sxc.hu

Paljud Digitarga lugejad mäletavad veel kindlasti aegu, kui oma sõprade või tuttavatega kontakteerumiseks oli ainuke viis lauatelefoni kasutada või ise kohale minna ja inimesi tervitada. Kui aga vaadata tänaseid kasvavaid noori, on neile kõikvõimalikud internetiavaused valla. Paraku ei ole mitte kõik võimalused mõeldud lastele ning täna vaatamegi lähemalt, kuidas on vanematel võimalik oma võsukeste toimetusi nutiseadmetes kontrolli all hoida.

Digitark on ka varem laste internetiohutuse teemadel rääkinud, täpsemalt artiklites: “Kuidas kaitsta last Internetis varitsevate ohtude eest?” ja “10 nõuannet, kuidas kasvatada oma laps korralikuks internetikasutajaks?

Tegelikult on lausa hirmutav mõelda, kuivõrd lihtne on lastel Sinu enda või nende isiklike nutiseadmetega võimalik ligi pääseda materjalidele, mis ei ole kindlasti mitte nende eale mõeldud. Ehkki värskeimad Android’i ja iOS’i versioonid sisaldavad mitmeid võimalusi rakenduste või rakenduste poe piirangute seadmiseks, jääb sellest pahatihti väheks. Siinkohal tulevadki mängu vanemlikku kontrolli võimaldavad rakendused, mis võimaldavad piirata nii täiskasvanutele mõeldud sisu, rakenduste ostmist, ajakulu rakendustele ning isegi võimalust jälgida nii sõnumite, kõnede kui ka internetikasutust. Lisaks on võimalik kasutada GPS-seadet, mis aitab nii silmapiirilt kadunud lapse leidmisel kui ka nutiseadme kadumamineku puhul.

Selliseid rakendusi leiab nii Android’i Google Play kui ka iTunes’i poodidest ja teemegi siinkohal neist lühikese ülevaate.

Android seadmed

screentimeAndroid nutiseadmetel on üheks huvitavaks lahenduseks Screen Time Parental Control nimeline tasuta rakendus. Selle abil on võimalik ajaliselt jälgida, milliseid rakendusi nutiseadmes kasutatakse ning samal ajal on võimalik iga üksiku rakenduse kasutusaega ka piirata. Ajalist kasutust saab jagada ka uneaja, mänguaja või ka näiteks kooliaja vahel – igas kategoorias on võimalik määrata, milliseid rakendusi mis ajal nutiseadmes parasjagu kasutada saab või ei saa.

Kuid rakendus ei ole üles ehitatud mitte ainult piiramisele: seal on olemas ka spetsiaalne preemiakava, kus näiteks majapidamis- või kodutööde tegemisega on võimalik ajalist kasutust suurendada. Mängimiseks lisaaja preemiana saamine oma ülesannete täitmise eest aitab nende tegemisele ilmselt hästi kaasa.

Lisaks põhirakendusele saab kasutada ka nö “pult-rakendust” või kaugjuhtimis-rakendus, mis kannab nimetust Screen Time Remote Control. Antud rakenduse mõte on eelpool loetletud võimaluste kaugelt juhtimine ja jälgimine kas vanema enda või mõnest teisest nutiseadmest.

1 2 3

Screen Time Parental Control rakendusel on siiski ka paar miinust: nimelt on paljudes populaarsetes mängud ja rakendustes võimalik teha ka mängusiseseid oste, mida Screen Time Parental Control’i abil paraku aga piirata ei saa. Niisamuti tuleks lastele ebasobiva sisu filtreerimiseks kasutada lisaks mõnda teist rakendust (näiteks Safe Browser, vt altpoolt), sest antud juhul see võimalus puudub.

Lisaks tasub lähemalt uurida ka teisi samaväärseid tasuta rakendusi:

iOS seadmed

Parental TimelockApple nutiseadmetele on kahjuks küllalt keeruline leida analoogseid tausta lahendusi, nagu need on saadaval Android nutiseadmetele. Küll aga leidub sümboolse 1.99.- maksva Parental TimeLock nimelise rakenduse iTunes’i poest, mis sisuliselt pakub samasuguseid võimalusi nagu Screen Time Parental Control.

Lisaks tasub uurida ka neid rakendusi:

Tähelepanuta ei tasu ka jätta iOS nutiseadmetele sisse-ehitatud võimalusi vanemlikuks kontrolliks. Täpsemate juhenditega ja õpetustega tutvumiseks soovitame külastada Apple kasutajatoe lehekülge siin, kus on kenasti selgitatud saadaolevad võimalused ja valikud.

Loodetavasti ei ole siiski väga paljudel vanematel selliste rakendustega vaja lähemalt tutvuda, ent kaugel Suure Lombi taga on sellised rakendused tublisti populaarsust kogunud. Püüdkem lapsi ja noori siiski igal võimalikul moel oma ümbritsevat keskkonda uudistama meelitada ja võtku nutiseade appi põnevatele loodusküsimustele vastamiseks!

Seoses kadumaläinud nutiseadmetega soovitame lugeda ka Digitarga artiklit teemal “Kuidas leida kadunud Android tarkvaraga nutitelefoni või tahvelarvutit?” Saamaks ülevaadet arvutis kasutatavate vanemlike tarkvarade kohta, soovitan lugeda Digitaltrends’i inglisekeelset artiklit teemal: “Best free parental control software

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid