Allikas: Shutterstock

Kuidas oma iPhone’i või Maci kaitsta väljapressijate eest?

#iMac #iPhone #paroolid #Turvalisus

Apple’i seadmed on üldtuntud oma turvalisuse poolest. Suur roll selles on lisaks viirusekindlusele ka Apple’i spetsiaalsel turvarakendusel Find My Phone, mis aitab varastatud või kaotatud nutiseadme või arvuti kasvõi kilomeetrite kauguselt blokeerida nii, et seadmes peituvad andmed võõrastesse kätesse ei sattuks. Paraku on selgunud, et selles rakenduses peitub ka suur oht. Seda aga eeskätt “tänu” kasutajatele, mitte Apple’ile. Täpsemalt, süüdi on kasutajate mugavus.

 

Tänapäeva digiteadlikul inimesel on mitmeid erinevaid kasutajaid ja paroole. Interneti kasutusharjumusest sõltuvalt võib neid ühel kasutajal olla kümneid. Kuidas aga kõiki meeles pidada? Lihtne. Tuleb lihtsalt kasutada kõikide kontode juures ühte kasutajanime ja sama parooli. See aga on väga suur viga, mida kurikaelad on varmad esimesel võimalusel ära kasutama.

Apple’i turvalisuse keskmeks on Apple ID – unikaalne kasutajanimi koos parooliga, mis kaitseb lisaks kasutajate seadmetele ka kogu nende Apple’i pilveteenuses iCloud asetsevat personaalset infot, seadmetes asuva informatsiooni varukoopiad jms.

Paljud mugavad või otse öeldes laisad kasutajad on küll loonud endale Apple ID, kuid kasutavad selle kasutajanime ja parooli ka teiste võrgu- ja muude digiteenuste juures. Paraku pole kõigil firmadel Apple’i suutlikkust oma andmeid kaitsta ning nii ilmuvad ikka ja jälle lehtedesse uudised, kuidas kuritahtlikud häkkerid on saanud enda valdusesse ühe või teise teenusepakkuja andmebaasi koos kasutajanimede ja paroolidega. Siit on ainult aja küsimus, kui kurjategijad hakkavad piisava aja ja tahtmise olemasolul enda kätte sattunud kasutajanimesid ja paroole proovima märksa olulisemates keskkondades nagu näiteks iCloud, Gmail, OneDrive jne, jne. Ning häda neile kasutajatele, kelle kontaktid juhtuvad kattuma.

Häkkerid, kui neid lihtlabaseid varganägusid nii sobib nimetada, logivad inimese kasutajanime ja parooli kasutades sisse kasutaja iCloudi kontole ning märgivad seal asuvat Find My iPhone’i rakendust kasutades seadmed (sülearvuti, lauaarvuti, iPhone) kadunuks. Kui seadme tõeline kasutaja proovib nüüd oma seadet sisse lülitada, siis ilmub selle ekraanile teade, mis nõuab arvuti vms avamiseks nelja- või kuuekohalist parooli. Kui inimene võtab ühendust teatele lisatud meiliaadressiga, siis saab ta nõude konkreetsele rahasummale: näiteks 50 dollarit bitcoin’ides. Teinekord on rahanõue juba parooli nõudval avalehel. Arvuti avamine koduste vahenditega on sellises olukorras võimatu ning seadme lahtilukustamiseks peab ühendust võtma Apple’i klienditoega. Täpsemalt peab seda tegema mõni kohalik volitatud esindaja. See on pikk ja tüütu protsess, milles ilmselt keegi vabatahtlikult osaleda ei soovi. Hoolimata ebamugavustest aga ei tohi mitte mingil juhul väljapressijate nõudmisi täita. Esiteks ei saa te nende käest mitte mingit parooli oma seadme kasutamiseks, küll aga jääte ilma tehtud kulutustest. Teiseks aga innustab teie käest saadud raha kurikaelasid edasisele tegevusele ning seda ei soovi ilmselt ükski terve mõistusega inimene.

 

kuidas oma iphonei kaitsta

 

Mida teha probleemide ärahoidmiseks?

 

Unikaalne parool

Kui te kasutate oma Apple ID parooli ka teiste võrguteenuste vms juures, siis vahetage see kohe ära. Just nimelt, jätke pooleli oma tegevus, logige sisse oma Apple’i kontole ning muutke see parool selliseks, mida te mitte kuskil mujal ei kasuta. Nüüd ja kohe! Ärge unustage seda parooli endale üles märkimast. Keerukate tähe- ja numbrikombinatsioonide asemel proovige äkki kasutada mõnda numbrit sisaldavat fraasi, mida on märgatavalt hõlpsam meelde jätta.

 

Numbrikood iPhone’ile

Kui te ei kasuta oma iPhone’i juures veel ekraanilukku, siis on viimane aeg see kasutusele võtta, enne kui selle paigaldavad telefonile väljapressijad. Asi on selles, et numbrilukuga iPhone’i ei saa kurjategijad Find My iPhone’i rakenduse abil lukustada. Küll aga saavad nad telefoni funktsionaalsust teataval määral piirata. Õnneks saab kasutaja selle taastada ka koduste vahenditega,  arvuti ja iTunesi abil.

 

Lülita rakendus välja

Kuigi täiesti unikaalse parooli korral ei peaks olema ohtu arvuti lukustamiseks, soovitavad mõned eriti paranoilised turvaeksperdid Find My iPhone’i ja Find My Maci rakendus täiesti välja lülitada. Mina isiklikult aga nii äärmuslikke vahendeid ei kasutaks. Vähemalt telefoni puhul, sest nii kaob mul võimalus vajaduse korral reaalajas vaadata oma pereliikmete asukohta kaardil. Rääkimata olukorrast, kui mõni mu seadmetest peaks tõepoolest “jalutama” minema. Kusjuures kaotuse või varguse tõenäosus on paraku (või õnneks) mitu korda suurem sellest, et keegi just sinu arvuti lukku otsustab panna.

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid