seal Reinstall OS X or macOS. See taasinstalleerib arvutisse sama OS-i versiooni, mis arvutil algselt oli. Juhul kui uus omanik tahab uuemat opsüsteemi, siis peab selle arvutisse installima juba tema ise. Installeerimise lõpus hoia protsessi lõpetamiseks all Command- ja Q-klahve.

 

Puhasta

 

Kui oled oma andmetest puhtaks rookinud arvuti kõvaketta ja paigaldanud ilusa puhta operatsioonisüsteemi, siis on aeg puhastada arvuti ka väliselt. Puhasta hoolikalt klaviatuur ja erinevad pordid, puhasta niiske lapiga sõrmejälgedest ja muust mustusest ekraan ning korpuse üla- ja alaosa. Puhas arvuti näitab lugupidamist ostja vastu ning muudab müügiprotsessi mõlema osapoole jaoks meeldivamaks.

 

Pakenda

 

Loodetavasti oled hoidnud alles oma MacBooki karbi, milles sa selle ostsid, sest ostjad on nõus maksma rohkem, kui kaup, st arvuti on oma originaalpakendis. Harvad pole juhud, kui müüakse ka eraldi arvutikarpe. Juhul kui sul on selle arvuti jaoks mingeid aksessuaare või lisasid, siis on alati mõttekas need lisada komplekti, et saada paremat hinda või muuta tehing ostja jaoks ahvatlevamaks.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid